Nová nanomedicína snižuje replikaci HIV o 73 %

Nová nanomedicína snižuje replikaci HIV o 73 %
 • V současné době neexistuje žádný lék na HIV, ale léky mohou lidem s tímto onemocněním pomoci zvládnout jejich příznaky.
 • HIV se však může i roky po infekci vyvinout v AIDS, a to i při léčbě onemocnění.
 • Kanadští vědci vyvinuli nový způsob, jak využít RNA k boji proti HIV pomocí genové terapie.

Od roku 2024 žije asi 39 milionů lidí na celém světě s infekcemi virem lidské imunodeficience, běžně známým jako HIV.

HIV je virus, který napadá imunitní systém těla a jeho bílé krvinky. HIV činí člověka zranitelným vůči dalším infekcím a nemocem.

V současné době neexistuje žádný lék na HIV. Lékaři mohou použít antiretrovirovou terapii (ART), aby pomohla tomuto onemocnění. Stále však nejde o vyléčení a HIV se může i po 10 letech vyvinout v AIDS (syndrom získané imunodeficience).

Nyní vědci z University of Waterloo v Kanadě vyvinuli způsob, jak využít ribonukleovou kyselinu (RNA) k boji proti HIV pomocí genové terapie.

Tato studie byla nedávno publikována v Journal of Controlled Release.

Co dělá RNA a HIV?

Pro tuto studii vědci vytvořili novou nanomedicínu plnou genetických materiálů nazývaných malé interferující RNA (siRNA).

„siRNA byla vybrána jako potenciální terapie, siRNA může být navržena tak, aby regulovala expresi genů v těle,“ vysvětlil nám Farmaceutický hlavní autor studie doktor Emmanuel Ho, docent na fakultě University of Waterloo. “Přínosy této terapie zahrnují nižší pravděpodobnost vedlejších účinků ve s konvenčními léky s malou molekulou.”

Protože siRNA mohou diktovat, které geny nebo proteiny jsou v buňkách zapnuty nebo vypnuty, výzkumníci uvedli, že způsobili 73% snížení replikace HIV.

Navíc tato nová nanomedicína pomohla bojovat proti problémům, které HIV pomáhá proti autofagii. Autofagie je „recyklační program“ těla, kde znovu využívá staré a poškozené části buněk a také pomáhá tělu zbavit se virů a bakterií.

„Autofagie je přirozený proces, kterým naše buňky mohou „samotrávit“ proteiny pro recyklaci nebo dokonce eliminovat mikroby,“ vysvětlil doktor Ho. “Bohužel, HIV je chytrý a schopný inhibovat autofagii produkcí proteinu zvaného Nef.”

Vědci se také nazývají na hostitelský gen CCR5 a virový gen Nef jako „dvojí preventivní strategie“.

„Vývojem kombinované nano, která dokáže dodat siRNA specifickou pro Nef a CCR5, doufáme, že chceme expresi CCR5 na buňkách, můžeme odstranit HIV a infekci. A pokud je bohužel HIV stále schopen infikovat buňky, pak snížením exprese Nef můžeme znovu aktivovat autofagii v těchto buňkách, aby mohly strávit HIV. Toto je první studie demonstrující tento dvojí přístup k prevenci infekce HIV.

— Doktor Emmanuel Ho, hlavní autor studie

Nový přístup k boji proti HIV

O této studii jsme také s doktorem Edwardem, vedoucím oddělení infekčních nemocí v lékařském centru Hackensack Meridian Jersey Shore University v New Jersey Řekl, že tento nový výzkum je novým přístupem k boji proti HIV.

“Současné léky proti HIV zasahují do životního cyklu viru v různých fázích, takže k potlačení veškerého růstu HIV je komplexní kombinace léků,” vysvětlil.

„Pokud je HIV na infikovanou buňku a buňka se sama zničí, pak se virus nemůže množit po celém těle a zničit důležité imunitní buňky, zvané pomocné T-buňky. Když je zničeno dostatečné množství pomocných T-buněk, imunitní systém člověka je ohrožen a je zranitelný vůči nové infekci.“

Doktor Liu řekl, že když lékaři mají přístup k některým antivirovým lékům, které blokují vychytávání viru HIV, tyto léky nebyly příliš účinné a sami o sobě nedokážou HIV zastavit.

„Nejúčinnější léky proti HIV zastavují životní cyklus viru, ale stále mají některé dlouhodobé vedlejší účinky, i když mnohem menší než léky první generace proti HIV. Pokud se tato nanomedicína používá k infekci HIV, měla by pomoci snížit počet infekcí HIV na celém světě. Prevence HIV je mnohem levnější než snažit se léčit již infikované pacienty.“

— Doktor Edward Liu, specialista na infekční choroby

Trvalá potřeba nových způsobů léčby HIV

Doktor Ho řekl, že při absenci účinné vakcíny proti HIV jsou stále potřeba nové terapie HIV.

“Současná léčba HIV pomáhá snížit množství HIV v těle, ale v současné době neexistuje žádný lék,” řekl. “Kromě toho se u některých pacientů mohou vyvinout kmeny HIV odolné vůči lékům, což představuje současnou léčbu neúčinnou.”

Předchozí studie uvádějí, že 10 % dospělých, kteří zahajují léčbu HIV, mají rezistenci na typ antiretrovirové terapie nazývané nenukleosidové inhibitory reverzní transkriptázy (NNRTS).

Kromě rozvoje AIDS jsou lidé s HIV vystaveni vyššímu riziku vzniku několika zdravotních stavů, včetně:

 • kardiovaskulární onemocnění
 • nemoc ledvin
 • tuberkulóza
 • kryptokokóza
 • chronický zánět plic
 • lymfom
 • demence
 • rakovina děložního hrdla

RNA by mohla pomoci chránit před infekcí HIV

Vědci vyvinuli tuto novou nanomedicínu, aby mohla být aplikována vaginálně.

“HIV neúměrně postihuje více žen než mužů,” řekl doktor Ho. “Důvodem může být rozdíl v biologických faktorech, např. ženský pohlavní trakt má ve srovnání s mužským pohlavním ústrojím větší plochu, což zvyšuje riziko infekce HIV.“

„Navíc v určitých oblastech světa kvůli sociokulturním faktorům nejsou některé ženy schopné vyjednat se svými sexuálními partnery používání kondomu, což zvyšuje riziko infekce HIV,“ pokračoval.

“Vývoj vaginálního produktu poskytneme ženám další možnost, jak se chránit.”

Doktor Ho řekl, že jeho výzkumná skupina v současné době zkoumá nové technologie, které mohou chránit ženy i muže před infekcemi HIV.

“Další kroky budou zahrnovat další optimalizaci této technologie, aby se rozšířila její účinnost při ochraně před infekcemi HIV,” řekl doktor Ho. “Můžeme změnit množství dodané siRNA nebo změnit složení nanonosičů, abychom zlepšili její příjem do cílových buněk.”

Lékař Liu souhlasil, že vaginální léky by mohly pomoci mít větší kontrolu nad svým zdravím.

“Jako praktický lékař bych rád viděl, jaké jsou vedlejší účinky těchto nanoléků a jak účinné jsou v obecné populaci v prevenci infekce HIV,” řekl doktor Liu.


Zdroj informací: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168365923008271?dgcid=author

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY