Jak léčit kvasinkovou infekci doma

Kvasinková infekce je běžným typem plísňové infekce. Kvasinková infekce se může objevit v oblasti genitálií, což vede k bolesti, svědění a vaginálnímu výtoku. Tento článek vás provede léčbou kvasinkové infekce doma.

Ženy jsou náchylnější k genitálním kvasinkovým infekcím. 75% všech žen dostane alespoň jednou v životě genitální kvasinkovou infekci. Muži však mohou také dostat genitální kvasinkovou infekci.

Volala droždí Candida albicans je nejčastější příčinou těchto infekcí. Infekci však mohou způsobit i jiné druhy kvasinek.

Existuje několik metod léčby kvasinkových infekcí, včetně způsobů, jak si můžete sami doma.

V mnoha případech lze kvasinkové infekce snadno a úspěšně léčit doma. Můžete léčit buď volně prodejnými přípravky, nebo alternativními terapiemi.

Zprávy naznačují, že mnoho žen může zmírnit příznaky takovou léčbou doma.

1. Volně prodejné léky

Antifungální léky ve formě krémů nebo pesarů lze zakoupit na přepážku k léčbě kvasinkových infekcí. Tyto léky si můžete koupit v lékárnách nebo drogerii bez lékařského předpisu.

2. Kyselina boritá

Vaginální tobolky kyseliny borité mohou fungovat u žen s kvasinkovou infekcí. Tyto tobolky mohou být zvláště užitečné pro ženy s opakujícími se infekcemi.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) navrhuje dávku 600 mg kyseliny borité v tobolce vložené vaginálně jednou denně po dobu 14 dnů. Před zakoupením čípků se poraďte s lékařem.

Některé výzkumy uvádějí, že lokálně aplikovaná kyselina boritá spolu s antifungálním flucytosinem úspěšně léčí přibližně 70% žen. Tato studie zkoumala ženy s kvasinkovými infekcemi, které nereagovaly na antimykotickou léčbu na bázi azolu.

3. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku má antifungální vlastnosti, které mohou ničit kvasinky a houby.
Olej z čajovníku má antifungální vlastnosti, které mohou ničit kvasinky a houby.

Olej z čajovníku je již dlouho ceněn pro své antifungální vlastnosti. Má schopnost zabíjet řadu kvasinek a hub. Olej z čajovníku byl testován, že může zabíjet Candida albicans, jedna z nejběžnějších kvasinek při vaginálních infekcích.

Ukázalo se, že vaginální čípky obsahující čajovníkový olej léčí vaginální plísňové infekce. Některé ženy uvádějí úlevu od přidání zředěného oleje z čajovníku do tamponu a jeho zavedení do pochvy přes noc.

Při použití oleje z čajovníku však musíte být velmi opatrní, protože může dráždit pokožku a vaginální stěny jsou obzvláště citlivé.

Čajovník je éterický olej a musí být smíchán s nosným olejem. Lidé mohou použít 3–5 kapek oleje z čajovníku v 1 unci zahřátého kokosového oleje k namočení tamponu. Je důležité pravidelně měnit tampon.

Lidé také mohou být alergičtí na olej z čajovníku. Zředěný olej otestujte na ploše o velikosti desetníku na předloktí, a pokud během 12 až 24 hodin nedojde k žádné reakci, může být bezpečné jej použít na citlivější genitální oblast.

Další výzkumy naznačují, že složka oleje z čajovníku (terpinen-4-ol) zvyšuje aktivitu běžného protiplísňového léčiva flukonazolu. Tento lék lze použít k léčbě rezistentního vůči lékům Candida albicans.

4. Probiotické doplňky

Některé probiotické doplňky mohou nabídnout přirozené řešení kvasinkové infekce. Tyto probiotické doplňky jsou k dispozici v lékárnách nebo lékárnách.

Některé značky probiotických doplňků prodávají speciálně formulované produkty pro reprodukční zdraví žen. Cílem těchto produktů je obnovit rovnováhu bakterií a kvasinek v pochvě. Doplňky se užívají orálně nebo se vkládají vaginálně.

Ve studii z roku 2012 vložily ženy s chronickými kvasinkovými infekcemi do pochvy speciálně formulovanou probiotickou pilulku. Téměř 87% z nich uvedlo zlepšení jejich příznaků. Tato léčba měla také dlouhodobý účinek na kvasinky odpovědné za infekci.

Ve studii ženy užívaly jednu pilulku za noc po dobu jednoho týdne. Poté vložili jednu každou třetí noc po dobu 3 týdnů. Poté preventivně používali léčbu pouze jednou týdně.

Jiný výzkum naznačuje, že probiotikum laktobacily může zvýšit účinnost antifungálních léků užívaných ženami s vaginální kvasinkovou infekcí.

5. Přírodní jogurt

Přírodní, neslazený, neochucený jogurt obsahuje prospěšné bakterie zvané probiotika. Tyto bakterie přispívají ke zdraví a pomáhají obnovit rovnováhu bakterií a kvasinek v těle.

Přehled výzkumu z roku 2006 zjistil, že některé typy probiotik mohou bojovat proti některým kvasinkám, které způsobují vaginální kvasinkovou infekci. Zatímco recenzenti označili problémy s několika studiemi, které citovali, mnoho lidí uvádí úlevu od:

 • jíst jogurt
 • nanesení jogurtu na pochvu kolem pochvy
 • vložení jogurtu do pochvy

6. Kokosový olej

Kokosový olej má antifungální vlastnosti a bylo prokázáno, že bojuje proti Candida albicans droždí. Surový organický kokosový olej lze aplikovat interně nebo externě pro zmírnění příznaků.

Zahřátý kokosový olej lze také použít jako nosný olej pro silnější antifungální éterické oleje, včetně oleje z čajovníku nebo oleje z oregana.

Kokosový olej lze zakoupit online. Některé produkty mohou být spíše vhodné pro vaření, než pro použití na pokožce, takže je třeba porovnat produkty a značky a vybrat vhodný produkt.

7. Česnek

Česnek je antifungální a antibiotikum. Nedávný výzkum však naznačuje, že konzumace česneku nemá žádný vliv na hladinu kvasinek ve vagině.

Jako alternativu k konzumaci česneku se některé ženy pokusily česnek používat interně. Tvrdí, že zmírnili příznaky kvasinkové infekce tím, že přes noc vložili do pochvy stroužek česneku se šňůrkou. Jedná se o nízkorizikovou léčbu kvasinkové infekce.

Lidé s citlivou pokožkou mohou mít pocit pálení nebo dokonce poškození kůže. Lidé by proto neměli česnek používat, pokud mají citlivou pokožku. Pokud se pocit pálení zhorší, lidé by měli přestat používat.

Bylo také zjištěno, že vaginální krém obsahující česnek a tymián je stejně účinný jako vaginální krém klotrimazolu při léčbě kvasinkové infekce.

8. Olej z oregana

Divoký oreganový olej může zpomalit nebo zastavit růst kvasinek.
Olej z divokého oregana může zpomalit nebo zastavit růst kvasinek.

Většina oreganového oleje se vyrábí pomocí běžného oregana, majoránka origanum, který nemá žádné speciální vlastnosti.

Avšak olej z oregana vyrobený z divokého oregana, origanum vulgare, obsahuje dvě silná antimykotika: thymol a karvakrol.

Používáním divokého oreganového oleje zastavte nebo zpomalte růst Candida albicans. Tobolky obsahující olej z oregana mohou být vloženy do pochvy v noci. Alternativně můžete olej aplikovat na tampon před vložením do pochvy. Doporučuje se srovnání různých produktů.

Esenciální oleje by měly být před použitím smíchány s nosnými oleji a nikdy by se neměly nanášet přímo na pokožku. Lidé mohou smíchat 3–5 kapek oleje z éterického oleje z oregana v 1 unci sladkého mandlového oleje, zahřátého kokosového oleje nebo olivového oleje. V této směsi by měl být na několik minut namočený tampon, který by měl být vložen a vyměněn každé 2 až 4 hodiny během dne. Lidé by neměli nechat léčivý tampon ve vagině déle než 6 hodin. Před použitím je dobré otestovat olej z oregana na předloktí, abyste zjistili, zda jste na něj alergičtí nebo ne.

Kdy se vyhnout léčbě metod doma

Mnoho metod léčby doma je pro většinu lidí s kvasinkovými infekcemi bezpečné. Následující lidé by se však neměli snažit léčit sami sebe:

 • těhotná žena
 • kdokoli, kdo byl vystaven pohlavně přenosné infekci
 • lidé s opakující se kvasinkovou infekcí
 • lidé, kteří si nejsou jisti, zda jsou jejich příznaky způsobeny kvasinkovou infekcí

Jak zabránit kvasinkové infekci

Vaginální kvasinkové infekce jsou běžným problémem, ale můžete jim zabránit jednoduchými opatřeními. Mezi tyto akce patří:

 • nosit volné oblečení a bavlněné spodní prádlo
 • vyhýbejte se těsným džínům a punčochám, protože kvasnicím se daří ve vlhkém a teplém prostředí
 • co nejdříve převléknout mokré plavky nebo tělocvičnu
 • vyhýbat se vaginálním sprejům, parfémům a krémům, které mohou dráždit vagínu a způsobit nerovnováhu bakterií a kvasinek
 • po koupeli důkladně osušte oblast genitálií
 • vyhnout se vaginálnímu sprchování
 • používání lubrikantu na bázi vody během pohlavního styku
 • sprchování po pohlavním styku a orální sex
 • užívání probiotik nebo konzumace potravin bohatých na probiotika
 • snížení spotřeby cukru, protože kvasnice se živí cukrem
 • užívání antibiotik pouze v případě potřeby, protože tyto léky ovlivňují rovnováhu bakterií a kvasinek v těle
 • vzhledem k výběru antikoncepce, protože antikoncepce na bázi estrogenu může podporovat růst kvasinek

Příznaky kvasinkové infekce

Mezi příznaky kvasinkové infekce patří:

 • bolest, svědění nebo pocit pálení v pochvě nebo kolem ní
 • pocit pálení v pochvě při močení
 • bolestivé při sexu
 • vyrážka
 • hustý bílý vaginální výtok připomínající tvaroh
 • zarudnutí kůže
 • otok
 • kožní trhliny nebo vředy

U mužů jsou příznaky patrné na hlavě penisu a zahrnují:

 • zarudnutí kůže
 • podráždění kůže
 • svědění
 • výtok penisu

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

I když tyto metody léčby mohou vyřešit mnoho případů kvasinkové infekce, nejsou účinné ve všech situacích.

Je důležité, aby lidé vyhledali lékařské ošetření, pokud:

 • jsou těhotné
 • toto je jejich první kvasinková infekce, protože je nutná lékařská diagnóza
 • kvasinková infekce je závažná nebo se na ní objevují praskliny nebo vředy na kůži
 • infekce se opakují a objevují se 4 nebo vícekrát ročně
 • příznaky se nezlepší během několika dnů od samoléčby
 • existují základní zdravotní nemoci, jako je cukrovka nebo narušený imunitní systém

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY