Příznaky onemocnění periferních tepen (PAD) a jak je zvládat

Charakteristickým příznakem onemocnění periferních tepen (PAD) je bolest při chůzi. Pokročilejší PAD může způsobit klidovou bolest a další příznaky, které vyžadují okamžitou pozornost.

Stejně jako onemocnění koronárních tepen je PAD výsledkem nahromadění plaku v určitých tepnách. Toto nahromadění způsobuje blokády a snížený průtok krve.

PAD zahrnuje vaše periferní tepny, které probíhají z vašeho srdce do jiných částí vašeho těla. Zatímco většina lidí zažívá PAD v nohách a chodidlech, až 10 % lidí může také pocítit účinky v pažích a rukou.

Zatímco malý počet lidí nemusí pociťovat žádné příznaky PAD, obvykle existují včasné varovné příznaky tohoto vážného stavu. Zjistěte více o příznacích PAD, včetně toho, jak může lékař doporučit jejich léčbu.

Bolest

Bolest a bolest patří mezi nejčastější příznaky PAD. Tento typ bolesti často vzniká při každodenních fyzických aktivitách, jako je chůze, a poté ustane, když odpočíváte. Nejčastěji postihuje svaly v dolní části těla, jako jsou nohy a boky.

Jak PAD postupuje, bolest může přetrvávat, dokonce i během klidu.

Navzdory bolesti, kterou PAD způsobuje během fyzické aktivity, je důležité pravidelně cvičit, aby se zvýšil průtok krve ve vašem těle. Cvičení může doporučit lékař alespoň třikrát týdně.

Ischemie končetiny a PAD

Silná bolest v klidu může být příznakem kritická končetinová ischemie, těžká forma PAD. Kritická končetinová ischemie se vyvíjí po dlouhou dobu. Náhlé příznaky mohou naznačovat akutní ischemie končetinycož je lékařská pohotovost.

„Ischémie“ označuje snížený průtok krve a „ischemie končetiny“ znamená, že oběh v končetině (obvykle v noze) je na úrovni obav. Pokud se neléčí, může ischemie končetiny vést ke gangréně (odumření tkáně) nebo amputaci.

Bylo to užitečné?

Křeče

Křeče z PAD se často objevují spolu s bolestí. Také nazývané intermitentní klaudikace, křeče související s PAD se vyvíjejí, když vaše svaly během fyzické aktivity nedostávají dostatek krve. I když mohou běžně postihovat vaše nohy, bolestivé křeče mohou také vyzařovat až do hýždí a chodidel.

Křeče a bolesti mohou snížit vaši schopnost chodit. Ale zůstat aktivní je důležitý pro snížení symptomů PAD a kardiovaskulárních komplikací.

Lékař vás může zapsat do cvičebního programu pod dohledem nebo doporučit plán, který můžete dělat doma. Mohou vám stanovit cíl, kterého chcete dosáhnout 30 minut v čase bez zastavení.

Necitlivost nebo mravenčení

Necitlivost nebo brnění může doprovázet bolest a křeče z PAD. Nejpozoruhodněji je můžete cítit v lýtkových svalech a na nohou během fyzické aktivity.

Náhlá ztráta citu v noze nebo chodidle během odpočinku však může znamenat akutní ischemii končetiny. Pokud zaznamenáte tyto příznaky spolu s náhlou bledostí, okamžitě zavolejte na číslo 911 nebo na místní tísňovou linku. Aby se předešlo amputaci, je zapotřebí urgentní lékařské ošetření.

Změna barvy kůže

Zablokování PAD může nakonec způsobit změnu barvy kůže. To může ovlivnit skvrny na kůži na nohou, chodidlech nebo prstech. Zbarvení kůže se může pohybovat od bledosti po modrou nebo černou.

To může být také příznakem akutní ischemie končetiny, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Změny teploty

Když PAD způsobí zablokování nebo snížení průtoku krve, můžete zaznamenat změny teploty kůže. V těchto případech možná máte jeden nohu, která je znatelně chladnější než ta druhá. Může se také zdát chladnější než jiné části vašeho těla.

Pokud zaznamenáte změny teploty, vyhledejte pohotovostní lékařskou pomoc, protože se jedná o další možný příznak akutní ischemie končetiny.

Vředy

Jak PAD postupuje, mohou se vyvinout vředy, zejména v dolních končetinách, chodidlech a prstech. Tyto rány se mohou hojit pomaleji než obvykle a po zhojení se mohou vrátit. V těžkých případech se vředy z PAD úplně nehojí, což vede k infekcím.

Infikované vředy jsou pravděpodobně vyvinout u lidí, kteří mají PAD i cukrovku. V závislosti na závažnosti infekce může lékař doporučit antibiotika nebo hospitalizaci.

Můžete pomoci předejít vředům z PAD tím, že budete každý den nosit dobře padnoucí ponožky a boty.

Snížený růst nehtů a vlasů

Postupem času může snížený krevní oběh z PAD ovlivnit růst nehtů na nohou a ochlupení na nohou. Můžete si všimnout, že vaše vlasy a nehty na nohou jsou lámavé, snadno se lámou a rostou pomaleji než obvykle.

I když neexistuje žádná specifická léčba účinků tohoto stavu na růst nehtů a vlasů, samotná léčba PAD může pomoci tyto příznaky v průběhu času zlepšit.

Obrázky symptomů PAD

Způsobuje onemocnění periferních tepen vždy příznaky?

PAD ne vždy způsobuje znatelné příznaky. Odborníci to odhadují 1 z 5 lidé s PAD nemají příznaky.

Jak poznamenává jeden výzkumný článek z roku 2021, screening na PAD – jak symptomatické, tak asymptomatické případy – je důležitý pro včasné zachycení tohoto stavu a pomáhá předcházet komplikacím.

Ať už máte příznaky PAD nebo ne, je důležité navštěvovat lékaře na pravidelné zdravotní prohlídky, pokud máte rizikové faktory, jako jsou:

  • cukrovka
  • historie kouření
  • kardiovaskulární onemocnění
Bylo to užitečné?

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny další často kladené otázky týkající se PAD, které můžete dále probrat s lékařem.

Jaká je nejlepší poloha na spaní pro lidi s onemocněním periferních tepen?

Těžká PAD může způsobit příznaky v noci, když se snažíte odpočívat, což ztěžuje spánek. Zatímco jen málo studií poukazuje na účinky specifických poloh spánku pro PAD, jedna malá starší studie naznačuje, že spánek s nohama dolů může podpořit krevní oběh.

Jaké je nejlepší cvičení pro lidi s onemocněním periferních tepen?

Chůze je jedním z nejčastější formy cvičení doporučené pro lidi s PAD, protože pomáhá zvýšit krevní oběh a snížit zánět. Je to také aktivita s nízkým dopadem.

V závislosti na tom, zda lékař doporučí formální cvičební program, můžete chodit venku nebo na běžícím pásu.

Jaká jsou stadia onemocnění periferních tepen?

Lékaři používají různé systémy klasifikovat, jak pokročilý je PAD. Obecně považují nejranější stadium za asymptomatické. Další fází je klaudikace, která způsobuje příznaky při chůzi.

Pozdější stadia zahrnují ischemii končetin, která způsobuje bolest, když jste v klidu. Stavy jako akutní ischemie končetin, gangréna a vředy typicky představují nejzávažnější stadium PAD.

PAD zahrnuje blokády vašich periferních tepen, které znesnadňují průtok krve do různých částí vašeho těla. Tento stav s největší pravděpodobností postihne vaše nohy a chodidla.

Protože některé příznaky PAD jsou také příznaky jiných stavů, může být snadné zaměnit PAD za něco jiného, ​​jako je artritida. Proto je důležité poradit se s lékařem, pokud pociťujete některý z výše uvedených příznaků.

Můžete také zvážit návštěvu lékaře, pokud máte příznaky a rizikové faktory PAD, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Přesná diagnóza může zajistit, že dostanete léčbu, kterou potřebujete, abyste předešli komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY