Podrobnosti o dávkování pro Mayzent

Mayzent (siponimod) je lék na předpis používaný k léčbě určitých forem roztroušené sklerózy (MS). Lék přichází jako perorální tableta, která se obvykle užívá jednou denně.

Mayzent se používá u dospělých k léčbě recidivujících typů RS. Tyto zahrnují:

 • aktivní sekundární-progresivní čs
 • relabující-remitující RS

Tento lék se také používá k léčbě klinicky izolovaného syndromu, který někdy, ale ne vždy, vede k RS.

Mayzent obsahuje účinnou látku siponimod. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.) Patří do skupiny léků nazývaných modulátory receptoru sfingosin-1-fosfátu.

Tento článek popisuje dávkování Mayzent, stejně jako jeho silné stránky a jak ho užívat. Chcete-li se dozvědět více o Mayzent, přečtěte si tento podrobný článek.

Jaké je dávkování Mayzent?

Informace o dávkování Mayzent naleznete v tabulkách níže. Všechny dávky jsou uvedeny v miligramech (mg) a užívají se jednou denně.

Poznámka: Když zahájíte léčbu, lékař vás zahájí titračním dávkovacím schématem. To znamená, že vám začnou na nízké dávce Mayzent a během několika dní ji pomalu zvyšují, aby viděli, jak na lék reagujete.

Dávkování pro genotypy CYP2C9 *1/*3 nebo *2/*3

Schéma titrace dávkování Dávkování
Den 1 0,25 mg
Den 2 0,25 mg
den 3 0,5 mg
Den 4 0,75 mg
Den 5 a další 1 mg

Dávkování pro genotypy CYP2C9 *1/*1, *1/*2 nebo *2/*2

Schéma titrace dávkování Dávkování
Den 1 0,25 mg
Den 2 0,25 mg
den 3 0,5 mg
Den 4 0,75 mg
Den 5 1,25 mg
Den 6 a další 2 mg

Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jaká je Mayzentova forma?

Mayzent se dodává jako perorální tableta.

Jaké silné stránky má Mayzent?

Mayzent přichází ve třech silách:

 • 0,25 mg
 • 1 mg
 • 2 mg

Jaké jsou obvyklé dávky Mayzent?

Vaše dávka Mayzent závisí na výsledcích vašich genetických testů.

Váš lékař vám pravděpodobně zahájí nízkou dávku a časem ji upraví, abyste dosáhli správného množství pro vás. Nakonec předepíšou nejmenší dávku, která poskytuje požadovaný účinek.

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování pro MS

Před zahájením léčby přípravkem Mayzent vám lékař nařídí specifický genetický test, aby zjistil, jaký typ jaterního enzymu CYP2C9 máte. Jedná se o druh proteinu, který pomáhá rozkládat drogy ve vašem těle.

Typ enzymu, který máte, určuje, jak rychle se vaše tělo zbaví léků. Výsledky tohoto testu pomohou vašemu lékaři určit nejlepší dávku přípravku Mayzent, kterou vám předepíše.

Pokud například vaše tělo odstraňuje léky rychleji, může vám lékař předepsat vyšší dávku přípravku Mayzent.

Váš lékař také pravděpodobně předepíše:

 • jaterní testy, abyste zjistili zdraví vašich jater

 • kompletní krevní obraz ke kontrole hladin vašich krvinek
 • elektrokardiogram (EKG) ke kontrole funkce srdce
 • oční vyšetření pro kontrolu vašeho zraku
 • test protilátek proti viru varicella-zoster*, abyste zjistili, zda byste před zahájením léčby přípravkem Mayzent měli dostat vakcínu

* Toto je virus, který způsobuje plané neštovice a pásový opar.

Také se vás zeptají na všechny vaše současné léky.

Vaše udržovací nebo dlouhodobá dávka přípravku Mayzent závisí na vašem genetickém testování. Na základě výsledků testu budete užívat buď 1 mg jednou denně nebo 2 mg jednou denně.

U genotypů CYP2C9 *1/*3 nebo *2/*3 budete užívat 1 mg jednou denně jako udržovací dávku přípravku Mayzent po období titrace.

U genotypů CYP2C9 *1/*1, *1/*2 nebo *2/*2 budete užívat 2 mg jednou denně jako udržovací dávku po období titrace.

Viz tabulky v části “Jaké je dávkování Mayzent?” výše, kde najdete více informací o době titrace a dávkovacích schématech.

Poznámka: Zdravotnický pracovník bude pravděpodobně sledovat váš krevní tlak a srdeční frekvenci po dobu 6 hodin v ordinaci lékaře, na klinice nebo v nemocnici, když si vezmete první dávku přípravku Mayzent. Je to proto, že lék může způsobit, že vaše srdeční frekvence klesne příliš nízko. V závislosti na tom, jak si vedete s léčbou, může být nutné sledovat váš krevní tlak a srdeční frekvenci déle než 6 hodin, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečné užívat lék doma.

Máte-li otázky týkající se vašeho dávkovacího plánu a dávkování přípravku Mayzent, promluvte si se svým lékařem.

Používá se Mayzent dlouhodobě?

Ano, Mayzent je obvykle dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař zjistíte, že je to bezpečné a účinné pro váš stav, pravděpodobně to budete brát dlouhodobě.

Jaké faktory mohou ovlivnit mé dávkování?

Dávka přípravku Mayzent, kterou máte předepsána, závisí na výsledcích vašich genetických testů.

Podívejte se na grafy v části “Jaké je dávkování Mayzent?” v části výše, kde najdete další informace, nebo se poraďte se svým lékařem.

Jak se Mayzent užívá?

Mayzent přichází jako perorální tableta, kterou byste neměli krájet, žvýkat ani drtit. Pokud máte potíže s polykáním tablet, přečtěte si tento článek, kde najdete tipy na užívání této formy léků, nebo si promluvte se svým lékařem či lékárníkem.

Mayzent můžete užívat s jídlem nebo bez jídla, ale snažte se ho užívat každý den přibližně ve stejnou dobu. To pomáhá udržovat stabilní hladinu léku ve vašem těle, což mu pomáhá zvládat váš stav.

Informace o expiraci, uchovávání a likvidaci přípravku Mayzent vám poskytne váš lékař nebo lékárník.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mají velký tisk
 • používat Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Informujte svého lékárníka, pokud máte potíže s otevíráním lahviček s léky. Mohou mít tipy, jak pomoci, nebo mohou být schopni dodat Mayzent ve snadno otevíratelné nádobě.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku přípravku Mayzent během období titrace (když poprvé začnete užívat lék a vaše dávka se stále zvyšuje), budete muset začít znovu.

Pokud vynecháte dávku, jakmile jste na udržovací dávce (buď 1 mg nebo 2 mg jednou denně), vezměte si ji, jakmile si vzpomenete. Neužívejte však dvě dávky přípravku Mayzent, abyste dohnali vynechanou dávku.

Pokud vynecháte 4 nebo více dnů po sobě jdoucích dávek Mayzent, budete muset Mayzent znovu zahájit s titračním dávkovacím schématem. Zavolejte do ordinace svého lékaře a prodiskutujte své vynechané dávky, aby vás mohli vést k opětovnému zahájení tohoto léku. Dá vám vědět, zda je třeba sledovat změny srdeční frekvence nebo krevního tlaku.

Pokud si nejste jisti, co dělat s vynechanou dávkou, promluvte si se svým lékařem.

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si dávky Mayzentu včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo stažení aplikace pro připomenutí do telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Mayzent, než Vám předepsal lékař, protože to může vést ke škodlivým účinkům. Patří mezi ně závažné změny krevního tlaku a srdeční frekvence.

Co dělat v případě, že užijete příliš mnoho Mayzentu

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Mayzent. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování Mayzent.

Je dávkování Mayzent podobné dávkování přípravku Ocrevus?

Ne. Mayzent (siponimod) i Ocrevus (ocrelizumab) se používají k léčbě typů RS. Jejich účinné látky, formy a dávkování se však liší.

Mayzent se dodává jako perorální tablety ve třech silách (0,25 mg, 1 mg a 2 mg). Udržovací dávka pro dlouhodobé užívání je buď 1 mg nebo 2 mg jednou denně.

Ocrevus se dodává jako kapalný roztok v jedné síle 300 mg na 10 mililitrů (ml). Podává se jako intravenózní (IV) infuze (injekce do žíly podaná v průběhu času) zdravotnickým pracovníkem. Udržovací dávka přípravku Ocrevus pro RS je 600 mg jednou za 6 měsíců.

Váš lékař vám předepíše lék a dávkování, které je pro vás nejlepší. Promluvte si s nimi, abyste se dozvěděli více o srovnání těchto léků.

Jak dlouho trvá, než Mayzent začne pracovat?

Mayzent začne působit brzy po zahájení léčby, ale může trvat několik týdnů, než si všimnete jakýchkoli změn. Váš lékař vás bude během léčby sledovat, aby se ujistil, že lék působí na léčbu vašeho stavu. Promluvte si s nimi, pokud máte další otázky ohledně toho, co můžete očekávat od léčby Mayzentem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem Mayzent. Pokud váš lékař doporučí tento lék, předepíše vám dávkování, které je pro vás to pravé.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování přípravku Mayzent bez doporučení lékaře. Mayzent užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky. Příklady otázek, které byste se mohli chtít zeptat:

 • Snížíte mi dávku, pokud budu mít vedlejší účinky?
 • Jaké je dávkování přípravku Mayzent v porovnání s dávkováním přípravku Gilenya (fingolimod)?
 • Budu potřebovat jiné dávkování, když mám problémy s ledvinami?

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY