Malý krok pro psoriázu: Chraňte svou pokožku před sluncem

Sluneční záření může u některých lidí zmírnit příznaky psoriázy, ale přesto je důležité přijmout opatření k ochraně pokožky před sluncem. Zde je rozpis toho, jak tento důležitý krok udělat.

Někteří lidé žijící s psoriázou uvádějí, že jejich příznaky se zmírňují v létě nebo když jsou ve slunečném prostředí. UVB paprsky na slunci mohou mít protizánětlivý účinek a snížit rychlost výměny kožních buněk.

Ve skutečnosti se UVB světlo používá jako fototerapie, kterou dermatologové předepisují některým lidem s psoriázou. Při této kúře buď stojíte v lightboxu s UVB světlem, nebo zdravotník prochází po kůži zdroj světla.

U jiných lidí s psoriázou však přílišné vystavování slunci může vyvolat vzplanutí. Sluneční záření také obsahuje UVA paprsky, které mohou poškodit pokožku. Z tohoto důvodu je důležité, abyste na slunci přijali opatření.

Zjistěte více o krocích, které můžete podniknout k ochraně pokožky před sluncem.

Způsoby ochrany pokožky před sluncem

Vyberte si ten správný opalovací krém

Výběr kvalitního opalovacího krému je důležitý pro každého, včetně lidí s psoriázou.

Při nákupu opalovacího krému hledejte někde na obalu výraz „široké spektrum“. To znamená, že opalovací krém nabízí ochranu před UVA i UVB paprsky, které mohou být pro pokožku škodlivé.

American Academy of Dermatology Association (AAD) radí, že nejlepší opalovací krém je SPF 30 nebo vyšší.

Zvažte použití voděodolného opalovacího krému pro plavání nebo aktivity vyvolávající pot. Je důležité jej znovu aplikovat každých 40–80 minut, v závislosti na tom, co doporučuje štítek.

AAD doporučuje, aby si lidé s psoriázou vybrali opalovací krém bez parfemace určený pro citlivou pokožku. Doporučuje také hledat opalovací krém, který obsahuje oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý.

Vždy nezapomeňte zkontrolovat lahvičku, zda nevypršela doba použitelnosti opalovacího krému. Opalovací krém s prošlou dobou použitelnosti může ztratit svou účinnost a vystavujete se riziku spálení.

Správně aplikujte opalovací krém

Lidé s lupénkou se mohou řídit obecnými doporučeními pro aplikaci opalovacího krému. K poškození UV zářením může docházet po celý rok, proto je důležité používat opalovací krém i v zimě.

Chcete-li se správně nanést opalovacím krémem, naneste jej alespoň 15 minut před odchodem ven. To poskytne čas na správnou absorpci a poskytne nejlepší ochranu.

Většina dospělých bude muset použít asi 1 unci opalovacího krému k úplnému pokrytí těla. To je asi ekvivalent plného panáka.

Opalovací krém by měl být aplikován na jakoukoli oblast kůže, která není pod oblečením. Je důležité pamatovat na to, abyste na místa, jako jsou uši a krk, nanášeli opalovací krém. Také je dobré aplikovat balzám na rty s SPF.

Aplikace opalovacího krému na pokožku hlavy je důležitým krokem, zejména pro lidi s psoriázou pokožky hlavy. Spálení pokožky hlavy může zhoršit příznaky psoriázy v této oblasti. Pokud si nechcete nanášet opalovací krém na pokožku hlavy, zvažte použití klobouku se širokou krempou.

Neaplikujte opalovací krém na otevřenou pokožku

Lidé s psoriázou by si měli nanášet opalovací krém na celé tělo, ale měli by se vyhnout nanášení opalovacího krému na kůži, která je otevřená nebo aktivně zanícená.

Pokud jsou plaky z psoriázy popraskané nebo otevřené, je nejlepší vyhnout se aplikaci opalovacího krému na tuto oblast. Zvažte nošení ochranného oděvu proti slunci, abyste chránili otevřenou pokožku.

Pokud jsou plaky vystaveny slunci a nejsou otevřené, můžete na plakety bezpečně aplikovat opalovací krém.

Nezapomeňte znovu podat žádost

Když jste venku na slunci, je velmi důležité pamatovat na opětovné použití opalovacího krému. Zapomenutí na tento důležitý krok může vést ke spálení sluncem, které by mohlo příznaky psoriázy zhoršit.

V dnešní době poskytují opalovací krémy obvykle 40–80 minut ochrany. Dobrým pravidlem je opakovat aplikaci každé 2 hodiny, ale možná budete muset aplikaci opakovat častěji, v závislosti na pokynech na lahvičce s opalovacím krémem.

Je také důležité znovu se namazat opalovacím krémem ihned po plavání nebo pokud jste se zpotili. I když je venku zataženo, stále je třeba používat opalovací krém.

Sledujte hodiny

Někteří lidé s psoriázou mohou zaznamenat zlepšení svých příznaků, když tráví čas na slunci. U jiných může příliš mnoho času na slunci příznaky zhoršit. Z tohoto důvodu je důležité najít správnou rovnováhu mezi slunečním zářením a bezpečností na slunci.

Možná budete chtít zkusit zvyšovat svou expozici slunci postupně tak, že začnete s 5 minutami expozice kolem poledne a až na 30 minut denně. Zkusit vyhýbat se vystavení mezi 10:00 a 16:00 (letního času), protože UV paprsky jsou v této době nejsilnější.

Při pobytu na slunci je velmi důležité nosit širokospektrální opalovací krém, který blokuje škodlivé UV záření, které může vést k popáleninám, rakovině kůže a poškození kůže. Národní nadace pro psoriázu (NPF) doporučuje opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším, bez parfemace a vyrobený pro citlivou pokožku.

Vždy je dobré promluvit si se svým lékařem o tom, jak nejlépe přidat sluneční světlo do vaší každodenní rutiny.

Zvažte své léky

Pokud žijete s psoriázou, možná užíváte různé léky. Některé z těchto léků mohou zvýšit citlivost na slunce. Mohou zahrnovat:

  • acitretin
  • methotrexát
  • tazaroten

Lidé s psoriázou, kteří užívají biologické léky známé jako inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru-alfa (inhibitory TNF-alfa), mohou mít také zvýšené riziko rakoviny kůže. Tyto léky mohou zahrnovat:

  • adalimumab (Humira)
  • certolizumab pegol (Cimzia)
  • etanercept (Enbrel)
  • golimumab (árie Simponi/Simponi)
  • infliximab (Remicade)

Lidé, kteří dříve podstoupili řadu léčebných postupů fototerapie, mohou mít také vyšší riziko rakoviny kůže.

Používejte ochranný oděv

Spolu s opalovacím krémem může být oblečení užitečným nástrojem ochrany před sluncem. Lidé s psoriázou by měli dbát na to, aby chránili svou pokožku před přílišným slunečním zářením, které může zhoršit příznaky.

Při výběru oblečení bezpečného proti slunci nabízejí těsně tkané látky nejlepší ochranu před sluncem. Pevně ​​tkaná látka je obvykle látka, kterou snadno nevidíte. Mějte na paměti, že tmavé barvy nabízejí lepší ochranu před sluncem než světlé barvy.

Pokud je to možné, zvolte lehkou košili s dlouhým rukávem a kalhotami. Některé oděvy nabízejí na štítku hodnocení ultrafialového ochranného faktoru (UPF).

Nošení klobouku se širokou krempou je také dobrý nápad, zejména pro ochranu pokožky hlavy před spálením.

FNM doporučuje, aby lidé s lupénkou při výběru oblečení, které nabízí ochranu před sluncem, volili oblečení vyrobené z prodyšných materiálů, jako je bavlna.

Pocení a horko může u některých lidí vyvolat vzplanutí lupénky, takže výběr oblečení, které vás udrží v pohodě, je důležité.

Sluneční záření může být užitečné pro některé lidi s psoriázou a může snížit příznaky. U jiných lidí může přílišné vystavení slunci vyvolat vzplanutí.

Některé léky na psoriázu mohou zvýšit citlivost na slunce a riziko rakoviny kůže.

Lidé s psoriázou by měli podniknout kroky k ochraně pokožky před sluncem, a to i v zimě. To zahrnuje nošení opalovacího krému, dbát na čas strávený na slunci a nošení ochranného oděvu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY