6 způsobů, jak podpořit odolnost s MS

Resilience je nástroj, který vám může pomoci zorientovat se v nepředvídatelnosti RS. Existuje mnoho způsobů, jak ji v průběhu let rozvíjet a pěstovat.

Odolnost je schopnost přizpůsobit se a efektivně reagovat na životní okolnosti. Představuje soubor dovedností a postojů, které vám pomohou „válčit s údery“. Vlastnosti jako optimismus, samostatnost a vynalézavost jsou součástí odolnosti.

Když máte chronický, celoživotní stav, jako je roztroušená skleróza (RS), odolnost může mít vliv na váš život a pohodu. A i když to pro vás není přirozené, existují způsoby, jak v průběhu let rozvíjet a pěstovat odolnost.

Začněte těmito kroky.

Cvičte všímavost

Všímavost je stav uvědomění, kdy se soustředíte na přítomný okamžik. Jakékoli myšlenky nebo pocity, které v tu chvíli vstoupí do vaší mysli, jsou přijímány bez posuzování. Myšlenky mohou projít vaším vědomím, aniž by se „zasekly“ v přemítání.

U RS vám všímavost může pomoci naučit se přijímat negativní emoce a příznaky, aniž by vás nechaly vést do spirály úzkosti, starostí, strachu nebo hněvu.

Mindfulness má mnoho terapeutických aplikací. Metody, které ji zahrnují, jsou známé jako intervence založené na všímavosti (MBI).

Malý studie z roku 2021 zjistili, že MBI u RS byly užitečné při zvládání příznaků deprese během krátkých období hospitalizace.

Další studie 2017 zjistili, že MBI spárované s jógovými pohyby vedly k významnému zlepšení fyzické funkce, vitality a duševního zdraví u účastníků s RS.

Přijetí v MBI může také pomoci s bolestí. A studie z roku 2019 zjistil, že přijímání bolesti, spíše než fixace na ni, zvýšenou toleranci bolesti a vytrvalost.

Všímavost můžete cvičit doma nebo s vyškoleným praktikem. Začněte těmito kroky:

 • Posaďte se v klidném a pohodlném prostoru.
 • Zaměřte se na nádech a výdech.
 • Když projde nějaká myšlenka, krátce ji uznejte a poté se znovu soustřeďte na svůj dech a nechte myšlenku projít.

Vyživujte naději a optimismus

Optimismus a naděje jsou příbuzné psychologické pojmy. Optimismus je zastřešující postoj, že ať se stane cokoli, věci se vyvinou pozitivně. Naděje je víra v určitý výsledek, i když čelíme nejistotě.

Optimismus a naděje jsou důležité v odolnosti. Pomohou vám soustředit se spíše na pozitivní než na negativní. A když jste v pozitivním myšlení, je pravděpodobnější, že budete motivováni k tomu, abyste drželi krok s léčbou, využívali příležitostí a vynaložili veškeré úsilí, abyste mohli žít život s RS naplno.

A recenze 2017 zjistili, že vyšší úrovně naděje a optimismu byly spojeny s lepšími výsledky chronických onemocnění. Je však nutný další výzkum v širším spektru podmínek.

I když nejste přirozeně optimističtí, můžete naději a optimismus budovat:

 • napadat negativní myšlenky pozitivními alternativami
 • věnovat čas vizualizaci pozitivních výsledků
 • zapisovat si své denní úspěchy
 • deník o pozitivních každodenních zkušenostech a výsledcích
 • identifikace „stříbrného obložení“ v negativních situacích
 • obklopit se optimistickými lidmi

Pozitivní výsledek u RS neznamená, že nemoc odezní. Znamená to pochopit, že váš výsledek s léčbou může být lepší, než by byl bez léčby.

Cvičte vděčnost

Vděčnost, stejně jako naděje a optimismus, je dalším aspektem pozitivní psychologie.

Když praktikujete vděčnost, nutíte se soustředit se na věci v životě, za které jste vděční. To vám dává méně času na to, abyste se zabývali negativy.

Podle a studie od roku 2020vyšší úrovně vděčnosti předpovídají lepší kvalitu života u pacientů s RS. Zjištění byla podpořena výzkum od roku 2023 že zmíněná vděčnost pomohla zlepšit kvalitu života u RS zprostředkováním úrovní vnímaného stresu.

Denně si můžete vybudovat praxi vděčnosti tím, že si uvedete seznam lidí, míst a zkušeností, za které jste vděční. Pokud vás zajímá žurnálování, můžete si vybrat jednu věc a napsat o ní do hloubky.

Vybudujte síť podpory

V MS můžete být odolní sami – ale vaši odolnost mohou také ovlivnit lidé, kterými se obklopujete.

Život s RS může být extrémně náročný, jak fyzicky, tak psychicky. Mít podpůrnou síť důvěryhodných přátel, vrstevníků a rodiny funguje jako záchranná síť, když vaše individuální odolnost zakolísá.

A revize 2022 poznamenává, že online podpůrné sítě také nabízejí prospěšnou sociální podporu, strategie zvládání a pocit kamarádství, které snižují riziko izolace u RS.

Síť podpory si můžete vytvořit takto:

 • otevřeně komunikovat s blízkými o RS
 • požádat přátele a rodinu, aby se s vámi často hlásili
 • nastavení pravidelných návštěv a odbavení
 • spojování vrstevnických skupin a sdílení životních zkušeností RS
 • účastnit se komunitních programů a iniciativ MS

Zlepšete své fyzické zdraví

Vaše tělo potřebuje odolnost stejně jako vaše mysl.

Zlepšení fyzického zdraví je možné, i když máte RS. Můžete mít například příležitost jíst vyváženější stravu nebo možná stále potřebujete přestat kouřit. Pro některé lidi by se kvalitní spánek měl stát prioritou.

Když vaše tělo funguje co nejlépe, pomáhá to snížit účinek příznaků RS a může zmírnit vedlejší účinky léčby.

Protahování může například pomoci zlepšit symptomy RS související se svaly, jako je napětí nebo omezený rozsah pohybu. Pokud RS vážně omezuje váš pohyb, může vám pomoci cvičení nebo protahování ve vodě.

Pokud jste jedním z mnoha lidí žijících s RS, kteří trpí poruchami spánku, můžete zkusit:

 • udržení vaší ložnice v příjemné teplotě, tmě a klidu
 • cvičení relaxačních technik před spaním
 • vyhnout se času strávenému na obrazovce před spaním
 • přeskakování spánku během dne

Zvyšte sebevědomí

Sebevědomí, neboli to, jak vnímáte svou sebehodnotu, se u RS jeví jako ochranný faktor pohody. Studie z roku 2021 zjistila, že sebeovládání a sebeúcta mezi lidmi s RS byly pozitivně spojeny s více dimenzemi psychické pohody.

Posílení sebevědomí také posiluje vaši sebedůvěru, což může zvýšit vaši sebejistotu nebo míru kontroly nad svými činy a volbami.

Není vždy snadné zvýšit sebevědomí. Můžete začít vytvořením denního seznamu osobních vlastností, které se vám líbí. Přidejte k této praxi seznam denních úspěchů. Zaměření na laskavou, pozitivní sebemluvu je také důležité.

Odolnost pomáhá každému přizpůsobit se životním výzvám. Ale stát se odolným je zvláště důležité, když zvládáte chronický stav, jako je RS a vše, co s tím souvisí.

I když pro vás odolnost není přirozená, lze ji vybudovat. Zaměření se na aspekty pozitivní psychologie, jako je naděje, optimismus a vděčnost, jsou jen některé ze způsobů, jak můžete podpořit tuto prospěšnou životní dovednost.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY