Terapie červeným světlem výrazně zlepšuje hladinu cukru v krvi

Terapie červeným světlem výrazně zlepšuje hladinu cukru v krvi
Nová studie ukazuje, že terapie červeným světlem snižuje hladinu cukru v krvi, což by mohlo pomoci lidem s diabetem 2. typu zvládnout jejich stav.
 • Diabetes 2. typu je zvládnutelný a potenciálně reverzibilní pomocí léků a změn stylu.
 • Nová studie zjistila, že terapie červeným světlem snižuje hladinu cukru v krvi u zdravých účastníků.
 • Autoři studie naznačují, že terapie červeným světlem by mohla pomoci lidem s diabetem 2. typu zvládnout jejich stav.

Od roku 2024 trpí cukrovkou asi 600 milionů lidí na celém světě. Očekává se, že toto číslo vzroste do roku 2030 na 643 milionů a do roku 2045 na 783 milionů.

Většina diagnóz diabetu – mezi 90 % až 95 % – je diabetes 2. typu.

Na rozdíl od diabetu 1. typu, což je autoimunitní onemocnění, je diabetes 2. typu zvládnutelný a potenciálně reverzibilní pomocí léků a změn životního stylu, které pomáhají člověku řídit hladinu cukru v krvi.

Nová studie nedávno zveřejněná v časopise Journal of Biophotonics souvisí, že terapie červeným světlem by mohla lidem pomoci zvládnout hladinu cukru v krvi.

Zatímco tato studie byla provedena na lidech bez diabetu, vědci studie z City University London věří, že tato terapie by mohla být užitečná pro ty, kteří mají cukrovku.

Terapie červeným světlem zlepšuje metabolismus glukózy

Terapie červeným světlem využívá nízkovlnné červené světlo nebo blízké infračervené světlo, které je cíleno na určitou oblast těla pomocí laseru nebo jiného zařízení.

Červené světlo může proniknout kůží a pozitivně ovlivnit mitochondrie v tělesných buňkách, pomáhá vytvářet více energie a umožňuje buňkám lépe fungovat a opravovat se.

Autor studie doktor Michael Powner, docent v neurobiologii na School of Health & Psychological Sciences na City University London, řekl, že se rozhodli podívat se na terapii červeným světlem jako na způsob, jak kontrolovat hladinu cukru v krvi poté, co si přečetli studii z roku 2019, která zdůraznila, že expozice slunečnímu záření by mohla být zlepšeným metabolismem korelovat.

“Prozkoumali jsme to u čmeláků a zjistili jsme, že červené světlo snižuje systémy po krmení,” řekl nám doktor Powner. “Tato nejnovější studie jasně ukazuje přenos tohoto účinku na lidi.”

„Červené světlo je absorbováno mitochondriemi a pomáhá jim produkovat více energie,“ vysvětlil.

„Červené světlo maže stroj na výrobu energie. Ale při výrobě více energie tímto způsobem potřebují mitochondrie více surovin a to z velké části glukózy. Mitochondrie to berou z krve.“

Jak terapie červeným světlem pomáhá zvládat cukrovku?

Pro tuto studii výzkumníci přijali 30 zdravých účastníků bez metabolických poruch a kteří v té době neužívali žádné léky.

Polovina podstoupila 15minutovou 670 nm skupiny léčby červeným světlem 45 minut před vypitím 75 gramů cukru zředěného ve 150 ml vody. Druhá polovina skupiny také pila sladký nápoj, ale nedostala žádnou terapii červeným světlem.

Všichni účastníci studie byli také požadováni, aby provedli orální glukózové toleranční testy a každých 15 minut zaznamenávali hladinu cukru v krvi během následujících dvou hodin.

Po vědci zjistili, že účastníci, kteří trpí terapií červeným světlem, sdílejí maximální hladinu cukru v krvi a také analyzují celkovou hladinu cukru v krvi během dvou hodin ve srovnání s těmi, kteří trpí světelnou terapií nedostávali.

“Je jasné, že světlo způsob, jakým mitochondrie funguje, a to naše tělo buněčné a fyziologické úrovni,” řekl doktor Powner. “Naše studie ukázala, že můžeme použít jediné 15minutové vystavení červeného světla ke snížení hladiny cukru v krvi po jídle.”

“I když tato metoda byla provedena pouze u mladých jedinců, má potenciál ovlivnit kontrolu diabetu do budoucna, protože by mohla pomoci snížit škodlivé skoky v těle po jídle,” dodal.

Další zdravotní přínosy terapie červeným světlem

Terapie červeným světlem se nejčastěji používá jako ošetření pleti pro redukci vrásek, stařeckých skvrn, jizev a stříhání.

Terapie červeným světlem se také používá jako léčba kožních onemocnění, jako je lupénka, rosacea, akné a ekzém.

Během několika posledních let se vědci také začali dívat na terapii červeným světlem jako na potenciální léčbu jiných zdravotních stavů, včetně:

 • artritida
 • tendinitida
 • alopecie
 • demence
 • různé oční choroby

Minulé studie také ukazují, že terapie červeným světlem pomáhá snižovat některé vedlejší účinky léčby rakoviny.

Kolik expozice červenému světu potřebujete?

Výzkumníci studie také uvedli, že ačkoliv sluneční světlo má směs červeného a modrého světla, lidé jsou vystaveni hlavně téměř veškerému modrému světlu vyzařovanému LED diodami, včetně obrazovek počítačů a chytrých telefonů.

Předchozí výzkumy ukazují, že dlouhodobé vystavení modrému světlu může být nezdravé pro přirozený cirkadiánní rytmus těla a způsobit problémy se spánkem.

Jiné studie spojují příliš mnoho vystavení modrému světlu se zvýšeným rizikem zdravotních stavů, jako jsou:

 • Věkem podmíněné makulární degenerace
 • Diabetes typu 2
 • některé druhy rakoviny (tj. rakovina kůže a rakovina prsu)

„Chození venku na slunci je užitečné, ale nakonec musíme snížit závislost na současných LED,“ řekl doktor Powner. “Stará žárovka měla v sobě hodně červeného světla.”

Další důvod, proč jít ven

O této studii jsme skončili také s doktorkou Jennifer Chengovou, vedoucí sekce Hackack Meridian Jersey Shore University Medical Center v New Jersey.

Doktorka Cheng řekla, že tuto studii považuje za zajímavou, ale poznamenala, že jde o malou studii s několika účastníky.

„Měl by být proveden další výzkum, aby bylo zjištěno, zda musím s výzkumem metabolismu odstranit ovlivnění tímto rozsahem světla, a aby bylo zjištěno, zda lze tyto studie reprodukovat ve větším rozsahu. U účastníků studie existuje mnoho proměnných, které nejsou zohledněny, jako je index tělesné hmotnosti a stupeň adipozity,“ řekl doktor Cheng.

“Tato studie je zajímavá a chceme vědět, je potřeba kontrolovat kontrolu glykémie.”. Vždy doporučujeme našim pacientům, aby chodili ven a cvičili. To je další důvod, proč podporovat outdoorové aktivity,“ dodal doktor Cheng.

Podle doktora Chenga je důležité, aby výzkumníci pokračovali v hledání nových způsobů, jak udržet kontrolu glykémie a pomáhat lidem s diabetem.

„Existuje mnoho diabetických pacientů, kteří nejsou diagnostikováni, a je zde značná ekonomická zátěž,“ vysvětlila. “Lékaři vždy hledají způsoby, jak léčit ty s diabetem, levné metody, jak zmírnit účinky glykemické kontroly.”

— Doktorka Jennifer Chengová, endokrinoložka

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY