Jaká jsou stádia chronické lymfocytární leukémie (CLL)?

Lékaři používají ke klasifikaci CLL jeden ze dvou stagingových systémů. Ale samotná fáze nestačí k posouzení možností léčby a vašeho výhledu na CLL.

Chronická lymfocytární leukémie (CLL) je pro většinu lidí celoživotní onemocnění. Tento typ rakoviny není vyléčitelný, ale mnoho lidí může žít mnoho let.

Existují dva hlavní stagingové systémy pro CLL: Rai a Binet. Ty jsou založeny na tom, jak daleko rakovina ve vašem těle pokročila.

Lékaři zakládají doporučení léčby a váš pohled na CLL na mezinárodním prognostickém indexu CLL (CLL-IPI). CLL-IPI bere v úvahu stadium i váš věk, genetické faktory a biochemii.

Rai stagingový systém pro CLL

Lékaři ve Spojených státech nejčastěji použijte systém Rai k nastudování CLL. Tento systém kromě jiných faktorů sleduje lymfocyty ve vaší krvi. Pokud máte alespoň 5 000 lymfocytů na mikrolitr krve, které se všechny vyvinuly ze stejné původní buňky, máte lymfocytózu.

Lymfocytóza je přítomna ve všech stadiích CLL v systému Rai. Systém také bere v úvahu počet červených krvinek (RBC) a krevních destiček, stejně jako velikost vašich lymfatických uzlin, sleziny a jater.

Osoba může obdržet diagnózu CLL bez jakýchkoli příznaků. Jak stav postupuje, mohou zažít:

 • únava
 • dušnost
 • ztráta váhy
 • noční pocení
 • nízké horečky
 • infekce

Fáze 0

Ve stádiu 0 je přítomna lymfocytóza. Počet červených krvinek a krevních destiček je typický nebo téměř typický. Nedochází ke zvětšení sleziny, jater nebo lymfatických uzlin. Pro klasifikaci léčby se jedná o fázi s nízkým rizikem.

Fáze 1

Stádium 1 sdílí všechny rysy stadia 0, kromě toho, že lymfatické uzliny jsou zvětšené. Ostatní orgány mají typickou velikost a počet červených krvinek a krevních destiček je v normálním rozmezí. Jedná se o střední stupeň rizika.

Fáze 2

Fáze 2 se vyznačuje zvětšením sleziny (splenomegalie) a možným zvětšením jater (hepatomegalie) nebo lymfatických uzlin. Počet červených krvinek a krevních destiček je v normálním rozmezí. Toto je také střední stupeň rizika.

Fáze 3

Kromě lymfocytózy je zde nízký počet červených krvinek (anémie), ale počet krevních destiček je na typických úrovních. Může a nemusí dojít ke zvětšení lymfatických uzlin, jater nebo sleziny. Stádium 3 je pro účely léčby vysoce rizikové stadium.

Fáze 4

Ve 4. stadiu je zvětšena alespoň jedna z lymfatických uzlin, slezina nebo játra. Váš počet červených krvinek může být nízký, což způsobuje anémii. Váš počet krevních destiček je také nízký (trombocytopenie). Toto je vysoce rizikové stadium.

Binet stagingový systém pro CLL

Lékaři v Evropě běžněji použijte pro CLL stagingový systém Binet. Tento systém zkoumá účinek CLL na pět skupin lymfoidní tkáně:

 • krční lymfatické uzliny
 • tříselné lymfatické uzliny
 • lymfatické uzliny v podpaží
 • slezina
 • játra

Důležitá je také přítomnost nebo nepřítomnost anémie (nízký počet červených krvinek) a trombocytopenie (nízký počet krevních destiček).

Fáze A

Ve stadiu A není anémie ani trombocytopenie. Jsou zvětšeny méně než tři skupiny lymfoidní tkáně.

Fáze B

Podobně jako ve fázi A jsou počty červených krvinek a krevních destiček ve fázi B typické. Jsou však zvětšeny tři nebo více skupin lymfoidní tkáně.

Fáze C

Ve stadiu C je přítomna anémie, trombocytopenie nebo obojí. Libovolný počet tkáňových skupin může být zvětšen.

Léčba stadií CLL

Podle American Cancer Societynení dostatek důkazů, že včasná léčba CLL pomáhá lidem žít déle. Léčba se tedy obvykle vyskytuje pouze tehdy, když se stav zhorší nebo způsobí náročné příznaky.

The CLL-IPI pomáhá lékařům určit doporučení léčby. CLL-IPI je bodovací systém, který zohledňuje těchto pět faktorů:

 • Jeviště Binet nebo Rai
 • věk nad 65 let
 • hladina nádorového markeru beta-2 mikroglobulinu ve vaší krvi
 • mutace nebo delece proteinu TP53
 • mutace genu IGHV

Lékaři při rozhodování, zda pokračovat v léčbě, zvažují vaše skóre a příznaky.

Léčba první linie pro CLL zahrnuje:

 • chemoterapie
 • cílené léky
 • monoklonální protilátky

Nízká dávka záření nebo operace může být alternativou, pokud jsou postiženy pouze slezina nebo lymfatické uzliny.

Ve vysoce rizikových stádiích může lékař doporučit transplantaci kmenových buněk jako léčbu první linie.

Léčba druhé linie CLL může zahrnovat použití léčby první linie, kterou jste dosud neměli.

Zdroje pro podporu

Pokud žijete s CLL, můžete najít zdroje, jako jsou informační specialisté a peer-to-peer podpora prostřednictvím Leukemia & Lymphoma Society.

American Cancer Society také nabízí podpora a online komunity pro pozůstalé a blízké.

Bylo to užitečné?
»VÍCE:Co vědět, kdy léčit chronickou lymfocytární leukémii

Často kladené otázky

Zde jsou odpovědi na některé otázky, které se lidé často ptají ohledně života s CLL.

Jaká je očekávaná délka života pro někoho s CLL?

Míra přežití u jakékoli rakoviny závisí na několika individuálních faktorech. Celkově je 5leté relativní přežití u CLL 88 %.

Jaké faktory mohou ovlivnit můj výhled na CLL?

CLL-IPI bere v úvahu různé faktory, které mohou ovlivnit váš pohled na CLL. Mezi tyto faktory patří váš věk, genetika, krevní testy a stadium Rai nebo Binet.

Je CLL vážná rakovina?

CLL není vyléčitelná rakovina, ale mnoho lidí žít roky bez léčby. Většina lidí má období s léčbou a období bez léčby. I když rakovina po léčbě zmizí, lékaři často očekávají, že se vrátí.

Stagingové systémy Binet a Rai pro CLL jsou důležitými součástmi určování vašeho pohledu na CLL. Lékaři také berou v úvahu váš věk, specifické genové mutace a krevní chemii, aby mohli posoudit riziko a doporučit léčbu. Možnosti léčby zahrnují cílené léky, chemoterapii, monoklonální protilátky, ozařování, operaci a transplantaci kmenových buněk.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY