Jsou vitamíny dobré pro sportovce?

Sportovci kladou zvýšené nároky na své tělo a mohou mít zvýšené nutriční potřeby. Vitamínové doplňky mohou pomoci, zejména u sportovců, kteří dodržují specializované nebo omezující diety.

sportovec, který bere vitamíny skákání přes švihadlo
Getty Images/RJ Hartbeck

Vitamíny jsou mikroživiny, které pomáhají našemu tělu fungovat co nejzdravěji a nejlépe. Vyvážená strava často poskytuje správné množství vitamínů. Protože však sportovci mohou během dne spotřebovávat další energii, mají někdy další nutriční potřeby.

Pro některé sportovce mohou být vitamíny dobrým způsobem, jak tyto potřeby splnit, ale vždy je nejlepší promluvit si se zdravotnickým pracovníkem, než začnete s jakýmkoli doplňkem.

Zjistěte více o vitamínech.

Jsou vitamíny užitečné pro sportovce?

Vitamíny se nacházejí v potravinách, které jíme. Pro většinu lidí (a většinu sportovců) poskytuje vyvážená strava dostatek vitamínů pro zdravou funkci.

Vitamínové doplňky však mohou pomoci sportovcům, kteří mají jiné stavy, které omezují schopnost jejich těla absorbovat živiny, nebo kteří mají specifické nutriční nedostatky. Sportovci také mohou často klást další požadavky na své tělo a vitamíny mohou pomoci tyto požadavky splnit.

Pokud existují nutriční nedostatky, mohou být zvláště škodlivé pro sportovce a přidání vitamínů může být dobrou volbou. Zdravotnický pracovník může pomoci určit, zda může mít sportovec prospěch z vitaminových doplňků.

Které vitamíny mohou být dobré pro sportovce?

Co se týče přesných potřebných vitamínů, záleží na sportovci, jeho sportu a potřebách jeho těla. Profesionál, jako je dietolog nebo lékař sportovní medicíny, může často pomoci sportovci rozhodnout, na jaké vitamíny a další živiny se zaměřit.

Akademie výživy a dietetiky (AND) však naznačuje, že existují některé vitamíny, které mohou být prospěšné pro sportovce.

Vitamín A

Vitamin A je spojen s řadou pozitivních účinků. Poznamenáno výhody mohou zahrnovat zdraví očí, zdraví kostí a zlepšená imunitní funkce. Nedostatek vitaminu A může vést k šerosleposti, stejně jako k onemocnění kůže a tkání.

Vitamin A se nachází v potravinách, jako je listová zelenina, oranžová a žlutá zelenina, vejce, mléčné výrobky a ryby. Je běžné najít další potraviny, jako jsou výživné tyčinky a džusy, které obsahují vitamín A.

Vitamin A najdete také v kapslích, pilulkách, prášcích a dalších doplňcích.

vitamíny skupiny B

Vitamíny B jsou skupinou několika vitamínů:

 • thiamin (B1)
 • riboflavin (B2)
 • niacin (B3)
 • kyselina pantothenová (B5)
 • pyridoxin (B6)
 • biotin (B7)
 • folát (B9)
 • kobalamin (B12)

Tyto vitamíny pomoci vašemu metabolismu fungovat správně. Vaše tělo je potřebuje ke zpracování sacharidů a jejich přeměně na energii. Tyto vitamíny se nacházejí v různých potravinách. Někteří lidé, zejména lidé se specifickou nebo omezující dietou, mohou někdy těžit z doplňků.

Například vitamín B12 se často vyskytuje v mase. Výsledkem je, že sportovci, kteří dodržují veganskou a vegetariánskou stravu, někdy považují doplňky B12 za užitečné. Je však důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli doplňky vitaminu B.

Vitamín D

Vitamin D pomáhá tělu využívat vápník pro stavbu kostí, zubů a svalů. Nedostatek vitaminu D může vést ke slabým a křehkým kostem, kožním onemocněním, anémii a dalším zdravotním problémům.

Vitamin D je dostupný v mnoha potravinách, včetně vajec, sýra, mléka a ryb. Sluneční záření také pomáhá vašemu tělu získat tento vitamín.

Je běžné, že lidé, kteří žijí v určitých klimatických podmínkách nebo pracují uvnitř, nedostávají dostatek vitamínu D. Sportovci mohou potřebovat ještě více kvůli dodatečným nárokům na jejich těla. Pomoci mohou doplňky.

Žehlička

Nedostatek železa může způsobit stav zvaný anémie. Lidé s anémií někdy pociťují příznaky, jako je únava a závratě, které mohou ovlivnit sportovní výkon. Železo se nachází v mnoha potravinách, včetně zelené listové zeleniny, červeného masa a fazolí.

Někdy může být pro sportovce, kteří jedí veganskou nebo vegetariánskou stravu, obtížné udržet si zdravou hladinu železa.

Krevní test může vyhodnotit hladinu železa ve vaší krvi. Pokud nemáte dostatek železa, lékař vám může dát vědět. Mohou vám doporučit nejlepší doplněk železa, který byste měli užívat.

Vitamín K

Vitamin K pomáhá srážet krev. Může pomoci chránit vaše tělo před zraněním. Pro sportovce to může znamenat snížené riziko poškození během soutěže a tréninku.

Vitamin K se nachází především v listové zelenině, jako je špenát a kapusta.

vitamín E

Vitamin E má antioxidační vlastnosti. Pomáhá vašim buňkám opravit a znovu růst. Je potřebný pro stavbu nových buněk a pro udržení svalové funkce. Nějaký výzkum naznačuje může pomoci sportovcům během fáze zotavení po cvičení.

Vitamin E se nachází v potravinách, jako jsou ořechy, semena, ovoce a některá zelenina.

Existují možná rizika užívání vitamínů, pokud jste sportovec?

Je neobvyklé, ale možné, setkat se s vedlejšími účinky při užívání vitamínů jako sportovec. Můžete si vzít příliš mnoho vitamínu. To se nazývá toxicita vitaminů a může způsobit řadu příznaků, které se liší v závislosti na vitaminu, ale mohou zahrnovat:

 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • zácpa
 • bolest břicha

Některé vitamíny a specifické léky se navíc mohou vzájemně ovlivňovat. Například vitamín K může změnit to, jak funguje warfarin na ředění krve.

Je důležité promluvit si se svým lékařem o všech vitamínech, které zvažujete užívat. Mohou vám pomoci učinit nejbezpečnější a nejlepší volbu.

Často kladené otázky

Pomáhají vitamíny sportovnímu výkonu?

Užívání vitamínů může pomoci udržet vaše celkové zdraví a může pomoci chránit před poškozením srdce, poškozením svalů a dalšími zátěžemi, které může atletika na tělo vystavit. Lepší celkové zdraví je jedním ze způsobů, jak pomoci zvýšit váš celkový sportovní výkon.

Jaký multivitamin je pro sportovce nejlepší?

Potřeba vitamínů je vysoce individuální. Než si vyberete multivitamin, je důležité vědět, kterých vitamínů ve stravě nedostáváte dostatek nebo jich potřebujete více kvůli nárokům vašich konkrétních sportovních aktivit.

Proto je nejlepší promluvit si s lékařem, odborníkem na výživu nebo jiným zdravotnickým pracovníkem, který vám může pomoci vybrat ten správný multivitamin pro vás.

Vitamíny pomáhají našemu tělu fungovat na nejlepší úrovni. Zdravá a vyvážená strava poskytuje mnoha lidem dostatek vitamínů.

Sportovci však kladou na své tělo další nároky a mohou mít zvýšené nutriční potřeby. Vitamínové doplňky, včetně vitamínů A, C, E a K, spolu s železem a vitamíny B, mohou sportovcům pomoci tyto potřeby splnit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY