Fenylefrin a triprolidin
Generický název: fenylefrin a triprolidin [ FEN-il-EFF-rin, trye-PROE-li-deen ]
Názvy značek: Prohist LQ, Histex PE
Třída léků: Kombinace horních cest dýchacích
Co je fenylefrin a triprolidin?
Triprolidin je antihistaminikum, které snižuje účinky přirozeného chemického histaminu v těle. Histamin může vyvolat příznaky kýchání, svědění, slzení očí a rýmy.
Fenylefrin je dekongestant, který zmenšuje krevní cévy v nosních průchodech. Rozšířené krevní cévy mohou způsobit ucpaný nos (ucpaný nos).
Kombinace fenylefrinu a triprolidinu se používá k léčbě rýmy nebo ucpaného nosu, kýchání, svědění, slzení očí a ucpaných dutin způsobených alergiemi, nachlazením nebo chřipkou.
Fenylefrin a triprolidin mohou být také použity pro účely, které nejsou uvedeny v tomto průvodci léky.
Důležitá informace
Tento lék byste neměli používat, pokud máte těžkou zácpu, ucpaný žaludek nebo střeva nebo pokud nemůžete močit.
Neužívejte fenylefrin a triprolidin, pokud máte neléčená nebo nekontrolovaná onemocnění, jako je glaukom, astma nebo CHOPN, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, onemocnění koronárních tepen nebo hyperaktivní štítná žláza.
Nepoužívejte tento léčivý přípravek, pokud jste užívali inhibitor MAO, jako je furazolidon (Furoxone), isokarboxazid (Marplan), fenelzin (Nardil), rasagilin (Azilect), selegilin (Eldepryl, Emsam, Zelapar) nebo tranylcypromin (Parnate) v posledních 14 dní. Mohlo by dojít k nebezpečné lékové interakci vedoucí k závažným vedlejším účinkům.
Před užitím tohoto léku
Nepoužívejte tento léčivý přípravek, pokud jste užívali inhibitor MAO, jako je furazolidon (Furoxone), isokarboxazid (Marplan), fenelzin (Nardil), rasagilin (Azilect), selegilin (Eldepryl, Emsam, Zelapar) nebo tranylcypromin (Parnate) v posledních 14 dní. Mohlo by dojít k nebezpečné lékové interakci vedoucí k závažným vedlejším účinkům.
Tento lék byste neměli používat, pokud máte těžkou zácpu, ucpaný žaludek nebo střeva nebo pokud nemůžete močit.
Nepoužívejte tento přípravek, pokud máte neléčená nebo nekontrolovaná onemocnění, jako je glaukom, astma nebo CHOPN, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, onemocnění koronárních tepen nebo porucha štítné žlázy.
Zeptejte se lékaře nebo lékárníka, zda je pro vás bezpečné užívat tento lék, pokud máte:
-
kolostomie nebo ileostomie;
-
diabetes;
-
onemocnění jater nebo ledvin;
-
epilepsie nebo jiné záchvatové onemocnění;
-
kašel s hlenem nebo kašel způsobený kouřením, emfyzém nebo chronická bronchitida;
-
zvětšená prostata nebo problémy s močením;
-
feochromocytom (nádor nadledvin); nebo
-
jestliže užíváte draslík (Cytra, Epiklor, K-Lyte, K-Phos, Kaon, Klor-Con, Polycitra, Urocit-K).
FDA kategorie těhotenství C. Není známo, zda fenylefrin a triprolidin poškodí nenarozené dítě. Pokud jste těhotná, nepoužívejte tento přípravek bez lékařského doporučení.
Fenylefrin a triprolidin mohou přecházet do mateřského mléka a mohou poškodit kojící dítě. Antihistaminika a dekongestanty mohou také zpomalit tvorbu mateřského mléka. Pokud kojíte dítě, nepoužívejte tento přípravek bez lékařské rady.
Uměle slazený lék na nachlazení může obsahovat fenylalanin. Pokud máte fenylketonurii (PKU), zkontrolujte štítek léku, abyste zjistili, zda přípravek obsahuje fenylalanin.
Jak mám užívat fenylefrin a triprolidin?
Používejte přesně podle pokynů na etiketě nebo podle pokynů svého lékaře. Nepoužívejte ve větším nebo menším množství nebo déle, než je doporučeno. fenylefrin a triprolidin se obvykle užívají pouze krátkou dobu, dokud vaše příznaky nezmizí.
Tekutý lék odměřujte speciální odměřovací lžičkou nebo kelímkem na léky, nikoli běžnou stolní lžící. Pokud nemáte zařízení na odměřování dávky, požádejte o něj svého lékárníka.
Neužívejte déle než 7 dní v řadě. Poraďte se se svým lékařem, pokud se vaše příznaky nezlepší po 7 dnech léčby nebo pokud máte horečku s bolestí hlavy nebo kožní vyrážku.
Nepodávejte tento lék dětem mladším 4 let. Před podáním léku na kašel nebo nachlazení dítěti se vždy zeptejte lékaře. Smrt může nastat v důsledku nesprávného užívání léků proti kašli a nachlazení u velmi malých dětí.
Tabletu nebo kapsli s prodlouženým uvolňováním nedrťte, nežvýkejte, nelámejte ani neotvírejte. Spolkněte to celé. Rozbití nebo otevření pilulky může způsobit uvolnění příliš velkého množství léku najednou.
Pokud potřebujete chirurgický zákrok nebo lékařské testy, sdělte to předem chirurgovi nebo lékaři, pokud jste tento lék užívali v posledních několika dnech.
Skladujte při pokojové teplotě mimo vlhkost a teplo. Nenechte tekutou formu tohoto léku zmrznout.
Co se stane, když vynechám dávku?
Vzhledem k tomu, že se tento lék užívá, když je to potřeba, možná nebudete mít dávkovací schéma. Pokud užíváte léky pravidelně, vezměte si vynechanou dávku, jakmile si vzpomenete. Vynechejte vynechanou dávku, pokud je téměř čas na další plánovanou dávku. Neužívejte další léky, abyste nahradili vynechanou dávku.
Co se stane, když se předávkuji?
Vyhledejte pohotovostní lékařskou pomoc nebo zavolejte na linku Poison Help na čísle 1-800-222-1222.
Příznaky předávkování mohou zahrnovat závažné formy některých nežádoucích účinků uvedených v tomto průvodci léky.
Co bych se měl vyvarovat při užívání fenylefrinu a triprolidinu?
fenylefrin a triprolidin mohou způsobit rozmazané vidění nebo narušit vaše myšlení nebo reakce. Buďte opatrní, pokud řídíte nebo děláte cokoliv, co vyžaduje, abyste byli ostražití a jasně viděli.
Pití alkoholu může zvýšit některé vedlejší účinky triprolidinu.
Před použitím jakéhokoli jiného léku na nachlazení, kašel, alergii nebo spaní se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka. Antihistaminika a dekongestanty jsou obsaženy v mnoha kombinovaných lécích. Společné užívání určitých produktů může způsobit, že dostanete příliš mnoho určité drogy. Zkontrolujte štítek, abyste zjistili, zda lék obsahuje antihistaminikum nebo dekongestant.
Nežádoucí účinky fenylefrinu a triprolidinu
Pokud máte některý z těchto příznaků alergické reakce, vyhledejte lékařskou pomoc: kopřivka; obtížné dýchání; otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla.
Přestaňte používat tento lék a okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte závažné nežádoucí účinky, jako jsou:
-
rychlá nebo nerovnoměrná srdeční frekvence;
-
změny nálady;
-
třes, záchvat (křeče);
-
snadná tvorba modřin nebo krvácení, neobvyklá slabost;
-
močí méně než obvykle nebo vůbec;
-
pocit nedostatku vzduchu; nebo
-
nebezpečně vysoký krevní tlak (silná bolest hlavy, rozmazané vidění, hučení v uších, úzkost, bolest na hrudi, nepravidelný srdeční tep, záchvaty).
Méně závažné nežádoucí účinky mohou zahrnovat:
-
závratě, ospalost;
-
sucho v ústech, nosu nebo krku;
-
zácpa;
-
rozmazané vidění; nebo
-
pocit nervozity nebo neklidu.
Toto není úplný seznam vedlejších účinků a mohou se objevit i další. Zavolejte svého lékaře o radu ohledně nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky můžete hlásit úřadu FDA na čísle 1-800-FDA-1088.
Informace o dávkování fenylefrinu a triprolidinu
Obvyklá dávka pro dospělé při ucpání nosu:
Fenylefrin-triprolidin 10 mg-2,5 mg/5 ml perorální tekutina:
5 ml perorálně každých 6 hodin, ne více než 4 dávky denně.
Obvyklá pediatrická dávka pro nazální kongesci:
Fenylefrin-triprolidin 10 mg-2,5 mg/5 ml perorální tekutina:
6 až 11 let: 2,5 ml perorálně každých 6 hodin, ne více než 4 dávky denně.
12 let nebo starší: 5 ml perorálně každých 6 hodin, ne více než 4 dávky denně.
Jaké další léky ovlivní fenylefrin a triprolidin?
Před použitím fenylefrinu a triprolidinu se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka, pokud pravidelně užíváte jiné léky, které způsobují ospalost (jako jsou léky proti bolesti narkotik, sedativa, prášky na spaní, léky na uvolnění svalů a léky na záchvaty, depresi nebo úzkost). Mohou přispět k ospalosti způsobené triprolidinem.
Zeptejte se lékaře nebo lékárníka, zda je pro vás bezpečné užívat fenylefrin a triprolidin, pokud také užíváte některý z následujících léků:
-
atropin (Atreza, Sal-Tropine);
-
benztropin (Cogentin);
-
topiramát (Topamax);
-
zonisamid (Zonegran);
-
léky proti nevolnosti, jako je belladonna (Donnatal), dimenhydrinát (Dramamine), metskopolamin (Pamine) nebo skopolamin (Transderm Scop);
-
léky na močový měchýř nebo moč, jako je darifenacin (Enablex), flavoxát (Urispas), oxybutynin (Ditropan, Oxytrol), solifenacin (Vesicare), tolterodin (Detrol) nebo Urogesic Blue;
-
bronchodilatátory, jako je ipratropium (Atrovent) nebo tiotropium (Spiriva);
-
léky na dráždivé střevo, jako je dicyklomin (Bentyl), hyoscyamin (Hyomax) nebo propanthelin (Pro Banthine); nebo
-
léky na vředy, jako je glykopyrolát (Robinul) nebo mepenzolát (Cantil).
Tento seznam není úplný a jiné léky mohou interagovat s fenylefrinem a triprolidinem. Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte. To zahrnuje léky na předpis, volně prodejné, vitamínové a rostlinné produkty. Nezačínejte nový lék, aniž byste to řekli svému lékaři.
Další informace
Pamatujte, že tento a všechny ostatní léky uchovávejte mimo dosah dětí, nikdy své léky nesdílejte s ostatními a používejte tento lék pouze pro předepsanou indikaci.
Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.