Mohou být oční kapky nadměrně používány? A další často kladené dotazy

Volně prodejné oční kapky jsou jedním ze způsobů, jak zvládnout příznaky suchého oka. Pokud pociťujete nové nebo zvýšené podráždění, zarudnutí nebo nepříjemné pocity v očích, může to být známka nadměrného používání očních kapek.

Suché oko může potkat každého. Pokud však trpíte přetrvávající suchostí, možná žijete se stavem zvaným onemocnění suchých očí (DED). Je také známý jako syndrom suchého oka a často se jednoduše nazývá „suché oko“.

DED je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy očního lékaře. Stává se to, když se vaše slzy vypařují příliš rychle nebo když žlázy, které produkují slzy, nevytvářejí tolik, aby vaše oko namazaly.

Neexistence správné slzné bariéry mezi okem a očním víčkem může způsobit různé oční příznaky, jako jsou:

 • nepohodlí nebo bolest
 • zarudnutí
 • pálení nebo štípání
 • citlivost na světlo
 • rozmazané vidění
 • škrábavý pocit
 • pocit, že máte něco v oku nebo pod víčkem

Pro zmírnění suchého oka lékaři obvykle doporučují volně prodejné (OTC) lubrikační oční kapky známé jako umělé slzy. Zatímco umělé slzy jsou obecně bezpečné a účinné, pokud se používají podle pokynů, nadměrné používání může způsobit další problémy s očima.

Jak poznáte, že nadměrně používáte oční kapky?

Pokud překračujete doporučené dávkování na štítku očních kapek nebo používáte oční kapky častěji, než vám doporučil váš oční lékař, možná nadměrně používáte oční kapky.

Nadměrné používání nemusí vždy způsobit problém, ale je dobré zavolat svému lékaři, pokud začnete pociťovat nové nebo zhoršující se oční příznaky, jako jsou:

 • zvyšující se zarudnutí
 • neutuchající rozmazané vidění
 • nadměrné slzení očí
 • přetrvávající podráždění

Tyto příznaky mohou naznačovat, že nadměrně používáte oční kapky a že způsobují více škody než užitku.

Mohou volně prodejné oční kapky poškodit vaše oči?

Zatímco volně prodejné oční kapky jsou široce dostupné a považované za bezpečné, žádný produkt není nikdy bez rizika. Existuje několik důvodů, proč nadměrné používání očních kapek může vést k poškození nebo komplikacím.

Konzervační reakce

Mnoho očních kapek obsahuje konzervační látky, které pomáhají zabránit růstu bakterií v roztoku. U některých lidí mohou tyto konzervační látky způsobit podráždění očí.

Navíc, při příliš častém používání mohou konzervační oční kapky skutečně způsobit suché oko u některých lidí, kteří to předtím nezažili. A v průběhu času může těžká DED vést k vážným očním komplikacím, jako je ulcerace a zjizvení, což může vést ke ztrátě zraku.

Odražené zarudnutí

Záleží na typu očních kapek, které používáte.

Pokud například pociťujete zarudnutí jako primární příznak suchého oka, může být lákavé sáhnout po přípravku zmírňujícím zarudnutí, známého jako dekongestantní oční kapky. Fungují tak, že stahují krevní cévy ve vašem oku, což dočasně činí zarudnutí méně patrným.

Ale když tyto produkty vyprchají, zarudnutí může být horší, než bylo původně. Tento jev se nazývá odražené zarudnutí. Stává se to, když se krevní cévy ve vašich očích rozšíří na větší, než je jejich původní velikost.

Kromě toho se nedoporučují dekongestantní oční kapky, pokud máte určité oční stavy, jako je glaukom. Stahující účinek kapek může zvýšit tlak uvnitř oka, což může přispět k progresi glaukomu.

Nediagnostikovaná základní příčina

Když jsou vaše oči suché a podrážděné, můžete přeskočit očního lékaře a jít rovnou pro oční kapky.

DED je jen jeden stav, který způsobuje podráždění očí. Jiné stavy, jako je oční neuropatická bolest, mohou způsobit vážné příznaky suchého oka, které často vyžadují pokročilejší terapie kromě základní lubrikace oka.

V této situaci nemusí nadměrné používání očních kapek způsobit komplikace, ale také nemusíte zaznamenat žádné zlepšení příznaků. To může vést k častějšímu používání očních kapek, což může způsobit další problémy.

Jak často můžete používat volně prodejné oční kapky?

Různé typy a značky očních kapek mají specifická doporučení pro použití.

Obecně se roztoky umělých slz, které obsahují konzervační látky, nedoporučují používat více než 4krát denně. Pokud potřebujete používat oční kapky častěji, můžete se poohlédnout po vzorcích bez konzervačních látek, z nichž mnohé lze použít podle potřeby.

Dekongestivní oční kapky lze často aplikovat do očí 4–6krát denně, ale nedoporučuje se je používat déle než několik dní v kuse.

Jiné typy OTC očních kapek, jako jsou antihistaminové kapky používané ke zvládání příznaků alergie, se mohou výrazně lišit v doporučeném použití v závislosti na jejich aktivních složkách.

Vždy si přečtěte etiketu a dodržujte pokyny svého očního lékaře, abyste zajistili, že nebudete nadměrně nebo nedostatečně používat oční kapky.

Je špatné kapat si každý den oční kapky do očí?

Každodenní používání očních kapek pod vedením očního lékaře je často nezbytné a prospěšné pro léčbu suchého oka.

Ale používání očních kapek každý den, když nemáte žádné oční problémy, nebo pokud je budete používat déle, než vám lékař doporučil, může vést k negativním vedlejším účinkům.

Když jsou vaše oči podrážděné, zarudlé nebo pálící ​​ze suchého oka, může vám použití volně prodejných očních kapek, jako jsou umělé slzy, poskytnout úlevu.

Ale používání očních kapek příliš často – zvláště pokud obsahují konzervační látky nebo mají jiné funkce, jako je úleva od zarudnutí – může způsobit další problémy s očima.

Vždy si přečtěte štítky na produktech a dodržujte pokyny svého očního lékaře, abyste zajistili, že nebudete nadměrně používat oční kapky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY