Vši neskáčou — Co byste měli vědět o tom, jak se šíří

Vši jsou malí broučci, kteří žijí ve vlasech a živí se krví z pokožky hlavy. Pohybují se pouze plazením – nelétají ani neposkakují.

Tři děti sedí blízko sebe a naklánějí se nad tabletem 1
Thanasis Zovoilis/Getty Images

Vši se přesouvají z člověka na člověka přímým kontaktem.

Vši se můžete nakazit, pokud navážete přímý kontakt s někým, kdo má aktivní zamoření, nebo pokud sdílíte osobní věci, které obsahují živé vši.

Zatímco vši mohou pociťovat svědění a nepříjemné pocity, nejsou nositeli onemocnění.

Zde je to, co byste měli vědět o tom, jak se vši pohybují a šíří, plus tipy pro léčbu a prevenci vší.

Jak se vši pohybují?

Veš hlavová nemůže skákat z jednoho člověka na druhého a nemá křídla, takže nemůže létat. Musí se plazit, což znamená, že jsou obvykle přenášeny pouze prostřednictvím prodlouženého, ​​blízkého kontaktu hlava-hlava.

Jinými slovy, vši nedostanete tím, že budete stát poblíž někoho, kdo má vši. Obecně řečeno, vaše hlavy se potřebují dotýkat. To je jeden z důvodů, proč vši bývají běžnější mezi dětmi předškolního a základního věku — často si hrají s hlavami blízko u sebe.

Je možné přenášet vši sdílením oblečení a doplňků, jako jsou čepice, šály, scrunchies, ručníky a hřebeny, ale to je méně časté.

Pouze živé vši se mohou šířit z jedné hlavy do druhé. Hnidy, neboli vajíčka vší, se lepí na prameny vlasů. Nešíří se z člověka na člověka.

Kdo může dostat vši?

I když děti mívají častěji vši, může je dostat každý. Nacházejí se v každé zemi a napříč socioekonomickými třídami a kulturami.

Jednoduše řečeno, vši nemají nic společného s osobní hygienou. Vši se živí krví z pokožky hlavy a je jim jedno, jestli máte čisté nebo špinavé vlasy.

Opět se nejčastěji pohybují od člověka k člověku, když se hlavy dotýkají. I v tomto případě zůstává riziko přenosu poměrně nízké, pokud není expozice prodloužena – například když spíte na večírku ve spánku.

Veš dětská neinfikuje domácí zvířata ani jiná zvířata, pouze lidi. Není tedy třeba ošetřovat své mazlíčky proti vši.

Příznaky vši

Mezi možné příznaky vši patří:

 • Svědění pokožky hlavy: Toto je nejčastější příznak. Obecně si všimnete dráždivého a trvalého svědění, ale obvykle to nebude bolet. Tento pocit svědění může začít asi 4 až 6 týdnů po přenosu vší. Vaše pokožka hlavy se časem stane citlivou na sliny vší a začne svědit, zejména v oblasti zadní části krku a uší. I poté, co vši zmizí, může svědění přetrvávat týdny.
 • Vejce ve vlasech: Můžete je vidět snadněji než živé vši. Hnidy vypadají jako drobné, bělavé skvrny v blízkosti pokožky hlavy, zejména za ušima a podél linie vlasů kolem krku. Nebudete je moci setřást – na rozdíl od lupů.
 • Vyrážka, strupy nebo vředy na pokožce hlavy: Někteří lidé s vši mohou mít také tyto příznaky. Můžete si všimnout svědivé, zanícené vyrážky nebo ran, zejména v zadní části krku.

FYI

Veš dětská žije v cyklech asi 28 dní. Postupují od vajíček přes nymfy až po dospělé vši.

Bez léčby se tento cyklus může opakovat každé 3 týdny.

Léčba

Pokud máte vši, zabije je účinný volně prodejný (OTC) nebo lokální lék na předpis. Šamponování vlasů nebude fungovat.

Léčba na předpis zahrnuje:

 • lotion s ivermektinem
 • topická suspenze spinosadu
 • benzoylalkoholová pleťová voda
 • malathion (Ovide) lotion

OTC léčby zahrnují:

 • permethrin lotion
 • pyrethriny kombinované s piperonylbutoxidem

Mnoho léčebných režimů zahrnuje aplikaci druhé léčby 7–9 dní po prvním zabít všechny zbývající vši.

Pokud po druhém ošetření zůstanou živé vši, lékař může doporučit šampon na předpis Lindane, 1%. Tento šampon se obvykle předepisuje pouze v případě potřeby pro vážné zamoření. Není bezpečné pro použití u kojenců, dětí, kohokoli, kdo je imunokompromitovaný, nebo kohokoli těhotného nebo kojícího.

Jako alternativu k agresivním chemikáliím můžete k ručnímu odstranění použít hřeben proti blechám nebo hřeben s jemnými zuby.

Nanesení olivového oleje na vlasy jako první může pomoci vši a hnidám přichytit se na hřeben. Budete to muset dělat alespoň každé 3 dny, dokud je všechny neodstraníte.

Přečtěte si více o domácích lécích na vši.

Tipy na prevenci

V první řadě můžete podniknout kroky ke snížení šance, že vy nebo vaše dítě dostanete vši.

Několik užitečných tipů:

 • Ne dotykové hlavy. Sport, přespání a každodenní hraní jsou běžné způsoby, jak se vši mezi dětmi šíří.
 • Ne ležet na pohovkách, postelích, polštářích nebo spacích pytlích, které používá někdo s vši.
 • Ne sdílet oblečení, doplňky nebo předměty, které byly v kontaktu s vaší hlavou. Vlasové sponky, kartáče na vlasy, šátky a čepice mohou potenciálně šířit vši. Hrajte na jistotu tím, že tyto položky uvaříte 5–10 minut zabíjet vši.
 • Dělat perte a osušte přehozy, prostěradla, vycpaná zvířata a další předměty používané někým s vši. Nastavte pračku a sušičku na nejvyšší stupeň ohřevu. Máte předmět, který se v pračce poškodí? Vši můžete také zabít tak, že je necháte chemicky vyčistit nebo na 14 dní uzavřete do plastového sáčku.
 • Dělat vysávejte nábytek a podlahu, pokud má někdo ve vašem domě vši. Vši mají tendenci žít v kobercových oblastech a kobercích.

Sečteno a podtrženo

Veš dětská nemůže skákat ani létat. Pohybují se pouze tak, že se plazí z jedné hlavy na druhou, obvykle prostřednictvím dlouhodobého kontaktu mezi pokožkou hlavy a pokožkou hlavy. Je vzácné – ale možné – přenášet vši sdílením hřebenů, kartáčů, klobouků nebo jiného oblečení nebo doplňků.

Aby se zabránilo šíření vší, je nejdůležitější vyhnout se přímému kontaktu – ale jako preventivní opatření je také nejlepší vyhnout se sdílení věcí, které se dotýkají vaší hlavy, jako jsou čepice, šátky a gumičky do vlasů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY