Taeniasis

Co je taeniasis?

Taeniasis je infekce způsobená tasemnicí, typem parazita. Paraziti jsou malé organismy, které se připojují k jiným živým věcem, aby přežily. Živé věci, na které se paraziti vážou, se nazývají hostitelé.

Paraziti se mohou nacházet v kontaminovaných potravinách a vodě. Pokud konzumujete kontaminované jídlo nebo nápoje, můžete se nakazit parazitem, který může žít a někdy růst a rozmnožovat se ve vašem těle.

Taeniasis je střevní infekce tasemnice způsobená konzumací kontaminovaného hovězího nebo vepřového masa. Je také známý pod těmito názvy:

 • Taenia saginata (hovězí tasemnice)
 • Taenia solium (tasemnice vepřová)

Jaké jsou příznaky taeniasis?

Většina lidí, kteří mají taeniasu, nemá žádné příznaky. Pokud jsou přítomny známky a příznaky, mohou zahrnovat:

 • bolest
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • ucpání střeva
 • zažívací problémy

Někteří lidé s taeniasou mohou také zaznamenat podráždění v perianální oblasti, což je oblast kolem řitního otvoru. Segmenty červů nebo vajíčka vypuzované stolicí způsobují toto podráždění.

Lidé si často uvědomí, že mají tasemnici, když vidí ve stolici části červa nebo vajíčka.

Vývoj infekce může trvat 8 až 14 týdnů.

Co způsobuje taeniasis?

Taeniasis se může vyvinout konzumací syrového nebo nedovařeného hovězího nebo vepřového masa. Kontaminované potraviny mohou obsahovat vajíčka tasemnice nebo larvy, které vám při konzumaci rostou ve střevech.

Úplné vaření hovězího nebo vepřového masa zničí larvy tak, že nemohou žít ve vašem těle.

Tasemnice může dorůst až do délky 12 stop. Ve střevech může žít roky, aniž by byl objeven. Tasemnice mají podél těla segmenty. Každý z těchto segmentů může produkovat vejce. Jak tasemnice dozrává, budou tato vajíčka vylučována z těla stolicí.

Šíření taeniasis může také způsobit špatná hygiena. Jakmile jsou larvy tasemnice v lidské stolici, mohou se šířit kontaktem se stolicí. Měli byste si správně umýt ruce, abyste zabránili šíření infekce.

Jaké jsou rizikové faktory pro taeniasis?

Taeniasis je běžnější v oblastech, kde se konzumuje syrové hovězí nebo vepřové maso a kde je špatná hygiena. Tyto oblasti mohou zahrnovat:

 • východní Evropa a Rusko
 • východní Afrika
 • subsaharská Afrika
 • Latinská Amerika
 • části Asie, včetně Číny, Indonésie a Jižní Koreje

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ve Spojených státech je pravděpodobně každý rok méně než 1 000 nových případů. Lidé, kteří cestují do oblastí, kde je taeniasis častější, jsou však vystaveni riziku nákazy touto nemocí.

Taeniasis se pravděpodobněji vyvine u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém a nejsou schopni bojovat s infekcemi. Váš imunitní systém se může oslabit v důsledku:

 • HIV
 • AIDS
 • transplantaci orgánu

 • cukrovka
 • chemoterapie

Jak se diagnostikuje taeniasis?

Pokud ve stolici uvidíte segmenty červů nebo vajíčka, navštivte svého lékaře. Váš lékař se vás zeptá na vaši zdravotní anamnézu a nedávné cestování mimo Spojené státy. Lékaři budou často schopni stanovit diagnózu taeniasis na základě příznaků.

K potvrzení diagnózy může lékař nařídit krevní testy včetně kompletního krevního obrazu (CBC). Mohou také nařídit vyšetření stolice, aby zjistili, zda jsou přítomna vajíčka nebo segmenty červů.

Jak se zbavíte tasemnice?

Taeniasis je obvykle léčena léky předepsanými vaším lékařem. Mezi léky pro léčbu taeniasis patří praziquantel (Biltricide) a albendazol (Albenza).

Oba léky jsou antihelmintika, což znamená, že zabíjejí parazitické červy a jejich vajíčka. Ve většině případů jsou tyto léky poskytovány v jedné dávce. Úplné odstranění infekce může trvat několik týdnů. Tasemnice bude vylučována jako odpad.

Mezi časté vedlejší účinky spojené s těmito léky patří závratě a žaludeční nevolnost.

Jaký je výhled pro lidi s taeniasou?

Většina případů této infekce po léčbě zmizí. Léky předepsané pro tento stav jsou obvykle účinné a vyléčí infekci.

Jaké komplikace jsou spojeny s taeniasou?

Ve vzácných případech může dojít k závažným komplikacím infekce. Tasemnice mohou blokovat vaše střeva. To může vyžadovat operaci k nápravě.

V jiných případech může vepřová tasemnice cestovat do jiných částí vašeho těla, jako je srdce, oko nebo mozek. Tento stav se nazývá cysticerkóza. Cysticerkóza může způsobit další zdravotní problémy, jako jsou záchvaty nebo infekce v nervovém systému.

Jak lze taeniaze předejít?

Nejúčinnějším způsobem prevence taeniasis je důkladné vaření jídla. To znamená vaření masa na teplotu nad 140 °F (60 °F) po dobu pěti minut nebo déle. Teplotu masa změřte kuchyňským teploměrem.

Po upečení nechte maso tři minuty odstát, než ho nakrájejte. To může pomoci zničit všechny parazity, které mohou být v mase. Zjistěte více o bezpečnosti masa.

Ve Spojených státech zákony vyžadující kontrolu zvířat a masa pomáhají snížit pravděpodobnost šíření tasemnic.

Důležitá je také správná hygiena rukou pro prevenci šíření této nemoci. Po použití koupelny si vždy umyjte ruce a naučte totéž i své děti.

Také pijte balenou vodu, pokud žijete nebo cestujete do oblasti, kde je nutné vodu upravovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY