Hepatitida C přišla klepání – a já jsem řekl sbohem

Poznámka redakce: Tento příběh představuje zkušenost jednoho jednotlivce s hepatitidou C, což je léčitelný a vyléčitelný stav.

Stacia Ohira

Když jsem dostal diagnózu hepatitidy C, moje první myšlenka byla, odkud jsem se jí nakazil? Nechráněný sex, nitrožilní užívání drog, vězeňské tetování nebo jen existence v mém světě?

Za svůj život jsem měl mnoho výzev a zatím mě nic nesrazilo. Během své cesty diagnostikou a léčbou hepatitidy C jsem zjistil, že tyto překážky byly pouze odrazovým můstkem k další kapitole mého života.

S každou výzvou jsem byl silnější.

Test pozitivní

V době mého testu na hepatitidu C jsem pracoval v oblasti prevence a péče o HIV a hepatitidu. Zúčastnil jsem se testování v rámci své práce a protože jsem chtěl jen vidět, jak to funguje.

Spolupracovník a přítel, který byl vyškolen v provádění testu, byl velmi profesionální a docela efektivní při sdílení informací o tom, jak to bude fungovat.

Tohoto testu jsem se moc nebál, protože jsem si myslel, že pozitivní diagnóza se mi nikdy nestane, takže čekací doba na mé výsledky utekla jako voda.

Když byly mé výsledky k dispozici, můj spolupracovník mě posadil do testovací místnosti a podělil se o mé pozitivní výsledky.

BUM, bomba byla shozena a já se dozvěděl, že jsem tentokrát nemohl uniknout některým riskantnějším aspektům mého životního stylu.

Věděl jsem velmi málo o hepatitidě C. Jediné, co jsem věděl, bylo, že zežloutnu a nakonec moje játra přestanou fungovat a zemřu.

“Počkejte,” pomyslel jsem si. “Možná to byl falešně pozitivní výsledek a já jsem ve skutečnosti trpěl vzácným onemocněním jater, které měla moje matka?” Snad mi jednoduchý krevní test nemohl říct, že jsem pozitivní na hepatitidu C?

Realita přichází rychle

Rychle jsem se dozvěděl více o hepatitidě C. Jelikož jsem v oblasti prevence a léčby, informoval jsem se o léčbě. Dozvěděl jsem se, že pozitivní diagnóza nemusí nutně znamenat rozsudek smrti – ale určitě to pro mě muselo znamenat smrt, protože jsem byl trestán.

Informace o léčbě mi rychle procházely mozkem a moje pýcha mi říkala, že nemohu plešatět, což je možný vedlejší účinek léčby. Jelikož jsem transgender, dlouhé vlasy jasně vymezovaly mé pohlaví a potvrdily, že jsem žena.

Také neexistoval způsob, jak bych mohl použít marihuanu k pomoci s nevolností, protože jsem závislý na zotavení.

Prolomení strachu

Naštěstí jsem se mohl setkat se zástupci různých farmaceutických společností. Dozvěděl jsem se, že léčba hepatitidy C se rychle zlepšuje.

Po několika z těchto schůzek jsem se rozhodl odložit svou léčbu, dokud nebude připravena pilulková forma, o které jsem cítil, že bude méně rušit mé tělo.

Můj strach z pozitivní hepatitidy C pomalu opadal. Znalost mého stavu a možností léčby mi pomohla překonat tuto fázi mé diagnózy.

Znamení moci větší než já

Nastal čas, kdy mi byla k dispozici léčba, na kterou jsem čekal. Byl jsem seznámen s lékařem, který mi měl pomoci s diagnózou.

K mému překvapení to byl syn toho psychiatra, který mi kdysi pomohl s mým úsilím najít sám sebe.

Jaký úžasný dar od mé vyšší moci, pomyslel jsem si a uklidnilo mě to, že mě můj lékař na hepatitidu vyléčí jako můj psychiatr; jaký otec takový syn.

Zůstat hydratovaný a zdravý

Průchod mojí léčebnou fází nebyl tak špatný, jak jsem očekával. Nezažil jsem nevolnost ani vypadávání vlasů, z čehož jsem se nejvíc bál. Prošel jsem mnoha testy a různými vyšetřeními, abych viděl, jak moje léčba probíhá.

Byl jsem seznámen s oleji, aby mě povzbudil k pití vody, o které jsem cítil, že mi pomůže s játry. Začal jsem do vody přidávat citronové oleje, limetkové oleje a mandarinkové oleje. Usnadnilo to pití vody a udrželo mě hydratovanou.

Udělal jsem další testy a další zkoušky, abych zjistil, kde jsem ve fázi léčby. Můj lékař se mě zeptal, jestli beru nějaké doplňky stravy. Podělil jsem se s ním o tom, že jsem nebral žádné doplňky stravy a jediné, co jsem dělal jinak, bylo pít mnohem více vody s některými oleji.

Můj lékař se se mnou podělil, že citrusové oleje jsou skvělým způsobem, jak vyčistit moje játra, a zajímalo ho, zda tyto oleje pomáhají játrům se tak rychle uzdravit.

Minulost

Jasně si pamatuji, když mi můj lékař řekl, že jsem se vyléčil z hepatitidy C. Nemoc, o které jsem si myslel, že mě zabije, bude minulostí.

Stále musím pravidelně kontrolovat játra. Testování na cirhózu jater spolu s dalšími testy se nakonec po vyléčení hepatitidy C stává normou.

Obhajoba

Rychle jsem se zapojil do advokacie z čisté vděčnosti za život. Byl jsem vyléčen z něčeho, na co jsem si myslel, že umřu, takže pro mě bylo přirozené, že chci pracovat jako advokát, abych možná pomohl někomu jinému, kdo si možná prochází tím samým jako já.

Plně jsem se pustil do sdílení svého příběhu a pokračuji v tom, kdykoli to čas dovolí. Od mé diagnózy uplynulo více než 8 let a já jsem stále tady a žiju svůj nejlepší život.


Stacia se zotavuje ze závislosti, jednou se vypořádala s užíváním IV drog. Téměř 25 let neužívá drogy a je aktivní účastnicí 12-krokových programů. Stacia nyní nadále pomáhá potřebným i těm, kteří žijí s drogovou závislostí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY