Váš průvodce ošetřením obličeje, pokud máte růžovku

Aby se zabránilo podráždění, odborníci doporučují lidem s růžovkou, aby se vyhýbali péči o obličej s drsnými přísadami, jako je kyselina salicylová nebo retinoidy. Místo toho se rozhodněte pro jemnější možnosti, jako je kyselina hyaluronová nebo zelený čaj.

Pokud máte růžovku, možná se ptáte, zda obličejová maska ​​pomůže nebo zabrání zarudnutí, podráždění a zánětu spojenému s tímto stavem.

Než si zarezervujete svou další péči o obličej, požádali jsme o odbornou radu certifikovaného dermatologa a specialistku na interní lékařství Divya Sachdev, MD of Coast Dermatology.

Mohu si nechat udělat obličej, když mám růžovku?

Ačkoli někteří specialisté doporučují, aby lidé s růžovkou úplně vynechali obličeje, Sachdev vysvětluje, že to není úplně nutné.

Místo toho doporučuje, aby se lidé s růžovkou rozhodli pro ošetření obličeje s jemnými, uklidňujícími přísadami, jako jsou:

 • Zelený čaj: Sachdev vysvětluje, že obsahuje uklidňující, protizánětlivé vlastnosti, které snižují zarudnutí a podráždění.

 • Aloe vera: Má chladivý a hydratační účinek, který může zklidnit vzplanutí růžovky.

 • Kyselina hyaluronová: Pomáhá pokožce udržet vlhkost a snižuje suchost a podráždění, které často trápí pokožku náchylnou k rosacei.

 • Kyselina azelaová: To může snížit zánět a zarudnutí.

  • Protože někteří lidé s růžovkou mohou být citliví na kyselinu azelaovou, Sachdev doporučuje postupovat opatrně. Možná jej budete chtít použít v nízké koncentraci a nejprve provést náplasťový test, abyste předešli potenciálně negativní reakci.

Ingredience, kterým je třeba se vyhnout, když máte růžovku

Doporučuje také vyhnout se tvrdším přísadám, jako jsou následující, zejména ve vyšších koncentracích:

 • Retinoidy: Obsahují vlastnosti proti vráskám, ale „mohou být příliš drsné a dráždit citlivou pokožku“.

 • Kyselina salicylová: Odlupuje a změkčuje, ale může také vysušovat nebo dráždit pokožku náchylnou k rosacei.

 • Vitamin C: Má zesvětlující a stahující vlastnosti, ale může způsobit zvýšené podráždění pokožky.

Pokud stále máte zájem vyzkoušet některou z výše uvedených složek a máte růžovku, promluvte si se svým dermatologem o svých možnostech. Při nižších koncentracích a se správnou přípravou mohou být stále vhodnou volbou pro pleť se sklonem k růžovce.

Obecně platí, že velmi silný chemický peeling není pro někoho s růžovkou ideální variantou. Parní ošetření obličeje by se také mělo vynechat, protože může zhoršit příznaky růžovky.

Kde si mám nechat udělat obličej, když mám růžovku?

Pro ty, kteří mají růžovku, může být dobrý nápad vybrat si léčebné lázně před tradičními lázněmi. Na tato zařízení budou s větší pravděpodobností dohlížet zdravotníci, kteří chápou potřeby vašeho stavu pokožky.

Chcete-li najít nejkvalitnější služby ve vaší oblasti, obraťte se na svého dermatologa nebo primárního zdravotnického pracovníka o doporučení nebo doporučení.

Jaké další obličejové ošetření nebo procedury lze udělat pro růžovku?

Níže je několik dalších osvědčených způsobů, jak zklidnit, léčit a předcházet budoucím vzplanutím růžovky:

 • Laserové ošetření je v současnosti jedním z nejúčinnějších způsobů léčby růžovky. Sachdev vysvětluje, že vaskulární lasery a terapie intenzivním pulzním světlem (IPL) účinně snižují zarudnutí a viditelné krevní cévy.

 • Lokální ošetření, jako je niacinamid a krémy obohacené o lipidy, „posilují kožní bariéru a zlepšují celkové zdraví pokožky,“ říká.
 • Existuje mnoho dalších volně prodejných způsobů léčby rosacey: více se dozvíte v tomto článku.

Další tipy na péči o sebe a životní styl pro růžovku

Ačkoli dosud není znám lék na růžovku, existuje mnoho způsobů, jak pomoci snížit vzplanutí a zlepšit celkovou kvalitu života při životě s ní.

Sachdev zvláště doporučuje porozumět a spravovat své spouštěče. Například kořeněná nebo kyselá jídla, jako je skořice a citrusy, mohou u některých jedinců způsobit vzplanutí. I když je každý případ jedinečný, spolupráce s dermatologem a sledování vašich příznaků může hodně pomoci zmírnit stav.

Mezi další způsoby, jak zklidnit a zlepšit příznaky růžovky, patří:

 • Snížení stresu a úzkosti: Ty mohou přispívat k vzplanutí, ale lze jim pomoci návyky, jako je všímavost, cvičení nebo meditace.
 • Konzumace protizánětlivých potravin: Jíst věci, jako je zelená listová zelenina, mastné ryby, ovoce, ořechy a olivový olej, může pomoci snížit vzplanutí. Koření jako zázvor, kurkuma a hřebíček mohou také snížit zánět.
 • Pravidelné nošení SPF: Sachdev vysvětluje, že toto „je nespornou součástí léčby rosacey bez ohledu na roční období nebo počasí“. Podívejte se na naše oblíbené opalovací krémy na růžovku v tomto článku.

Při ošetření obličeje s růžovkou je rozumné dbát opatrnosti. Výběr s jemnými přísadami (tj. zelený čaj nebo aloe vera) může pomoci zmírnit zarudnutí a zánět spojený s tímto onemocněním.

V případě pochybností navštivte dermatologa, který vám poskytne individuální podporu.

“Jako dermatolog je mým cílem poskytnout svým pacientům znalosti a nástroje, které potřebují k efektivní léčbě růžovky,” říká Sachdev. “Pamatujte si, že pokožka každého jednotlivce je jedinečná a co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého.”

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY