Vaše časté dotazy týkající se pracovní a fyzikální terapie myasthenia gravis

Myasthenia gravis (MG) způsobuje svalovou slabost, která může někdy narušovat aktivity každodenního života. Pomoci může jak pracovní, tak fyzikální terapie.

MG je autoimunitní porucha, což znamená, že imunitní systém vašeho těla vytváří protilátky, které omylem napadají zdravé buňky.

U MG jsou zdravé buňky, které utrpí poškození, receptory a proteiny na neuromuskulárním spojení, kde se vaše nervy spojují s vašimi svaly. Toto poškození může snížit signály neurotransmiterů do vašich svalů, což způsobí jejich oslabení a snadnou únavu.

Příznaky MG se s odpočinkem zlepšují a ráno jsou méně patrné. Jak den postupuje, můžete pociťovat zvýšenou únavu, protože vaše výdrž klesá.

Pracovní i fyzioterapeuti mohou nabídnout strategie a podporu, která může pomoci kompenzovat účinky MG.

Co může ergoterapeut udělat pro myasthenia gravis?

Ergoterapeut (OT) pomáhá lidem s postižením nebo zdravotním stavem vytvořit a udržet si nezávislost. Pomáhají tím, že podporují rozvoj dovedností v oblastech, jako je každodenní život a fungování na pracovišti.

Pro pomoc s MG může OT:

 • naučí vás strategie úspory energie
 • navrhujte, jak upravit své životní prostředí způsobem, který zvýší vaši bezpečnost, pohodu a usnadnění každodenního života
 • poskytovat školení v používání pomocných zařízení nebo pomůcek pro mobilitu

Strategie úspory energie mohou zahrnovat používání zařízení, jako jsou sedátka do sprch nebo koše na prádlo na kolečkách, a služby, jako je donáška potravin.

Jak může fyzioterapeut pomoci s myasthenia gravis?

Fyzioterapeuti (PT) se specializují na mechaniku pohybu a těla. Pomáhají lidem s fyzickým zraněním nebo postižením pohybovat se snadněji a s menší bolestí.

PT vám může pomoci:

 • hodnocení vaší svalové slabosti a únavy
 • posouzení vaší funkční mobility a vytrvalosti
 • naučí vás cvičení pro rovnováhu, sílu a flexibilitu
 • trénuje vás, abyste se přizpůsobili tempu pro úsporu energie
 • naučí vás cvičení ke zlepšení držení těla a dýchání

Jak spolupracují fyzioterapeuti a ergoterapeuti?

PT a OT mohou spolupracovat na vytvoření denního životního plánu přizpůsobeného vašim potřebám.

Mohou také spolupracovat s řečovými patology, kteří pomáhají s problémy souvisejícími s komunikací, jídlem a polykáním.

Vzhledem k tomu, že MG snižuje vaši energii, je důležité, aby váš podpůrný tým koordinoval své úsilí, abyste nebyli zahlceni, což ve vás může zanechat pocit únavy.

Jaké cviky jsou dobré pro myasthenia gravis?

MG únava může snížit úroveň vaší aktivity, což vede ke ztrátě svalové síly a tkáně. Cvičení může pomoci vyrovnat se s touto ztrátou, ale je důležité chránit se před únavou. To znamená věnovat velkou pozornost tomu, jak moc cvičíte, a zajistit, abyste na sebe příliš netlačili.

Je také dobré mít při cvičení přítomnou další osobu, abyste se ujistili, že vaše námaha nepovede ke zranění souvisejícím s únavou nebo myastenické krizi, což je exacerbace příznaků, která může narušit vaši schopnost dýchat.

Možná budete chtít zvážit následující typy cvičení:

 • Chůze: Zvolte si pohodlné tempo na rovném povrchu. Vyhněte se provozu a extrémním teplotám.
 • Použití stacionárního kola: Únavu můžete zvládnout tím, že zůstanete sedět a omezíte rychlost, odpor a délku jízdy.
 • Plavání: Je důležité mít vždy někoho s sebou, zdržovat se ve vodě, která je dostatečně mělká, abyste si odpočinuli, a vyhýbat se extrémním teplotám.
 • Silový trénink: I když lidé bez MG často zvedají činky až k únavě, je důležité, abyste se tomu vyvarovali. Místo toho používejte lehké váhy, provádějte omezená opakování a zastavte se dříve, než budete unavení.
 • Použití běžeckého pásu: Použití bezpečnostního klíče a popruhu, stejně jako madla pro podporu, činí používání běžeckého pásu bezpečnější. Je také důležité, abyste přísně omezili rychlost, trvání a sklon, abyste zajistili, že toto cvičení nepřeženete.
 • Dělejte balanční cvičení: Trénink rovnováhy může snížit vaše šance na pád, zvýšit hustotu kostí a zvýšit svalové mitochondrie, což vede k menší únavě.
 • Protahování: Pravidelné protahování může zlepšit zdraví svalů a kloubů a zároveň snížit bolest.
 • Dýchání: Trénink dýchacích svalů může vést ke snížení únavy, podle a studie 2020.

Lidé s mírnou až středně závažnou MG by se měli snažit o alespoň 150 minut cvičení každý týden.

Cvičení je nejlepší pro lidi s dobře zvládnutou MG. Pokud zažíváte exacerbaci MG, je nejlepší se před cvičením poradit se svým lékařem nebo PT.

Pokud užíváte léky na MG, můžete se svého lékaře zeptat na maximální dobu dávky léků, abyste si mohli naplánovat cvičení na dobu, kdy budete mít více energie.

Kdy uvidím výsledky?

Výsledky se mohou mezi jednotlivci lišit.

Typ podpory, kterou obdržíte, může také ovlivnit, kolik času uplyne, než uvidíte výsledky.

Může trvat několik týdnů, než si všimnete výhod cvičení. Strategie šetřící energii, jako je donáška potravin, však může mít okamžitý přínos.

MG je autoimunitní porucha, která postihuje místa, kde se vaše nervy spojují se svaly. Jedním z klíčových účinků tohoto stavu je svalová slabost.

OT vás mohou podpořit tím, že vás naučí strategie šetřící energii, které vám usnadní každodenní život. PT vám mohou pomoci posílit svaly, aby fungovaly efektivněji.

Je důležité, aby všichni členové vašeho pečovatelského týmu spolupracovali a zajistili, že nebudete zahlceni přemírou terapií na vyčerpání energie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY