Stomické sáčky vs. kolostomické sáčky: Jaký je rozdíl?

Stomický sáček je zastřešující termín pro typy sáčků, které shromažďují odpad z chirurgických otvorů ve střevech nebo močovém měchýři. Kolostomický sáček je typ stomického sáčku, který se používá ke sběru stolice.

Žena s crop topem a stomickou taškou sedící na křesle
Sheila Alonso/Getty Images

Kolostomie je jeden typ stomie nebo chirurgického otevření, který se používá k odvedení stolice z poškozené oblasti tlustého střeva (tlusté střevo).

Existuje několik možností, pokud jde o vaky a zařízení, která shromažďují stolici z těchto chirurgických otvorů.

Tento článek zkoumá některé způsoby, jak lze sbírat stolici, a typy stomických sáčků a dalších sběrných zařízení, ze kterých si lidé mohou vybrat.

Kolostomie vs. stomie: Jaký je rozdíl?

Slova stomie a stomie se v lékařské praxi používají zaměnitelně. Stomie má kořeny v řeckém slově pro ústa, takže tento lékařský termín znamená otevření do dutého prostoru.

Stomie (stomie) se používají pro několik typů chirurgických otvorů, včetně otvorů v průdušnici (tracheostomie) a také v trávicím traktu. Stomici jsou pojmenováni podle toho, kde se nacházejí. Například kolostomie se týká otvoru v tlustém střevě (tlusté střevo).

Chirurg umístí stomii, aby strategicky obešel poškozené části střev nebo močového traktu. Například:

 • kolostomie odvádí pevný odpad z tlustého střeva (tlusté střevo)
 • ileostomie přesunuje odpad přímo z tenkého střeva
 • urostomie odstraňuje odpad z močového měchýře

Jaké jsou různé typy stomických sáčků?

Stomické sáčky jsou stejně jako stomiky v mnoha ohledech stejné. Mohou se mírně lišit v místě, kde jsou používány, a povaze odpadu, ke kterému jsou určeny.

K vaší stomii lze připojit mnoho verzí, stylů a značek sběrných zařízení. Který z nich použijete, závisí na typu a velikosti vaší stomie, technice vašeho chirurga nebo dokonce na tom, jaké značky vaše zdravotní pojištění pokrývá.

Výběr sáčku a sběrného systému je také ovlivněn typem, texturou a objemem výstupu z vaší stomie. Například:

 • Kolostomické sáčky zachycují nejpevnější stolici, protože z vašeho odpadu je odstraněno více vody, než se dostane do tlustého střeva.
 • Ileostomické sáčky shromažďují stolici z tenkého střeva, takže jejich obsah vody je vyšší a odpad může být tekutější.
 • Urostomické sáčky zachycují pouze tekutinu, protože shromažďuje moč. Zvolený sáček a sběrný systém mohou záviset na typu, struktuře a objemu výstupu z vaší stomie.

Pokud jde o styl, existuje několik dalších obecných kategorií, do kterých mohou stomické sáčky spadat podle toho, jak se sběrné zařízení připevňuje k vaší kůži a stomii:

Jednodílná sběrná zařízení

Jednodílný sběrný systém kombinuje sběrný sáček a lepicí zařízení v jedné jednotce. V zásadě se sáček připevňuje přímo k vaší pokožce, což usnadňuje aplikaci. Výměna sáčku však vyžaduje i kompletní výměnu lepícího zařízení, což by pro citlivou pokožku mohlo znamenat větší podráždění.

Dvoudílná sběrná zařízení

Dvoudílný systém využívá připevňovací zařízení aplikované na kůži pomocí adhezivního filmu nebo pasty. Sáček se poté přiloží k zařízení, což vám umožní vyměnit pouze sáček, nikoli celou sběrnou jednotku.

Dvoudílná zařízení pro sběr lepidla

Dvoudílné zařízení pro sběr lepidla je podobné dvoudílnému sběrnému zařízení, s výjimkou toho, že kus, který připevňuje sáček k vaší pokožce, je nanesen samolepicí vrstvou. Není třeba nanášet další pastu nebo lepidlo.

Jaký je rozdíl mezi kolostomickým vakem a ileostomickým vakem?

Kolostomie a ileostomie shromažďují odpad z vašich střev. Do tenkého střeva je umístěna ileostomie, takže výstup má větší obsah vody. Kolostomie se umístí do tlustého střeva poté, co se většina vody vstřebá zpět do vašeho těla. To vytváří pastovitější nebo pevnější výstup.

Oba postupy se provádějí podobnými operacemi, které zahrnují řez na vnější straně břicha a extrakci části střeva za účelem vytvoření stomie.

Oba typy stomie se běžně provádějí k léčbě:

 • blokády
 • střevní a kolorektální rakovina
 • zánětlivá onemocnění střev

Ileostomie se mohou používat častěji k řešení vrozených nebo genetických stavů, zatímco kolostomie se častěji používají k léčbě traumatu nebo poranění dolního trávicího traktu.

Jedním z největších rozdílů mezi ileostomiemi a kolostomiemi je to, že některé ileostomie odtékají do vnitřního vaku. Jedná se o sběrné oblasti, které jsou vytvořeny tak, aby byly buď ručně vypouštěny stomií několikrát denně nebo přes řitní otvor, podobně jako při přirozeném pohybu střev.

Váš lékař vám může poradit, která metoda odběru je pro vás nejlepší na základě vašeho zdraví a problému vyžadujícího kolostomii.

Kolostomie a ileostomie jsou obě stomie nebo stomie. Jsou to otvory, kterými může projít vaše stolice, když musí být odkloněna z přirozeného směru kvůli nemoci nebo zranění.

Jaký typ stomie máte, bude záviset na vašem stavu a jaká část vašeho střeva bude mimo provoz.

Rozhodnutí o tom, jaký typ sběrného zařízení nebo stomického sáčku použijete, je něco, na čem budete mít vliv. Promluvte si se svým lékařem a stomickým týmem o tom nejlepším pro váš stav a životní styl.

Zdroje článku

 • Babakhanlou R, a kol. (2022.) Komplikace a mimořádné události související se stomií.
  https://intjem.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12245-022-00421-9
 • Giordano V, a kol. (2020.) Popisování sebepéče a souvisejících proměnných u stomických pacientů.
  https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jan.14499
 • Typy ileostomie. (2019.)
  https://www.cancer.org/cancer/managing-cancer/treatment-types/surgery/ostomies/ileostomy/types.html
 • Tři typy stomiků. (nd)
  https://www.hollister.com/en/ostomycare/ostomylearningcenter/understandinganostomy/the3typesofostomies#
 • Typy sáčkových systémů. (nd)
 • https://www.ostomy.org/types-pouching-systems/
 • Co je to stomie? (nd)
  https://www.ostomy.org/what-is-an-ostomy/

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY