Krvácení v prvním trimestru těhotenství

Mnoho těhotných žen pociťuje krvácení během prvního trimestru. Krvácení v prvním trimestru těhotenství není vždy nebezpečné, ale je nezbytné lékařské vyšetření.

Lékaři mohou diagnostikovat krvácení v prvním trimestru různými testy. Jakmile lékaři určí příčinu, mohou diskutovat o vhodné léčbě nebo léčbě.

V tomto článku pojednáváme o příčinách, příznacích, kdy navštívit lékaře a jak lékaři zvládají a léčí krvácení v prvním trimestru.

Krvácení v prvních měsících těhotenství
Krvácení v prvních měsících těhotenství

Příčiny

Asi 15% –25% těhotných žen bude mít krvácení v prvním trimestru těhotenství.

Některé příčiny krvácení v prvním trimestru jsou závažné, zatímco jiné nejsou. Možné příčiny krvácení v prvním trimestru zahrnují:

  • krvácení po oplodnění
  • subchorionické krvácení
  • časná ztráta těhotenství
  • infekce a záněty
  • mimoděložní těhotenství

Krvácení po oplodnění

Slabé krvácení se může objevit 1 nebo 2 týdny po implantaci oplodněného vajíčka do stěny endometria. Tento běžný příznak není důvodem k obavám.

Během těhotenství tělo rozšiřuje krevní cévy do dělohy, aby podpořilo růst embrya a děložní výstelky. Děložní čípek může krvácet snáze v prvních týdnech po početí, zejména při pohlavním styku, nátěrech na pánev a vyšetření pánve.

Subchorionické krvácení

Subchorionické krvácení znamená, že mezi chorionem a stěnou dělohy dochází ke krvácení. Chorion je membrána, která obklopuje embryo, které se implantuje do stěny dělohy. Chorion nakonec vytvoří placentu.

Diagnóza subchorionického krvácení se obvykle vyskytuje během ultrazvuku. Tento problém může ovlivnit i nekomplikovaná těhotenství.

Subchorionální krvácení na počátku těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu a spontánního potratu.

Časná ztráta těhotenství

Lékaři definují časnou ztrátu těhotenství jako neživotaschopné těhotenství. Lidé to mohou také označovat jako spontánní potrat nebo potrat.

Existuje několik příčin časné ztráty těhotenství. Mezi běžné příčiny v prvním trimestru patří:

Mimoděložní těhotenství

Lékaři diagnostikují mimoděložní těhotenství, když zjistí srdeční tep plodu mimo dělohu. Toto zjištění naznačuje, že embryo bylo implantováno do oblasti mimo dělohu.

Vzhledem k tomu, že embrya nemohou přežít mimo dělohu, nemohou mimoděložní těhotenství dosáhnout celého termínu.

Mimoděložní těhotenství mohou být život ohrožující a je nezbytný lékařský zásah a pečlivé sledování.

Gestační trofoblastická nemoc

Ženy s gestačním trofoblastickým onemocněním budou mít v děloze množství tkáně, které je viditelné na ultrazvukových obrazech. Aby se zabránilo komplikacím, lékař odstraní tkáň z dělohy. Chirurgie je jedinou možností léčby gestačního trofoblastického onemocnění.

Ve většině případů tento stav zabrání těhotenství v plném termínu.

Anembryonální těhotenství

V anembryonálním těhotenství se v děloze bez embrya tvoří gestační vak. Kvůli tomuto problému nedochází k vývoji embrya v plod a dochází ke ztrátě těhotenství.

Infekce a jiné neplodnické příčiny

Pokud lékař vyloučí výše uvedené příčiny časné ztráty těhotenství, doporučí vám testy k vyloučení dalších problémů, které mohou způsobit krvácení, včetně:

  • zánět děložního čípku
  • infekce močového měchýře nebo pochvy
  • rakovina
  • polypy
  • hemoroidy

Pokud lékař diagnostikuje některý z těchto stavů, lékař doporučí lékařskou péči, aby zabránil komplikacím v těhotenství.

Příznaky

Krvácení po oplodnění probíhá bez dalších příznaků. Někdy si těhotné ženy mýlí krvácení po oplodnění s menstruační krví, protože k němu může dojít přibližně ve stejnou dobu, kdy se očekává menstruace.

S časnou ztrátou těhotenství mohou ženy pociťovat další příznaky, například křeče dělohy. Dalším méně patrným znakem předčasné ztráty těhotenství je vymizení běžných těhotenských příznaků, jako je nevolnost.

Pokud infekce způsobí vaginální krvácení v prvním trimestru těhotenství, u žen může dojít k horečce, potížím nebo bolesti během močení a bolesti v pochvě nebo kolem ní, v závislosti na typu infekce.

Ženy s prasklým mimoděložním těhotenstvím vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Mezi příznaky, které mohou zaznamenat, patří bolest ramene, absence střevních zvukůa rozšířené břicho.

Léčba krvácení v prvním trimestru

Krvácení po oplodnění nevyžaduje léčbu, protože je to normální proces v prvním trimestru a nemá žádné komplikace.

Většina ztrát těhotenství, ke kterým dojde v prvním trimestru, se stane spontánně a úplně bez zásahu.

Lékaři někdy předepisují léky, včetně misoprostolu (Cytotec), které pomáhají zvládat ztrátu těhotenství. Tyto léky často nahrazují nutnost dilatace a kyretáže, což je postup k odstranění tkáně a dalšího obsahu z dělohy.

Léčba misoprostolem může způsobit silné krvácení, ale menší bolest než chirurgický zákrok. Chirurgie často způsobuje větší trauma a může vést k infekci.

Typ léčby, kterou žena podstoupí, však bude záviset na její vhodnosti, osobních potřebách a dostupnosti zdrojů. Žena, která během prvního trimestru zaznamenala ztrátu těhotenství, by měla všechny možnosti konzultovat se svým lékařem.

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Těhotné ženy, u kterých dojde k krvácení v prvním trimestru nebo kdykoli během těhotenství, by měly mluvit s lékařem.

Lékař pravděpodobně objedná krevní testy a provede vaginální vyšetření, aby zjistil příčinu krvácení. Ne každé krvácení naznačuje ztrátu těhotenství. Pokud má lékař podezření na těhotenskou komplikaci, prodiskutuje vhodné řešení, které může zahrnovat ostražité čekání, léky nebo operaci.

souhrn

Častým problémem je krvácení v prvním trimestru těhotenství. V některých situacích může krvácení naznačovat časnou ztrátu těhotenství.

Lékaři nejdříve určí příčinu krvácení. Někdy není krvácení nebezpečné, například krvácení po oplodnění. Jiné příčiny vaginálního krvácení vyžadují monitorování, stejně jako u subchorionických krvácení.

Těhotné ženy, u kterých dojde ke krvácení kdykoli během těhotenství, by se měly poradit s lékařem, aby lékař mohl identifikovat a řešit základní příčinu.

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY