Onemocnění štítné žlázy a selen: Co vědět

Onemocnění štítné žlázy je autoimunitní stav, který způsobuje zánět jednoho nebo obou očí. Často je spojena s Gravesovou chorobou nebo jinými autoimunitními stavy, které mohou ovlivnit vaši štítnou žlázu.

Váš lékař může doporučit kombinaci lubrikačních očních kapek, léků nebo jiné léčby onemocnění štítné žlázy. Někdy vás mohou povzbudit k úpravě stravy nebo užívání selenového doplňku jako součásti vašeho léčebného plánu.

Selen je minerál, který vaše tělo potřebuje v malých množstvích k podpoře určitých procesů, včetně syntézy hormonů štítné žlázy a metabolismu.

Selen můžete získat z určitých potravin nebo z doplňků stravy. Je důležité přijímat dostatek, ale ne příliš mnoho selenu.

Čtěte dále a dozvíte se více o selenu a očním onemocnění štítné žlázy.

Jaká je souvislost mezi selenem a onemocněním štítné žlázy?

Vaše tělo využívá selen k opravě DNA, zbavování se starých buněk a provádění určitých procesů ve vašem endokrinním a imunitním systému. Váš endokrinní systém zahrnuje několik žláz, které produkují hormony, včetně štítné žlázy.

Vaše štítná žláza obsahuje více selenu než jakýkoli jiný orgán. Vaše tělo využívá selen k tvorbě a zpracování hormonu štítné žlázy, který hraje důležitou roli ve vašem imunitním systému.

Podle a Přehled výzkumu z roku 2023Některé studie spojují nízké hladiny selenu se zvýšeným rizikem onemocnění štítné žlázy obecně. Omezený výzkum také spojuje nízké hladiny selenu konkrétně s onemocněním štítné žlázy.

Některé výzkumy v přehledu zjistily, že riziko onemocnění štítné žlázy může být vyšší u lidí s nižšími hladinami selenu, i když nesplňují kritéria pro nedostatek selenu.

Ačkoli je zapotřebí další výzkum, a 2011 studie z Evropy zjistili, že lidé s mírným očním onemocněním souvisejícím s Gravesem, kteří denně užívali doplňky selenu namísto placeba, měli zlepšenou kvalitu života, méně postižení očí (což znamená méně příznaků onemocnění štítné žlázy) a menší progresi onemocnění. Brali 100 mikrogramů (mcg) selenu dvakrát denně.

A 2021 studie z Mexika také zjistili, že užívání 100 mcg doplňkového selenu dvakrát denně může mít mírné výhody pro lidi s mírnou Gravesovou oční chorobou. Lidé, kteří užívali selenové doplňky po dobu 6 měsíců, měli sníženou aktivitu onemocnění a menší progresi onemocnění než ti, kteří užívali placebo.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, zda doplňky selenu mohou mít přínos pro lidi s onemocněním štítné žlázy, i když nemají nedostatek selenu.

Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o nejnovějším výzkumu na toto téma.

Kolik selenu vaše tělo potřebuje?

Podle Úřad pro doplňky stravy (ODS)Food and Nutrition Board stanovila následující doporučené dietní dávky (RDA) pro selen:

Stáří mužský ženský
Narození do 6 měsíců 15 mcg 15 mcg
7–12 měsíců 20 mcg 20 mcg
1–3 roky 20 mcg 20 mcg
4–8 let 30 mcg 30 mcg
9–13 let 40 mcg 40 mcg
14+ let 55 mcg 55 mcg

To znamená, že průměrný dospělý by měl zkonzumovat alespoň 55 mcg selenu denně.

Lidé, kteří jsou těhotné, kojící nebo mají určité zdravotní problémy, mohou potřebovat více než to.

Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, kolik selenu byste měli každý den konzumovat.

Kolik selenu je příliš mnoho?

Je možné konzumovat příliš mnoho selenu, což může vést k akutní toxicitě selenu. To může ve vzácných případech způsobit nepříjemné příznaky, poškození orgánů a smrt.

The ODS uvádí následující tolerovatelné horní úrovně příjmu selenu:

Stáří mužský ženský
Narození do 6 měsíců 45 mcg 45 mcg
7–12 měsíců 60 mcg 60 mcg
1–3 roky 90 mcg 90 mcg
4–8 let 150 mcg 150 mcg
9–13 let 280 mcg 280 mcg
14+ let 400 mcg 400 mcg

To znamená, že průměrný dospělý by neměl zkonzumovat více než 400 mcg selenu denně.

Konzumace více než 400 mcg selenu denně může poškodit vaše zdraví.

Jak se diagnostikuje nedostatek selenu?

Nedostatek selenu nastává, když nekonzumujete dostatek selenu k uspokojení potřeb vašeho těla.

Váš lékař může nařídit krevní testy, aby zhodnotil vaše hladiny selenu. Mohou také nařídit další testy k vyhodnocení vašich hladin selenu nebo ke kontrole určitých zdravotních stavů, které mohou souviset s nedostatkem selenu.

Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, zda byste se měli nechat testovat na nedostatek selenu.

Jak můžete získat více selenu ve vaší stravě?

Pokud jsou vaše hladiny selenu nízké, může vám lékař doporučit, abyste jedli více potravin bohatých na selen. Většina lidí může získat dostatek selenu pouze ze stravy.

Para ořechy jsou obzvláště bohatým zdrojem selenu. Podle Kancelář doplňků stravy, jedna unce para ořechů (asi šest až osm ořechů) obsahuje asi 544 mcg selenu. To je více než doporučená denní dávka nebo tolerovatelná horní úroveň příjmu pro dospělé.

Mezi další zdroje selenu v potravě patří:

 • mořské plody, jako jsou:
  • tuňák
  • halibut
  • sardinky
  • krevety
 • masné a drůbeží výrobky, jako jsou:
  • orgánové maso, jako hovězí játra
  • hovězí
  • vepřové
  • krocan
  • kuře
  • vejce
 • mléčné výrobky, např.
  • tvaroh
  • jogurt
  • mléko
 • celozrnné produkty, např.
  • celozrnný chléb
  • hnědá rýže
  • ovesné vločky

Tyto potraviny obsahují selen v nižším množství než para ořechy.

Některé druhy ovoce a zeleniny obsahují také malé množství selenu.

Konkrétní množství selenu v potravinách se může lišit v závislosti na několika faktorech, jako je půda, ve které byly pěstovány ořechy nebo obilí, nebo strava, kterou byla krmena hospodářská zvířata.

Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli o změnách, které můžete provést ve své stravě, abyste získali dostatek selenu. Mohou vás odkázat na registrovaného dietologa, který vám v případě potřeby pomůže upravit váš jídelníček.

Měli byste užívat doplněk selenu?

Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli o potenciálních výhodách a rizicích užívání doplňků selenu.

V mnoha případech můžete být schopni uspokojit svou potřebu selenu pouze pomocí dietních změn.

Ale někdy vám může lékař doporučit, abyste si vzali samostatný doplněk selenu nebo multivitamin, který obsahuje selen spolu s dalšími vitamíny a minerály.

Nadměrná konzumace selenu může mít negativní účinky na vaše zdraví.

Selen může také interagovat s určitými léky.

Váš lékař vám může pomoci naučit se, jak bezpečně uspokojit vaše potřeby selenu prostřednictvím dietních změn, doplňků nebo kombinací obou. Mohou doporučit konkrétní značku nebo složení doplňků selenu.

Váš lékař vás také může odkázat na registrovaného dietologa, který vám pomůže splnit vaše nutriční potřeby.

Selen je minerál, který vaše tělo používá k produkci a zpracování hormonu štítné žlázy. Hraje také důležitou roli při opravě DNA a některých dalších tělesných funkcích.

Ačkoli je zapotřebí více výzkumu, některé studie naznačují, že nedostatek selenu může zvýšit riziko onemocnění štítné žlázy obecně a konkrétně onemocnění štítné žlázy.

Některé výzkumy také naznačují, že užívání doplňků selenu může u některých lidí pomoci zlepšit kvalitu života a zpomalit progresi onemocnění štítné žlázy.

Průměrný dospělý by měl zkonzumovat alespoň 50 mcg selenu denně a ne více než 400 mcg denně. Někteří jedinci mohou potřebovat více než 50 mcg denně. Nadměrná konzumace může poškodit vaše zdraví.

Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, zda byste si měli nechat otestovat hladinu selenu. Váš lékař vám také může pomoci zjistit, zda byste měli jíst více potravin bohatých na selen nebo užívat selenové doplňky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY