Zeptejte se odborníka: Jak by měla být CLL monitorována během období „Sledujte a čekejte“?

Odborník na CLL Dr. Sheel Patel osvětluje, co přesně očekávat během období „sledovat a čekat“.

Proč se ‚díváme a čekáme‘? Proč vždy neléčíme?

Chronická lymfocytární leukémie (CLL) a malý lymfocytární lymfom (SLL) jsou podobná onemocnění. Jeden se vyskytuje v krvi a druhý v lymfatických uzlinách. Obě jsou to nemoci, které mají různé výsledky v závislosti na tom, jak agresivní onemocnění je, většinou v závislosti na vlastnostech samotné nemoci.

Někteří lidé s CLL nebo SLL mohou mít typickou očekávanou délku života bez příznaků a nabízení léčby nemusí být přínosné, protože léky nemusí zlepšit kvalitu jejich života nebo prodloužit jejich životnost. Výhodou sledování a čekání je, že nemusíte snášet případné vedlejší účinky léčby.

Jak dlouho obvykle trvá období „sledovat a čekat“?

Období „sledovat a čekat“ není pevný nebo předem stanovený čas. Každé 3 měsíce dostáváme laboratorní práci s fyzickou zkouškou. Pokud se po prvním roce neobjeví žádné známky agresivní aktivity CLL, můžete podle potřeby sledovat méně často.

Přerušili bychom období „pozor a čekej“ a zahájili léčbu, pokud onemocnění CLL začne způsobovat příznaky, nepříjemné otoky lymfatických uzlin nebo sleziny, nebo pokud se objeví anémie nebo trombocytopenie (pokles krevního obrazu).

Na jaké příznaky si dávat pozor a co mám dělat, když se u nich objeví?

Nejčastějšími příznaky CLL jsou výrazná únava, noční pocení jednou za měsíc, nevysvětlitelné horečky po dobu 2 týdnů nebo neúmyslný úbytek hmotnosti o více než 10 % tělesné hmotnosti. Pokud se některý z těchto příznaků objeví, kontaktujte svého lékaře ohledně dalšího testování.

Co se stane, když začnu pociťovat příznaky?

Pokud začnete pociťovat výše uvedené příznaky, vyhněte se blízkému fyzickému kontaktu s kýmkoli, kdo je nemocný, protože je pravděpodobnější, že dostanete infekce, a kontaktujte svého lékaře ohledně dalšího testování.

Kontaktovat svého lékaře hned při prvních příznacích těchto příznaků nemusí být vždy nutné, protože příznaky virových infekcí mohou napodobovat příznaky CLL. Pokud však příznaky trvají dlouho, rozhodně kontaktujte svého lékaře.

Existují nějaká omezení životního stylu během období „sledovat a čekat“?

Období „sledovat a čekat“ obecně nemá žádná omezení životního stylu. Snažte se vyhýbat blízkému fyzickému kontaktu s nemocnými lidmi a zařaďte do své rutiny určité změny životního stylu, včetně pravidelného cvičení a vyvážené stravy. Standardní očkování proberte se svým lékařem.

Jaké jsou případné možnosti léčby?

Lidé s „aktivním onemocněním“ obvykle potřebují léčbu. Léčba CLL běžně zahrnuje léky v pilulkové nebo intravenózní (IV) formě. Tomu se říká kombinace chemoimunoterapie. Pilulky se mohou lišit od inhibitorů BTK (ibrutinib [Imbruvica]acalabrutinib [Calquence]zanubrutinib [Brukinsa]) na inhibitory BCL2 (venetoklax [Venclexta]). IV medikací je obvykle obinutuzumab (Gazyva) nebo rituximab (Rituxan).

Tradiční chemoterapie v mnoha případech CLL upadla v nemilost. Některé faktory však mohou mít smysl pro tradiční použití chemoterapie, jako je pravděpodobnost odpovědi rakoviny na chemoterapii (stav mutace genu IgHV) a věk osoby.

Co bych měl udělat, abych zvýšil svou šanci na pozitivní výsledky?

Jakmile obdržíte diagnózu CLL nebo SLL, mnoho onkologů vám může doporučit, abyste v prvním roce často absolvovali laboratorní testy, abyste zjistili, zda je rakovina agresivní nebo se pomalu vyvíjí. To může určit, jak často budete v budoucnu potřebovat onkologické kontroly. Dodržování tohoto rozvrhu je důležité pro určení, kdy může onemocnění vyžadovat léčbu.

Protože CLL nebo SLL mohou mít genetické příčiny, nemusí dojít k mnoha drastickým změnám, které můžete provést, abyste změnili průběh progrese této nemoci. Nicméně zdravý životní styl, včetně vyloučení nebo omezení zpracovaných potravin a potravin na bázi cukru a pravidelného cvičení, může pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Jaký je nejlepší způsob, jak mě moji pečovatelé mohou v tomto období podpořit?

CLL nebo SLL nemusí být diagnózou, která změní život, zejména v období „čekejte a sledujte“. A co víc, lidé se mohou snažit neidentifikovat se pouze podle své nemoci nebo zdravotního stavu, protože zvýšená hladina stresu může vést k depresím a dalším negativním zdravotním dopadům všude kolem.

Pečovatelé mohou být východiskem pro diskusi a podporu, když lidé procházejí různými stádii nemoci, pociťují vedlejší účinky léčby nebo mají jen nejistotu ohledně budoucnosti.


Dr. Sheel Patel je certifikovaným lékařem ABMS v oboru hematologie, onkologie a vnitřního lékařství. Dr. Patel je praktický lékař v Orlando VA Medical Center na Floridě. Specializuje se na genitourinární onkologii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY