Co byste měli vědět o infekční artritidě

Infekční artritida (septic arthritis) je náhlá závažná infekce kloubu. Může způsobit silnou bolest, otok, horečku a poškození tkáně a vyžaduje okamžitou léčbu.

Co byste měli vědět o infekční artritidě

Infekční artritida obvykle postihuje pouze jeden kloub, ale může se rozšířit. V důsledku toho jej musíte rychle diagnostikovat a léčit, abyste zabránili vážnému poškození kloubů a šíření infekce.

Tento článek popisuje příznaky, příčiny, léčbu a proces obnovy. Popíšeme také, jak se liší infekční artritida od reaktivní artritidy.

Co je infekční artritida?

K infekční artritidě dochází, když bakterie, houby nebo virus infikují kloub a způsobí zánět. Infekční artritida se může objevit náhle a způsobit intenzivní bolest, horečku a zimnici.

Imunitní systém člověka pravidelně odstraňuje tyto škodlivé patogeny z těla, ale když se dostanou do uzavřených oblastí, jako je kloub, mohou se rychle množit a způsobit těžký zánět a destrukci tkání.

Prevalence a dopad tohoto onemocnění

Ačkoli jeho název může být zavádějící, infekční artritida není nakažlivá. Toto onemocnění však může být docela vážné.

Výzkum ukazuje, že onemocnění ze septické artritidy se vyskytuje u nejméně jedné třetiny lidí s tímto onemocněním. Přibližně 7–15 % lidí hospitalizovaných s tímto stavem zemře.

Toto onemocnění postihuje především starší osoby a malé děti. Lidé, kteří mají umělé klouby, nebo lidé se základními zdravotními problémy, které mohou oslabit jejich imunitní systém, jsou také náchylnější k tomuto stavu. Do této skupiny patří lidé s cukrovkou a lidé užívající například imunosupresivní léky.

Příčiny septické artritidy

Nejčastější příčinou septické artritidy jsou bakterie, houby nebo virová těla, která se dostanou do prostoru kolem kloubu.

Bakteriální infekce je nejčastější příčinou septické artritidy. Recenze z roku 2019 zjistila, že bakterie z rodiny stafylokoků způsobují více než polovinu případů septické artritidy. Tento kmen bakterií také vede k mnoha kožním problémům.

Mezi další příčiny septické artritidy patří kmeny bakterií Streptococci, které také vedou ke streptokokovým infekcím, a bakterie Neisseria gonorrhoeae, které mohou způsobit kapavku.

Bakterie se typicky dostanou do kloubu krevním řečištěm.

Podstoupení operace kloubní náhrady nebo kousnutí, řezné nebo bodné rány na kloubech zvířetem může zvýšit riziko vzniku infekce, která by mohla způsobit septickou artritidu.

Oslabený imunitní systém nebo anamnéza jiných kloubních problémů, jako je dna, revmatoidní artritida, lupus nebo osteoartritida, může také zvýšit riziko, protože poškozené klouby mohou být náchylnější k infekci.

Příznaky a symptomy septické artritidy

Septická artritida způsobuje závažný zánět, který může rozložit tkáň v kloubu. Tento proces může vést k trvalému poškození chrupavky a kosti.

Stejně jako jiné formy artritidy jsou primárními příznaky otok, bolest a ztuhlost postiženého kloubu. Mezi další příznaky a symptomy septické artritidy patří:

 • bolest, která je závažnější než bolest při neinfekční zánětlivé artritidě
 • omezený rozsah pohybu v postiženém kloubu
 • zarudnutí kolem postiženého kloubu
 • horečka
 • únava
 • slabost
 • změny chuti k jídlu
 • zvýšená podrážděnost
 • kožní vyrážky

Tento stav může postihnout několik kloubů, ačkoli septická artritida v koleni je nejčastější.

Septická artritida může ovlivnit další klouby, včetně:

 • rameno
 • zápěstí
 • boky
 • loket

Příznaky se mohou objevit a zesílit velmi brzy po rozvinutí infekce, někdy během několika hodin. Lidé mohou také pociťovat další příznaky v závislosti na příčině infekce.

Rizikové faktory septické artritidy

Každý může mít infekční artritidu, ale určité faktory zvyšují riziko, včetně:

 • stávající onemocnění kloubů, jako je revmatoidní artritida, dna, lupus nebo osteoartritida
 • poškození v kloubu
 • nedávná operace kloubu
 • kožní infekce
 • nitrožilní užívání drog
 • bodné rány
 • prodloužená léčba antibiotiky

Navíc každý, kdo je vystaven riziku nakažení bakterií do kloubu, je vystaven vyššímu riziku, že dostane tento stav. Do této skupiny patří lidé, kteří mají kousnutí v kloubu zvířetem, lidé s umělými klouby nebo lidé podstupující operaci kloubů.

Léčba septické artritidy

Možnosti léčby septické artritidy se mohou lišit v závislosti na tom, který patogen tento stav způsobuje.

Antibiotika

Protože se toto onemocnění může rychle stát závažným, lékaři předepisují antibiotika, jakmile mají podezření na infekční artritidu. Lékaři mohou předepsat antibiotika dříve, než testy kloubních tekutin mohou identifikovat konkrétní patogen zapojený do infekce.

V první fázi léčby bakteriální infekce zdravotníci obvykle podávají antibiotika přímo do krevního řečiště člověka.

Pokud jsou antibiotika účinná, příznaky se mohou zlepšit do 48 hodin. Člověk však může potřebovat nitrožilní antibiotika po dobu 2–4 týdnů, v závislosti na závažnosti stavu. Obvykle lékaři zařídí, aby lidé měli antibiotika nitrožilně doma.

Lékaři pak mohou předepisovat perorální antibiotika po dobu dalších 2–6 týdnů.

Antifungální léky

Pokud infekci způsobuje určitý druh plísně, lékaři ji místo antibiotik léčí antimykotikem.

Antivirové léky

Většina virových příčin artritidy je samoomezující, což znamená, že se stav časem vyřeší. Lékaři však mohou v některých případech používat antivirové léky, například v určitých případech, kdy se jedná o virus hepatitidy C.

Vypusťte tekutinu z postiženého kloubu

Lékaři mohou potřebovat vypustit tekutinu z postiženého kloubu, aby pomohli odstranit škodlivé patogeny a zánětlivé látky z těla. Lékaři to mohou udělat pomocí injekční stříkačky nebo pomocí postupu zvaného artroskopie. Tato metoda se provádí zavedením malé drenážní trubičky do postiženého kloubu malým řezem.

Fyzická cvičení

Lidé s infekční artritidou mohou mít fyzikální terapii, která pomůže snížit příznaky a zachovat rozsah pohybu a funkce kloubu. Lékař může také doporučit nošení dlahy na podporu postiženého kloubu.

Pro každého, kdo nosí dlahu, je nezbytné provádět cvičení s rozsahem pohybu, aby se zabránilo zkracování kloubních svalů. Člověk by také neměl nosit dlahu nepřetržitě.

Komplikace septické artritidy

Pokud člověk nedostane včasnou a robustní léčbu, může infekční artritida způsobit trvalé poškození tkání a kostí v kloubu.

Účinky tohoto poškození na každodenní život závisí na tom, o který kloub jde. Například poškození kolenního kloubu může ovlivnit schopnost stát nebo chodit.

Infekční artritida se může také vyskytnout vedle osteomyelitidy, což je infekce v kosti.

Diagnostika septické artritidy

Musíte mít infekční artritidu diagnostikovanou co nejdříve. Nejprve lékař provede fyzikální vyšetření a prodiskutuje s ním anamnézu osoby.

Tato akce sama o sobě neposkytuje dostatek informací pro lékaře, aby odlišil infekční artritidu od mnoha jiných zánětlivých stavů, takže pokud má podezření na infekční artritidu, doporučí další testy.

Tyto testy mohou vyžadovat vzorky krve a tekutiny z postiženého kloubu. Klinický přehled z roku 2018 ohlásil analýzu kloubních tekutin jako zlatý diagnostický standard pro infekční artritidu.

Lékaři mohou také doporučit zobrazovací testy, jako jsou rentgeny nebo MRI, aby posoudili rozsah poškození, které již infekce způsobila.

Infekční artritida vs. reaktivní artritida

Někteří lidé mohou zaměnit infekční artritidu za reaktivní artritidu. Tyto dvě nemoci mohou způsobit podobné příznaky. Infekční artritida je však výsledkem aktivní infekce v kloubu, zatímco reaktivní artritida je obvykle výsledkem nedávné infekce jinde v těle.

U některých lidí se může vyvinout reaktivní artritida po sexuálně přenosné infekci nebo infekci gastrointestinálního traktu z otravy jídlem.

Reaktivní artritida obvykle nevzniká v důsledku infekce šířící se do kloubu. Namísto toho k němu dochází, když imunitní systém přehnaně reaguje na počáteční infekci a spouští zánět kloubu.

Často kladené otázky o infekční artritidě

Může se septická artritida rozšířit do jiných kloubů?

Infekční artritida obvykle postihuje pouze jeden kloub. V některých případech však může postihnout více kloubů a pokud se neléčí, může se rozšířit do dalších částí těla.

Jaké další organismy mohou způsobit septickou artritidu?

Ačkoli bakterie obvykle způsobují septickou artritidu, několik typů virů a hub může také způsobit infekci.

Zarděnky, hepatitida B nebo C, parvovirus, alfavirus a flavivirus mohou způsobit virovou artritidu. Některé druhy hub, včetně Candida albicans, mohou také způsobit septickou artritidu, ale to je velmi vzácné.

Kdy člověk potřebuje operaci k léčbě septické artritidy?

Léčba infekční artritidy často zahrnuje kombinaci antibiotik a drenáže kloubních tekutin pomocí hadičky nebo injekční stříkačky.

V některých případech může lékař také doporučit operaci k odvodnění kloubu, i když to může záviset na závažnosti infekce, konkrétním kloubu, který artritida ovlivňuje, a na tom, zda jsou jiné léčby účinné.

souhrn

Infekční artritida je závažný stav, který může způsobit trvalé poškození kostí a tkání. Bakteriální infekce jsou nejčastější příčinou, i když mohou být zodpovědné i virové a plísňové infekce.

Osoba s infekční artritidou může pociťovat náhlý otok, silnou bolest, závratě a únavu.

Včasná a agresivní léčba, včetně nitrožilních antibiotik, může výrazně zlepšit vyhlídky na septickou artritidu. Pokud léčba začne včas, člověk se může plně zotavit bez jakéhokoli trvalého poškození.

Zdroje informací:

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY