Pití příliš velkého množství dietní sody zvyšuje riziko onemocnění jater

Pití příliš velkého množství dietní sody může zvýšit riziko rozvoje onemocnění jater, říkají vědci.

Detailní záběr dietní sody splash na modrém pozadí
Nová studie naznačuje, že těžká konzumace limonády může zvýšit riziko steatotické jaterní choroby spojené s metabolickou dysfunkcí (MASLD).
 • Dietní limonády se často prodávají jako produkty, které pomáhají s regulací hmotnosti.
 • Nová studie naznačuje, že těžká konzumace limonády může podpořit nástup steatotického jaterního onemocnění spojeného s metabolickou dysfunkcí (MASLD) zvýšením indexu tělesné hmotnosti (BMI).
 • Předchozí studie naznačují, že konzumace dietní sody je spojena s vyšším BMI a krevním tlakem.
 • Zdravotní odborníci se shodují, že dietní limonády mohou podporovat přibírání na váze a onemocnění jater.
 • Nadměrný příjem umělých sladidel obsažených v dietních limonádách může také zvýšit riziko cukrovky 2.

Steatotická jaterní choroba spojená s metabolickou dysfunkcí (MASLD) je jednou z nejčastějších jaterních chorob. Současné odhady naznačují, že MASLD postihuje až 46 % světové populace.

MASLD se dříve nazývala nealkoholická ztučnění jater (NAFLD) a v červnu 2023 byla přejmenována.

Toto onemocnění, vyznačující se nadměrným hromaděním tuku v játrech, nemá žádné počáteční příznaky. Toto onemocnění může progredovat do steatohepatitidy spojené s metabolickou dysfunkcí (MASH), což je závažnější stav, který může vést k zjizvení jater a cirhóze.

V současné době nebyl schválen žádný lék k léčbě této formy onemocnění jater. Lékaři doporučují cvičení a dietní změny, které pomohou snížit tělesný tuk při prevenci nebo zvrácení MASLD.

Zdravotní experti se dlouho domnívali, že konzumace sody může zvýšit riziko MASLD vyvoláním inzulínové rezistence a zánětu v játrech.

Zatímco dietní limonády často nabízejí tvrzení jako „nula cukru“ a „nula kalorií“, odborníci je nepovažují za zdravé nápoje.

Nyní se výzkumný tým rozhodl najít souvislost mezi vysokou konzumací dietní sody a rizikem MASLD. Jejich práce, nedávno publikovaná v časopise BMC Public Health, naznačuje silnou korelaci mezi dietními limonádami a touto formou onemocnění jater.

“Podle našich nejlepších znalostí je toto první studie, která prozkoumala souvislost mezi konzumací dietní sody a MASLD na národním reprezentativním vzorku, a naše zjištění mohou poskytnout cenná dietní doporučení pro prevenci a léčbu MASLD,” napsali autoři studie. .

Co je nezdravé v dietní sodě?

Sodovky jsou sycené, nealkoholické nápoje. Obchodníci propagovali dietní limonády v reakci na obavy z obezity.

Nápoje s nulovým obsahem cukru a bez kalorií jsou v posledních letech na popularitě, ale často obsahují aspartam nebo jiná chemická sladidla.

Nedávný výzkum nadále spojuje silnou konzumaci umělých sladidel se zvýšeným rizikem obezity, diabetu 2. typu a dalších markerů metabolického syndromu.

V květnu 2023 nová směrnice Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučovala nepoužívat ke snížení tělesného tuku sladidla bez obsahu cukru. V červenci 2023 WHO označila aspartam za „možná karcinogenní pro člověka“.

Některé výzkumy naznačují, že dietní limonády mohou přispívat ke zvýšení indexu tělesné hmotnosti (BMI) a procentu tělesného tuku u dospívajících.

Denní příjem sody je také spojen se zvýšenou hypertenzí u dospívajících. Nadměrná konzumace dietní sody se navíc může podílet na zvýšeném riziku cévních příhod a diabetu 2. typu.

Může dietní soda způsobit problémy s játry?

Předchozí výzkum naznačoval, že umělá sladidla mohou podporovat inzulínovou rezistenci a intoleranci glukózy tím, že narušují střevní mikroflóru. Obě reakce úzce souvisí s rozvojem MASLD.

O této studii jsme diskutovali s Dr. Menkou Guptou z Nutranourish, poskytovatele funkční medicíny. Do současného výzkumu se nepodílela.

Dr. Gupta předpokládal, že umělá sladidla mohou ovlivnit játra prostřednictvím osy střevo-mozek. Vysvětlila nám:

„Osa střevo-mozek zahrnuje obousměrnou komunikaci mezi gastrointestinálním traktem a centrálním nervovým systémem. Umělá sladidla v dietních nealkoholických nápojích mohou ovlivnit složení střevní mikroflóry, což zase může ovlivnit tuto osu. Tento proces může ovlivnit metabolické procesy a potenciálně přispět k onemocněním souvisejícím s játry.

Aby autoři této studie našli souvislost mezi dietními limonádami a MASLD, analyzovali data z průzkumu National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES).

Národní centrum pro zdravotní statistiku Spojených států sponzoruje tento program pro hodnocení zdravotních a nutričních podmínek americké populace.

Podrobné záznamy o konzumaci dietní sody byly k dispozici pouze během dietních rozhovorů v letech 2003–2006. Autoři studie zkoumali informace o celkem 2 378 účastnících.

Závěrečné hodnocení studie kategorizovalo 1 089 lidí s MASLD a 1 289 bez MASLD.

Databáze NHANES neměla žádné údaje o přechodné elastografii jater, takže k určení stavu MASLD byl použit Fatty Liver Index (FLI).

Odpovědi na dotazník o frekvenci jídla informovaly o hodnocení frekvence konzumace dietní sody. Odpovědi na otázku „Jak často pijete dietní nealkoholické nápoje? zahrnuta:

 • nikdy
 • zřídka
 • někdy
 • vždy

Výzkumníci upravili své výsledky o matoucí proměnné mezi účastníky, včetně:

 • stáří
 • Rod
 • etnicita
 • kuřácký stav
 • průměrná denní fyzická aktivita
 • příjem sacharidů
 • hypertenze
 • cukrovka

Muži tvořili 54,6 % skupiny MASLD a příjem dietních nealkoholických nápojů ve skupině MASLD byl dramaticky vyšší než spotřeba udávaná u protějšků bez MASLD.

Hypertenze, hyperlipidémie a diabetes byly také významně častější u populace s MASLD než ve skupině bez MASLD.

Jaká je souvislost mezi BMI a onemocněním jater?

Dr. Gupta sdílel: „Zařazení analýzy zprostředkování k prozkoumání potenciální zprostředkující role BMI poskytuje pohled na mechanismy, které jsou základem spojení mezi konzumací dietních nealkoholických nápojů a MASLD.“

Autoři studie také testovali svou hypotézu, že BMI může být zprostředkujícím faktorem MASLD.

Po zohlednění věku, pohlaví, rasy, dietních faktorů a kardiometabolických stavů tým zjistil, že konzumace dietní sody „pozitivně souvisí s výskytem MASLD“.

Vědci také zaznamenali pozitivní korelaci mezi BMI a MASLD.

„Odhadovalo se, že 84,7 % celkové souvislosti mezi konzumací dietních nealkoholických nápojů a MASLD bylo zprostředkováno BMI,“ uvedli vědci.

Je zapotřebí více výzkumu o příjmu sody a MASLD

Dr. Gupta řekla, že na ni zapůsobila velká velikost vzorku studie a její úpravy pro potenciální demografické faktory, životní styl a metabolický syndrom související s matoucími faktory.

Ale ona a autoři studie zaznamenali několik nedostatků nového výzkumu.

Za prvé, FLI byl použit místo zobrazovací metody široce používané na klinikách. Ačkoli FLI byla ověřena, Dr. Gupta řekl, že by mohla falešně indikovat přítomnost ztučnění jater nebo ji nedokáže detekovat.

Jak uvedli autoři studie, průřezový design mohl umožnit obrácenou kauzalitu. Jinými slovy, lidé s diagnózou MASLD mohli v reakci na diagnózu změnit příjem limonády.

“Používání údajů, které si sami nahlásili, podléhá zkreslení v paměti a studie nepoužila podrobné dietní záznamy ani biomarkery, jako jsou metabolity,” řekl Dr. Gupta.

Řekla také, že BMI jako ukazatel obezity má svá vlastní omezení, protože nerozlišuje mezi svalovou a tukovou hmotou ani nezvažuje rozložení tuku. Neposkytuje ani informace o metabolickém zdraví.

A konečně, tato práce nezohlednila genetické varianty nebo spánkové vzorce, což jsou oba rizikové faktory pro MASLD.

Autoři studie se domnívají, že budou zapotřebí randomizované kontrolované studie (RCT), aby poskytly robustnější důkazy pro jejich zjištění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY