Účinky endorfinů a jak zvýšit hladinu endorfinů

Endorfiny jsou chemikálie produkované přirozeně nervovým systémem, aby se vyrovnaly s bolestí nebo stresem. Endorfiny jsou často nazývány chemikáliemi „pro dobrý pocit“, protože působí jako léky na úlevu od bolesti a podporu štěstí.

Endorfiny se primárně vyrábějí v hypotalamu a hypofýze, i když mohou pocházet i z jiných částí těla. Příjemný pocit po dlouhém a dynamickém cvičení je způsoben zvýšením hladiny endorfinu.

Úroveň endorfinů v lidském těle se liší od člověka k člověku. Lidé, kteří mají nižší hladinu endorfinů, mají větší pravděpodobnost deprese nebo fibromyalgie, ale v této oblasti je zapotřebí více výzkumu.

Co jsou to endorfiny?

Účinky endorfinů a jak zvýšit hladinu endorfinů
Endorfiny jsou chemikálie, které pomáhají zmírňovat bolest nebo stres a zvyšují štěstí.

Endorfiny jsou chemikálie produkované tělem ke zmírnění stresu a bolesti. Endorfiny fungují podobně jako třída léků nazývaných opioidy.

Opioidy zmírňují bolest a mohou vyvolat pocit euforie. Opioidy jsou někdy předepisovány ke krátkodobému použití po operaci nebo k úlevě od bolesti.

V osmdesátých letech vědci studovali, jak a proč opioidy fungují. Zjistili, že tělo má speciální receptory, které se vážou na opioidy, aby blokovaly signály bolesti.

Vědci si pak uvědomili, že některé chemické látky v těle působí podobně jako přírodní opioidní léky, vážou se na stejné receptory. Tyto chemikálie byly endorfiny.

Název endorfin pochází ze slova „endogenní“, což znamená „z těla“ a ze slova „morfin“, což je opioidní lék proti bolesti.

Některé běžné opioidní léky zahrnují:

  • oxykodon
  • hydrokodon
  • kodein
  • morfium
  • fentanyl

Opiáty jsou také některé nelegální drogy, například heroin. Legální i nelegální opioidní léky mají vysoké riziko vzniku závislosti, předávkování a smrti.

Národní institut pro zneužívání drog uvádí, že v USA každý den zemře 90 lidí na předávkování opiáty. Mnoho z těchto případů je důsledkem předávkování nebo zneužívání opioidů na předpis. [1]

V USA se zneužívání opioidů a předávkování staly natolik závažným problémem, že to National Institutes of Health prohlásilo za krizi. Lékařští odborníci nyní zkoumají bezpečné a účinné léky proti bolesti bez opioidů.

Přírodní endorfiny fungují podobně jako opioidní léky proti bolesti, ale jejich výsledky nemusí být tak dramatické. Endorfiny však mohou vyvolat pocit „létání vysoko“, který je zdravý a bezpečný, bez rizika závislosti a předávkování.

Způsoby, jak zvýšit hladinu endorfinů

Následující aktivity ukazují slib jako způsoby přirozeného zvýšení endorfinů. Hladiny endorfinů se však mezi jednotlivci liší, takže i výsledky se budou lišit.

Pravidelné cvičení

Bylo zjištěno, že pravidelné cvičení pomáhá v boji proti úzkosti a depresi kvůli endorfinům, které uvolňuje.
Bylo zjištěno, že pravidelné cvičení pomáhá v boji proti úzkosti a depresi kvůli endorfinům, které uvolňuje.
Vědci měli roky podezření, že endorfiny způsobují pocit euforie, ke kterému dochází po zdlouhavé a dynamické fyzické aktivitě.

Měření endorfinů u lidí však bylo možné až v roce 2008, kdy byla k dispozici nová zobrazovací technologie.

Výzkumníci použili skeny pozitronové emisní tomografie (PET) k zobrazení mozků sportovců před i po cvičení. Zjistili zvýšení uvolňování endorfinů po cvičení.

Protože cvičení zvyšuje náladu a zvyšuje endorfiny, někteří lékaři předepisují pravidelné cvičení jako léčbu mírné až středně těžké deprese a úzkosti.

Cvičení lze bezpečně použít ve spojení s jinými léčebnými metodami, jako jsou léky nebo terapie, a lze je také použít samostatně. Jedna studie uvádí, že cvičení může zlepšit některé příznaky deprese, podobně jako antidepresiva. [2]

Dar

Dobrovolnictví, darování a pomoc druhým může člověku také udělat dobrý pocit. Výzkumníci z National Institutes of Health zjistili, že lidé, kteří dávali peníze na charitu, aktivovali v jejich mozku centra potěšení. Tato akce může zlepšit hladinu endorfinů.

Jóga a meditace

Meditace a jóga jsou známé svými účinky uvolňujícími stres a relaxací. Účinky mohou být částečně způsobeny uvolňováním endorfinů.

Některé výzkumy naznačují, že jóga a meditace mohou snížit stresové markery a zvýšit endorfiny. [3]

Jezte ostrá jídla

Lidé, kteří mají rádi kořeněná jídla, zjišťují, že po požití kořeněných jídel mají pocit úlevy.

Některé výzkumy naznačují, že pikantní složky v pálivých paprikách a podobných potravinách mohou vyvolat pocit bolesti v ústech, což vede ke zvýšení endorfinů. [4]

Jíst hořkou čokoládu

Výzkum z roku 2013 naznačuje, že konzumace hořké čokolády by mohla zvýšit hladinu endorfinů. Kakaový prášek a čokoláda obsahují chemikálie zvané flavonoidy, které se zdají být prospěšné pro mozek. [5]

Recenze z roku 2017 zjistila, že konzumace čokolády může pomoci zvýšit endorfiny. Mnoho komerčních čokoládových výrobků však obsahuje jen malé množství skutečného kakaa a často obsahuje velkorysé množství přidaného cukru a tuku. [6]

Lidé, kteří chtějí použít čokoládu ke zlepšení hladiny endorfinů a nálady, by měli hledat produkty, které obsahují nejméně 70% kakaa, a čokoládu jíst s mírou kvůli vysokému obsahu kalorií a tuku.

Smějící se

O zdravotních výhodách smíchu bylo napsáno mnoho výzkumů a studie naznačují, že smích zvyšuje endorfiny.

Studie z roku 2017 zjistila, že sociální smích uvolňuje v mozku endorfiny. [7]

Nízká hladina endorfinů a zdravotní stav

Nízké hladiny endorfinu byly spojeny s depresí a bolestmi hlavy.
Nízké hladiny endorfinu byly spojeny s depresí a bolestmi hlavy.
Když jsou hladiny endorfinů příliš nízké, může být zdraví člověka negativně ovlivněno. Výzkum vazby mezi endorfiny a zdravotním stavem stále probíhá.

Některé studie ukázaly možnou souvislost mezi následujícími zdravotními problémy a nízkou hladinou endorfinu:

Deprese

Bez dostatečného množství endorfinů může mít člověk větší pravděpodobnost deprese. Článek v časopise American Journal of Psychiatry pojednává o dlouhodobém používání opioidní léčby deprese, zejména v případech, kdy jiná léčba nefungovala. [8]

Další článek naznačuje, že vyšší hladiny endorfinů mají vliv na symptomy deprese, protože jsou spojeny s odměnou.

Fibromyalgie

Mezi běžné příznaky fibromyalgie patří:

  • dlouhodobá bolest v celém těle
  • něžná místa, která při dotyku bolí
  • svalová ztuhlost
  • únava a málo energie
  • problémy se spánkem

Lidé s fibromyalgií mohou mít nižší než normální hladinu endorfinu. Jedna studie zjistila, že lidé s fibromyalgií měli nižší hladiny endorfinů než ti bez tohoto onemocnění. Měřili endorfiny před i po cvičení.

Další studie zjistila, že zvýšení tělesných endorfinů korelovalo s úlevou od bolesti u lidí s fibromyalgií. [9]

Lidem s fibromyalgií může být doporučeno provádět určité činnosti ke zvýšení endorfinů, jako je cvičení, spojení s ostatními a činnosti uvolňující stres, jako je jóga. Mohou jim být také předepsány léky, které pomáhají s příznaky.

Chronické bolesti hlavy

Jednou z možných příčin přetrvávajících bolestí hlavy jsou abnormální hladiny endorfinů. Některé výzkumy naznačují, že stejná nerovnováha endorfinů, která přispívá k depresi, je také přítomna u lidí, kteří mají chronické bolesti hlavy.

souhrn

Věda o hladinách lidského endorfinu se stále vyvíjí, protože vědci pokračují ve studiu této chemické látky a jejího vlivu na celkové zdraví.

Lidé, kteří mají příznaky deprese, fibromyalgie nebo chronické bolesti hlavy, si mohou kromě pravidelných léčebných možností přát promluvit s lékařem o hladinách endorfinů a způsobech, jak mohou hladiny endorfinů zvýšit.

Přestože endorfiny nejsou metodou „vyléčení všech“ ani zárukou dobrého zdraví, zvýšení hladiny endorfinů může být účinným způsobem, jak zvýšit celkovou pohodu.

Pravidelné cvičení, snižování stresu a dávání druhým jsou činnosti „s dobrým pocitem“, které člověku mohou pomoci žít zdravější a šťastnější život.

Referenční materiál

1. https://www.drugabuse.gov/drugs-abuse/opioids/opioid-overdose-crisis
2. https://link.springer.com/article/10.1007/s11845-010-0633-9
3. http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2014.0298
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4861186/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575938/
6. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2017.00677/full
7. https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170601124121.htm
8. https://ajp.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.ajp.2016.16010078
9. http://www.brainstimjrnl.com/article/S1935-861X(17)30838-0/abstract

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY