Příčiny rakoviny vagíny: HPV, DES a další

Rakovina pochvy je velmi vzácná, pomalu rostoucí rakovina vyskytující se v pochvě. Obvykle je způsobena lidským papilomavirem (HPV).

Vaginální rakovina je rakovina nalezená ve vagíně. Nejvíc běžný typu — spinocelulární karcinom — se nachází ve stěnách pochvy. Mezi další typy, které postihují vagínu, patří adenokarcinom, melanom a sarkom.

Zatímco rakovina pochvy je vzácná, může postihnout určité skupiny lidí častěji než jiné.

Přečtěte si více o rakovině pochvy.

Co způsobuje rakovinu pochvy?

Více než polovina všech případů rakoviny pochvy je způsobena HPV.

HPV

HPV se mezi lidmi přenáší úzkým kontaktem kůže na kůži, sexem (vaginálním, análním nebo orálním) a sdílením osobních věcí, jako jsou sexuální hračky. Když se člověk nakazí HPV, jeho tělo může přestat produkovat určité proteiny. Tyto proteiny jsou důležité pro pohon genu, který potlačuje růst nádoru a zabraňuje rakovině.

Diethylstilbestrol

Diethylstilbestrol (DES) je syntetická forma estrogenu, která byla často předepisován mezi 1940 a 1971 pro potraty a předčasný porod. Lidé, kteří byli vystaveni DES in utero, mohou mít an zvýšené riziko rozvoje karcinomu z jasných buněk a prekancerózních stavů, jako je vaginální adenóza.

Jiné rakoviny

Rakovina pochvy může být také výsledkem jiných rakovin, které se šíří do vaší pochvy. Rakovina nalezená v děložním čípku i ve vagíně se nazývá rakovina děložního čípku. Rakovina nalezená ve vaší vulvě a vagíně se nazývá rakovina vulvy. Rakovina pochvy se může šířit také z rakoviny, která vznikla ve vaší děloze (rakovina endometria).

Jaké jsou rizikové faktory pro rakovinu pochvy?

Rakovina pochvy je opět velmi vzácná, zejména u žen do 75 let. To znamená, že je důležité pochopit, že můžete dostat rakovinu pochvy, i když jste prodělali hysterektomii nebo jste dosáhli menopauzy.

Mezi rizikové faktory patří:

 • mít v anamnéze HPV
 • s anamnézou rakoviny děložního čípku
 • máte prekancerózní buňky v děložním čípku nebo pochvě
 • být starší 75 let
 • s lupusem, HIV nebo AIDS (kompromitovaný imunitní systém)
 • narozené matce, která během těhotenství užívala DES
 • mít v anamnéze rakovinu dělohy nebo radiační léčbu
 • být kuřák (zdvojnásobuje riziko)
 • být těžkým pijákem

Můžete zabránit rakovině pochvy?

Pravidelné Pap stěry a vaginální vyšetření mohou pomoci při screeningu prekancerózních buněk a rakoviny. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) doporučuje testování každých 3–5 let.

Vakcína proti HPV může chránit před rakovinou pochvy, děložního čípku a vulvy. Tato vakcína je nabízena preteens ve věku 11 a 12. Lékaři to mohou doporučit i lidem až 26 let starý a v určitých případech až 45 let.

A promluvte si s lékařem o jakémkoli kouření nebo pitném režimu. Jak kouření, tak těžké pití být potenciálními rizikovými faktory pro rozvoj rakoviny pochvy a dalších rakovin.

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají rakovinu pochvy?

Rakovina pochvy obvykle roste pomalu. To znamená, že pokud ji odhalíte včas, šance na účinnou léčbu rakoviny jsou dobré. Léčba zahrnuje kombinaci radiační terapie a chirurgického zákroku. Ve více těžké případů, můžete také dostat chemoterapii.

The 5letá míra přežití pro vaginální rakovinu je 84 % pro stadium 1, 75 % pro stadium 2 a 57 % pro pokročilejší rakovinu.

Co zhoršuje rakovinu pochvy?

Včasné odhalení je klíčové. Čím déle rakovina postupuje, tím závažnější a rozšířenější může být.

Rakovina pochvy je také závažnější v závislosti na typu. Nejvzácnějším a nejagresivnějším typem je melanom. Vědci vysvětlují, že úmrtnost je nejvyšší u lidí starších 80 let s vaginálním melanomem.

Je rakovina pochvy způsobena stresem?

A nedávné studie odhalili, že stresové hormony mohou mít vliv na gynekologické rakoviny. Vztah není zcela pochopen, ale vědci se domnívají, že neurotransmitery v mozku jsou uvolňovány sympatickým nervovým systémem. Když jsi chronicky zdůraznili, že tyto chemické posly mohou podporovat růst rakoviny.

Může rakovina pochvy způsobit další zdravotní problémy?

Neléčená rakovina pochvy se může rozšířit do jiných částí vašeho těla, jako jsou lymfatické uzliny.

Po léčbě ozařováním mohou nastat další komplikace. Patří mezi ně edém (zadržování tekutin a otok), erytém (zarudnutí a podráždění kůže) a vaginální mukositida (bolestivost s vředy nebo bez nich). Tyto komplikace se obvykle zlepší během a Několik měsíců po léčbě.

Jaké jsou tipy pro život s rakovinou pochvy?

Přijetí diagnózy rakoviny může být ohromující. Během této doby se obraťte na svou rodinu a přátele. Síť podpory může mít velký vliv na to, jak se emocionálně cítíte a jak zvládáte svůj každodenní život během léčby.

Další tipy na zvládnutí:

 • Zvažte poradenství, protože pravděpodobně zažijete řadu emocí.
 • Požádejte svého lékaře a zdravotní tým o pomoc a zdroje.
 • Hledejte podporu od rodiny, přátel a podpůrných skupin (např American Cancer Society).
 • Upravte své pracovní a domácí povinnosti tak, aby vyhovovaly léčbě.
 • Spolupracujte se svým lékařem na řešení nepříjemných vedlejších účinků léčby.
 • Držte krok se všemi svými schůzkami, abyste si zajistili, že zůstanete na vrcholu svého fyzického a duševního zdraví.

Často kladené otázky

Jak vypadá rakovina pochvy?

Rakovina pochvy může vypadat jako vředy, vředy nebo hrudky na vaginálních stěnách nebo vulvě.

Jakých je pět varovných příznaků rakoviny děložního čípku?

Mezi hlavní příznaky rakoviny děložního čípku patří:

 • krvácení po sexu
 • krvácení mezi menstruacemi
 • krvácení po menopauze
 • neobvyklý výtok (nepříjemně zapáchající)
 • pánevní bolesti

Jak můžete zabránit rakovině vulvy?

Získání vakcíny proti HPV, používání kondomů, abyste se vyhnuli infekci, nekouření a pravidelné vyšetření pánve, to vše může pomoci předcházet rakovině vulvy.

Rakovina pochvy je nejčastěji způsobena infekcí HPV. Může být častější u žen s vystavením plodu DES a dalším rizikovým faktorům, jako je předchozí rakovina nebo oslabený imunitní systém.

Zatímco rakovina pochvy je vzácná a pomalu roste, pravidelné Pap stěry a vaginální vyšetření mohou pomoci odhalit rakovinu dříve, než se rozšíří do dalších oblastí vašeho těla.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY