Může COVID-19 způsobit bolest krku?

Bolesti svalů a kloubů jsou často hlášenými příznaky COVID-19. Nejčastěji jsou hlášeny bolesti zad, ale mnoho lidí má bolesti v jiných oblastech, jako je krk, ramena a jinde.

COVID-19 je infekční onemocnění způsobené virem těžkého akutního respiračního syndromu koronaviru 2 (SARS-CoV-2). Mezi nejčastější příznaky COVID-19 patří horečka, kašel a únava.

Dalším často hlášeným příznakem je bolest svalů a kloubů, která může ovlivnit váš krk a další oblasti vašeho těla.

Zde je to, co potřebujete vědět o COVID-19 a bolesti krku, včetně výzkumu, léčby a často kladených otázek.

Může COVID-19 způsobit bolesti krku?

Bolest svalů, nazývaná také myalgie, je vedle horečky, kašle a dušnosti jedním z nejčastěji hlášených příznaků COVID-19.

Až 40–60 % lidí s COVID-19 hlásí svalové bolesti a bolesti. Někteří lidé hlásit bolesti krku nebo hlavyzatímco jiní hlásí bolesti břicha, zad, pánve nebo kloubů.

Bolest se obvykle objevuje spolu s horečkou, kašlem a únavou a obvykle sama odezní po zotavení z nemoci.

Co říká výzkum

A 2024 systematický přehled zkoumali COVID-19 a bolesti krku v pěti studiích zahrnujících více než 2 600 lidí. Vědci našli důkazy, že COVID-19 může zvýšit nástup a závažnost bolesti krku, ačkoli dvě studie nenalezly žádné zvýšení.

Jedním z důvodů, proč COVID-19 může způsobit muskuloskeletální bolesti, je zvýšený zánět v těle. Výzkumníci za a revize 2022 věřte, že virus, který způsobuje COVID-19, SARS-CoV-2, může způsobit nadměrnou aktivitu imunitního systému těla. To může vést k rozsáhlému zánětu v těle, což způsobuje bolesti svalů a bolest.

Některé studie našli souvislost mezi COVID-19 a zánětlivým stavem zvaným subakutní tyreoiditida. Tento stav může nastat po infekci horních cest dýchacích z COVID-19. Hlavními příznaky subakutní tyreoiditidy jsou bolest a bolestivost v krku v důsledku zduření štítné žlázy.

Jiné studie naznačují, že přechod na práci na dálku během pandemie zhoršil muskuloskeletální zdraví pracovníků, což vedlo ke zvýšeným zprávám o bolestech krku, zad a ramen.

K objasnění účinku COVID-19 na bolesti krku je zapotřebí více výzkumu.

Je bolest krku a ramen příznakem COVID-19?

V některých případech lidé s COVID-19 pociťují svalové bolesti a bolesti, včetně bolesti a bolestivosti krku, ramen a dalších oblastí horní a dolní části těla.

Samotná bolest krku a ramen nemusí být příznakem COVID-19. Pokud však pociťujete bolesti krku a ramen spolu s horečkou, kašlem, dušností nebo únavou, mohou to být příznaky COVID-19.

Může COVID-19 způsobit bolesti krku a zad?

Mezi nejčastější muskuloskeletální příznaky COVID-19 patří únava, bolesti svalů, kloubů a zad, podle hodnocení z roku 2022.

A studie 2021 muskuloskeletálních symptomů u lidí s COVID-19 zjistili, že nejčastější oblastí bolesti byla záda. Většina lidí uváděla bolest ve více než jedné oblasti těla, včetně bolesti zad (30,4 %), bolesti dolní části zad (16,1 %) a bolesti krku (11,4 %).

Může COVID-19 způsobit bolesti krku a hlavy?

Bolesti hlavy jsou méně častým příznakem COVID-19, hlášeným odhadem u 13 % lidí. To je podle stejného hodnocení z roku 2022.

Virus, který způsobuje COVID-19, může napadnout centrální nervový systém, což vede k neurologickým příznakům, jako jsou bolesti hlavy, závratě a poruchy vědomí.

V některých případech mohou lidé pociťovat jak neuropatickou bolest, tak muskuloskeletální bolest, která může vést k bolestem hlavy a krku.

Může dlouhý COVID-19 způsobit bolesti krku?

Někteří lidé pociťují dlouhodobé účinky COVID-19, nazývané „dlouhé COVID“. Příznaky dlouhého COVID se u každého člověka liší a mohou trvat týdny, měsíce nebo dokonce roky.

Mezi běžné příznaky dlouhého COVID patří únava, dušnost, potíže se soustředěním a bolest žaludku.

Také lidé s dlouhodobým onemocněním COVID často hlásit bolest svalů a kloubů, která může zahrnovat bolest na hrudi, hlavě a krku.

Léčba bolesti krku COVID-19

V mnoha případech může být bolest krku způsobená COVID-19 mírná a zvládnutelná domácí léčbou.

Domácí léky na bolest krku zahrnují:

  • dostatek odpočinku a udržení hydratace
  • pomocí podpůrného polštáře ke snížení nepohodlí v krku
  • jemně protahovat nebo masírovat krk
  • nácvik správného držení těla
  • užívání volně prodejných léků proti bolesti

Léčba závažnější nebo přetrvávající bolesti svalů a kloubů v důsledku COVID-19 může zahrnovat léky, cvičební terapii a doplňkové terapie.

Léky k léčbě bolesti krku mohou zahrnovat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a kortikosteroidy.

Protahovací cvičení proti bolesti šíje zahrnují otočení krku, předklon hlavy a kotouly ramen. Tato cvičení mohou posílit svaly, zlepšit stabilitu a snížit bolest.

Některé doplňkové terapie, jako je akupunktura, mohou také poskytnout úlevu od bolesti krku, podle vznikající výzkum.

Často kladené otázky o COVID-19 a bolesti svalů

Zde jsou odpovědi na často kladené otázky týkající se COVID-19 a bolesti svalů.

Je svalové napětí příznakem COVID-19?

Bolesti svalů a bolesti jsou běžné příznaky COVID-19. Někteří lidé pociťují ztuhlost svalů a kloubů. Tyto příznaky se často objevují v oblasti ramen, krku, zad, kyčlí a kolen.

Jak dlouho trvají bolesti svalů COVID-19?

Příznaky COVID-19 obvykle začínají 5–6 dní po expozici viru a trvají 1–14 dní. Většina lidí se cítí lépe během několika dnů nebo týdnů a dochází k úplnému zotavení.

Pomáhají svalové relaxanty při bolestech svalů COVID-19?

Lékaři mohou kromě nesteroidních antirevmatik předepisovat svalové relaxanty ke zmírnění bolesti svalů a otoků v důsledku COVID-19. Toto se nazývá multimodální léčba bolesti, protože se zaměřuje na různé mechanismy účinku na bolest.

Kdy kontaktovat lékaře

Kontaktujte lékaře, pokud zaznamenáte bolest krku, která:

  • je perzistentní nebo trvá déle než 2 týdny
  • se zhoršuje i přes sebeobsluhu
  • vyzařuje po vašich pažích nebo nohách
  • je doprovázena bolestmi hlavy, slabostí, necitlivostí nebo brněním

Lékař může posoudit, co způsobuje bolest krku, a vyvinout účinný léčebný plán na základě vašich příznaků.

Odnést

Vědci se domnívají, že COVID-19 může způsobit bolesti svalů a kloubů v důsledku zvýšeného zánětu z imunitní reakce těla.

Ve většině případů je bolest krku způsobená COVID-19 mírná a dá se zvládnout domácí léčbou. Pokud pociťujete přetrvávající nebo silnou bolest krku, kontaktujte lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY