Příčiny ranní nevolnosti, kromě těhotenství

Těhotenství je nejznámější příčinou ranní nemoci, ale existuje mnoho dalších příčin. Mezi tyto příčiny patří nízká hladina cukru v krvi a dehydratace. Mnoho lidí má ráno pocit nevolnosti. Někdy je to jen dočasný problém, ale ranní nevolnost může být také chronickým stavem.

Mnoho zdravotních stavů, od benigních až po velmi závažné, může způsobit ranní nevolnost. Pokud se příznaky do několika dnů nezlepší, musíte navštívit lékaře.

Některé léky mohou způsobit nevolnost. Pokud se člověk po požití léků cítí nevolně, měl by o tom promluvit se svým lékařem.

Ranní nevolnost není obvykle nouzová situace, pokud není doprovázena dalšími závažnými příznaky.

V tomto článku pojednáváme o některých důvodech, které ráno způsobují nevolnost, kromě těhotenství.

Příčiny ranní nevolnosti

1. Úzkost

Příčiny ranní nevolnosti, kromě těhotenství
Úzkost může u člověka ráno způsobit nevolnost.

Ráno mohou být časy velké úzkosti. Člověk se může cítit ohromen, když uvažuje o dni dopředu. Někteří lidé s úzkostnými poruchami pociťují nevolnost, když pociťují úzkost.

Nevolnost může zhoršit úzkost, zejména u lidí, kteří se bojí zvracení nebo mají strach o své zdraví. Tento problém může zahájit cyklus postupného zhoršování nevolnosti související s úzkostí.

Některé strategie mohou pomoci při nevolnosti související s úzkostí. Meditace může některým lidem pomoci uklidnit jejich úzkostnou mysl. Léčba a léky proti úzkosti mohou být také užitečné. Při úzkosti z toho, že budete mít zrychlené ráno, vám může pomoci probuzení dříve a zavedení spolehlivé ranní rutiny.

2. Nízká hladina cukru v krvi a hlad

Nízká hladina cukru v krvi může způsobit nevolnost i příznaky, jako jsou závratě, třes, zmatenost a dokonce mdloby. Ráno hlad často způsobuje nízkou hladinu cukru v krvi, takže vám může pomoci jídlo.

Lidé s cukrovkou mohou mít nízkou hladinu cukru v krvi kvůli lékům, které musí užívat. Po několika hodinách bez jídla může hladina cukru v krvi u lidí s cukrovkou, kteří užívají léky, klesnout na velmi nízkou hladinu.

Lidé mohou zkusit jíst jídlo hned po probuzení, aby se zabránilo nízké hladině cukru v dopoledních hodinách. Lidé s cukrovkou možná budou muset s lékaři projednat léky a možnosti stravování.

3. Migréna a jiné bolesti hlavy

Migréna a bolesti hlavy

Nevolnost je častým příznakem migrénových bolestí hlavy. Některé další bolesti hlavy, zejména klastrové bolesti hlavy, mohou také způsobit nevolnost. Bolest hlavy, neobvyklé pocity a citlivost na světlo jsou příznaky migrény.

Většina lidí, kteří trpí bolestmi hlavy, si všimne konkrétních spouštěčů. U některých lidí se bolesti hlavy objevují brzy ráno. Důvodem může být svalové napětí, stres nebo vystavení světlu nebo zvuku. Nízká hladina cukru v krvi způsobená hladem může také vyvolat migrenózní bolesti hlavy.

Lékař může pomoci s výběrem správné léčby bolesti hlavy. Identifikace jakýchkoli spouštěčů bolesti hlavy často pomůže. Někteří lidé si všimnou okamžitého vylepšení léků na předpis nebo volně prodejných (OTC) léků k léčbě bolesti hlavy.

4. Dehydratace

Dehydratace může u člověka vyvolat nevolnost.
Dehydratace může u člověka vyvolat nevolnost.
Dehydratace může u některých lidí vyvolat nevolnost. Mezi další příznaky dehydratace patří točení hlavy nebo závratě, velmi suchá pokožka, potopené oči, tmavá moč, močení nebo močení velmi zřídka a vyčerpání.

Dehydratace se může objevit ráno poté, co člověk stráví mnoho hodin bez pití vody. Lidé, kteří pijí alkohol nebo kofein bezprostředně před spaním, mohou být náchylnější k ranní dehydrataci.

Průjem a zvracení mohou způsobit dehydrataci, zejména u dětí. Dlouhodobé pocení, zejména pokud nepijete dostatek vody, může také způsobit dehydrataci.

Může vám pomoci pitná voda nebo elektrolytický nápoj. Někdy však závažný základní stav ztěžuje tělu dostatek vody. Když k tomu dojde, pitná voda neléčí dehydrataci.

Okamžitě musíte navštívit lékaře, pokud pitná voda nepomůže s příznaky dehydratace.

5. Reflux a pálení žáhy

Stav gastroezofageální refluxní choroby (GERD) nastává, když část obsahu žaludku cestuje dozadu, nahoru do jícnu a do zadní části krku. Tento stav může způsobit nevolnost, pocit pálení a bolest. Většina lidí tomu říká bolest pálení žáhy.

Bolest pálení žáhy a GERD mohou být ráno horší, protože vleže usnadňuje pohyb obsahu žaludku špatným směrem. Někteří lidé se také probouzí s kašlem nebo chraplavým hlasem.

Někteří lidé zjistí, že konkrétní potraviny, zejména kyselé, mohou vyvolat ranní nevolnost z GERD. Někteří lidé by se takovým potravinám měli vyhnout.

Jiní lidé naleznou úlevu od menšího jídla nebo užívání antacid z volného obchodu. Užívání léků na předpis může nabídnout úlevu od těžkého pálení žáhy.

6. Bolest svalů

Svalové napětí na krku a ramenou, které vyvolává bolest hlavy, obvykle způsobuje nevolnost a dezorientaci. Některé další formy bolesti svalů mohou také u člověka vyvolat nevolnost.

Spánek v neobvyklé poloze může ráno svalovou bolest zhoršit. Někteří lidé si všimnou, že chronická bolest je horší, když vstanou. Některé bolestivé stavy, jako je ankylozující spondylitida nebo spinální artritida, vyvolávají vzorec bolesti, který je ráno horší.

Bolest svalů, která způsobuje nevolnost, může být dočasná. Může to být také známka závažného základního stavu, jako je artritida, herniované disky, fibromyalgie nebo vážný stav svalů.

Lidé by měli navštívit lékaře, pokud bolest nezmizí během několika dní.

Někteří lidé zjistí, že jemné protahování pomáhá při ranní bolesti svalů a nevolnosti, která je někdy doprovází. Může také pomoci vyhřívací podložka nebo ledový obklad aplikovaný na bolestivé místo po dobu 20 minut.

Odstoupení od drog

Mnoho drog, včetně nelegálních a rekreačních drog, léků na předpis a dokonce i kofeinu, může způsobit abstinenční příznaky. Nevolnost je jedním z nejčastějších příznaků vysazení léku.

Pokud osoba delší dobu neužívá drogu, mohou se u ní objevit abstinenční příznaky.

Pro lidi závislé na drogách, včetně legálních drog, jako je kofein, je nejlepší strategií prevence ranní nevolnosti přestat je užívat. Mohou pomoci podpůrné skupiny, terapie, 12krokové programy a ústavní nebo ambulantní rehabilitace.

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Musíte zavolat na nouzové telefonní číslo nebo jít na pohotovost, pokud máte nevolnost s vysokou horečkou.

Pokud máte ranní nevolnost, jděte na pohotovost nebo zavolejte na nouzové telefonní číslo a:

  • zvracení krve
  • intenzivní bolest žaludku, která se postupně zhoršuje
  • vysoká horečka
  • změny vědomí nebo vědomí

Lidé s cukrovkou, kteří mají intenzivní nevolnost, která se po jídle nezlepší, mohou mít diabetickou ketoacidózu. Pokud k tomuto stavu dojde, měli by ihned zavolat lékaře nebo jít na pohotovost.

Pokud se ranní nevolnost do několika dnů nezlepší, zavolejte lékaře. Může být užitečné vést záznam o spouštěčích, včetně jakékoli nedávné změny stravy, životního stylu nebo léčby. Tato akce může pomoci lékařům určit příčinu nevolnosti.

Probuzení nevolnosti je nepříjemný způsob, jak začít den. Ve většině případů je nevolnost dočasnou nepříjemností, nikoli známkou vážného zdravotního stavu.

Správná kombinace domácí léčby a léčebných postupů může téměř vždy pomoci. Lidé by měli navštívit lékaře, pokud se příznaky nezlepší po několika dnech.

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY