Zdravé stárnutí s Crohnovou chorobou

Crohnova choroba je celoživotní onemocnění. A jak stárnete, je pravděpodobnější, že se budete vyrovnávat s několika zdravotními problémy a budete užívat více léků, což může komplikovat, jak to všechno zvládnete.

Zastupují lidé starší 65 let největší rostoucí populace lidí se zánětlivým onemocněním střev (IBD). Výzkum zjistil, že vyšší věk nástupu nemusí nutně znamenat mírnější onemocnění a že starší lidé s Crohnovou chorobou mohou s větší pravděpodobností vyžadovat operaci.

Ať už máte novou diagnózu nebo žijete s Crohnovou chorobou roky, pravděpodobně již víte, že vyžaduje celoživotní léčbu.

Správa Crohnovy choroby nevypadá pro každého stejně. Hodně záleží na závažnosti příznaků a jakýchkoli dalších zdravotních problémech, které můžete mít. A starší dospělí mohou zvážit další faktory, jako je zvládání mnoha chronických zdravotních stavů nebo řešení zvýšeného rizika infekcí.

Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci zvládnout Crohnovu chorobu, když stárnete.

Řídit souběžné zdravotní stavy

Podle a 2018 recenzevíce než polovina starších dospělých zvládá dva nebo více chronických onemocnění.

Crohnova choroba může být někdy v popředí zájmu, ale je důležité postarat se o všechny své zdravotní potřeby. Jakékoli další zdravotní stavy, které můžete mít, jako jsou kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka, mohou ovlivnit vaši Crohnovu chorobu, takže je důležité je také zvládat.

Pro starší dospělé s více onemocněními, výzkum naznačuje, že nejlepším způsobem, jak zlepšit výsledky, je koordinovaná péče. Nezapomeňte sdílet lékařské informace se všemi svými lékaři, aby mohli spolupracovat. A buďte informováni o návštěvách lékaře, očkování a prohlídkách rakoviny.

Vyhněte se podvýživě

Asi 14 % lidí s Crohnovou chorobou je podvyživených, protože jedí málo nebo nemohou vstřebávat dostatek živin z potravy. Kromě toho špatná chuť k jídlu postihuje asi 30 % starších dospělých.

Starší lidé s Crohnovou chorobou mají zvýšené riziko osteoporózy a zlomenin kostí v důsledku podvýživy. Podvýživa může také vést k nezamýšlenému úbytku hmotnosti, únavě, slabosti, opožděnému hojení ran a nedostatku vitamínů a minerálů.

Můžete být schopni zvýšit svou chuť k jídlu účastí na fyzických a společenských aktivitách. Výběr potravin bohatých na živiny, jako je listová zelenina, vám může pomoci získat více živin z jídla, které jíte. Může také pomoci jíst během dne častěji menší jídla než jedno nebo dvě velká jídla.

Pokud je výživa trvalým problémem, promluvte si se svým lékařem. Zjistěte, zda byste měli užívat doplňky výživy. Mohou vám také poradit, jak povzbudit vaši chuť k jídlu, nebo vás odkázat na dietologa, který vám pomůže s plánováním jídla.

Zůstaňte hydratovaní

Lidé s více chronickými nemocemi a starší dospělí obecně jsou náchylnější k dehydrataci. Dehydratace je spojené se špatnými zdravotními výsledky. Pokud máte průjem v důsledku Crohnovy choroby, je důležité doplňovat tekutiny.

Pokud je problém s pitím dostatečného množství vody, mějte po ruce láhev s vodou a nastavte si časovač, který vám připomene, že máte pít.

Zůstaňte fyzicky aktivní

Výzkum ukazuje, že pravidelná fyzická aktivita je spojena s lepším duševním a fyzickým zdravím a pohodou. Může pomoci chránit před nemocemi, jako jsou srdeční choroby, mrtvice, cukrovka a některé formy rakoviny. Může to také pomoci snížit aktivitu onemocnění u lidí s Crohnovou chorobou.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje 150 minut týdně středně intenzivního cvičení nebo 75 minut týdně pro intenzivní aktivitu. To by mělo zahrnovat nějaké posilování svalů a balanční cvičení. Cvičení ve vodě je dobrou volbou, pokud máte problémy s klouby.

I když je pravidelné cvičení důležité, pokud jste uprostřed Crohnovy vzplanutí, může být dobrý nápad odpočívat a pokračovat ve cvičení, jakmile vaše příznaky odezní.

Pokud máte fyzická omezení, požádejte svého lékaře o informace o fyzikální terapii nebo o cvičebním programu vhodném pro vaše potřeby.

Buďte si vědomi měnících se potřeb

Příznaky Crohnovy choroby se v průběhu času mění, což znamená, že váš léčebný plán může být nutné aktualizovat, jak stárnete. Cílem je pomoci předcházet komplikacím a udržovat dobrou kvalitu života.

Může vám pomoci vést si deník o vašich příznacích, který si můžete vzít s sebou na příští návštěvu lékaře. Zeptejte se, zda vaše léky fungují tak dobře, jak jste očekávali. A nahlaste také jakékoli další změny vašeho celkového zdraví.

Někdy je těžké říct, zda máte co do činění s měnícími se příznaky Crohnovy choroby nebo něčím jiným. Okamžitě informujte svého lékaře, pokud máte neobvyklé nebo závažné příznaky.

Pozor na lékové interakce

Pokud zvládáte Crohnovu chorobu a další zdravotní stavy, možná užíváte řadu léků.

Lékové interakce mohou být škodlivé nebo ovlivnit účinnost léků. Nezapomeňte informovat svého lékaře a lékárníka o všech lécích, které užíváte, včetně volně prodejných léků a doplňků stravy.

Podnikněte kroky k prevenci infekce

Jak stárnete, faktory, jako jsou změny vašeho imunitního systému a rozvoj chronických onemocnění, mohou zvýšit své riziko infekcí.

Některé léky na Crohnovu chorobu navíc pocházejí ze třídy léků nazývaných imunomodulátory. Tyto léky působí tak, že potlačují imunitní systém, což může zvýšit riziko bakteriálních, plísňových a virových infekcí.

Zde je několik způsobů, jak minimalizovat riziko infekcí:

  • Sledujte aktuální informace o očkování a očkování, zejména před cestou.
  • Před přípravou nebo konzumací jídla si dobře umyjte ruce. Nesdílejte ze stejného talíře nebo nádobí.
  • Drobné rány očistěte a obvažte. V případě velkých ran nebo kousnutí vyhledejte lékařskou péči.
  • Snažte se vyhnout úzkému kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky infekce dýchacích cest, jako je kašel, kýchání a sípání.

Navštivte lékaře, pokud máte známky infekce, jako je horečka, zvracení nebo zduření lymfatických uzlin.

Hledejte podporu tam, kde je potřeba

Život s Crohnovou chorobou může být náročný. Lidé s IBD mají vyšší míra symptomů úzkosti a deprese než u běžné populace. Problémem může být i sociální izolace.

Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste získali podporu, kterou potřebujete:

  • Poučte své nejbližší o Crohnově nemoci a svých specifických potřebách. Dejte jim vědět, jak a kdy mohou pomoci.
  • Vyhledejte místní a online podpůrné skupiny, jako je Crohn’s and Colitis Foundation, pro lidi s IBD nebo jinými chronickými onemocněními.
  • Společenské výlety plánujte dopředu. Požádejte předem o jakékoli speciální ubytování. Prohlédněte si koupelny, abyste neztráceli čas v případě nouze. Udělejte si plán: víte, co uděláte, když se nebudete cítit dobře.
  • Zvažte návštěvu terapeuta pro příznaky úzkosti nebo deprese.
  • Pokud potřebujete pomoc s každodenními úkoly, zeptejte se svého lékaře na možnosti asistenční péče.

S přibývajícím věkem může být péče o Crohnovu chorobu o něco složitější. Je to proto, že je pravděpodobnější, že budete mít jiné zdravotní stavy a léky, které musíte zvládnout. Pomoci může koordinace péče mezi lékaři. Stejně tak lze zajistit dobrou výživu a hydrataci, stejně jako vyhledat pomoc, když ji potřebujete.

S přibývajícím věkem je třeba zvážit více věcí, ale zdravý životní styl a pravidelná lékařská péče vás mohou udržet na správné cestě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY