Nejlepší skupiny potravin k jídlu po operaci bypassu srdce

Ovoce, zelenina a další zdravé potraviny mohou pomoci podpořit zotavení po operaci srdečního bypassu.

Možná budete potřebovat bypass nebo bypass koronární tepny, když se vaše koronární tepny ucpou nebo zúží kvůli nahromadění plaku, což omezí průtok krve do srdce.

Po operaci srdce může konzumace konkrétních potravin pomoci s hojením, zmírnit zánět a zvládnout cholesterol a krevní tlak. To vše je pro zotavení klíčové.

Zde jsou některé výzkumem podložené dietní možnosti na podporu vašeho zotavení.

Ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina jsou bohaté na životně důležité živiny, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty a vláknina. To vše je důležité pro kardiovaskulární zdraví. Ovoce a zelenina podporují obnovu tkání, posilují imunitní systém a pomáhají snižovat zánět, což je důležité po zotavení po operaci srdce.

Přehled 95 studií zjistil, že konzumace 200 gramů (g) denně ovoce a zeleniny (kombinované) bylo spojeno s:

 • o 8 % nižší riziko ischemické choroby srdeční
 • o 16 % nižší riziko mrtvice
 • o 8 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • o 3 % nižší riziko celkové rakoviny
 • o 10 % nižší riziko úmrtí ze všech příčin

Důkazy z těchto studií naznačují, že různé druhy ovoce a zeleniny mají různé souvislosti s úmrtností. Zejména vyšší příjem následujících potravin byl spojen se sníženým rizikem úmrtnosti:

 • listová zeleň
 • bobule
 • citrusové plody
 • jablka
 • hrušky
 • brukvovitá zelenina
 • ovocný džus
 • vařená zelenina
 • brambory

Naproti tomu vyšší příjem konzervovaného ovoce byl spojen se zvýšeným rizikem úmrtnosti.

Ořechy

Ořechy jsou plné živin, zdravých tuků a antioxidantů, z nichž všechny jsou prospěšné pro kardiovaskulární zdraví. Odkaz na studie vyšší konzumace ořechů se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění (CVD), zejména ischemické choroby srdeční, což ukazuje na významný ochranný účinek.

Ořechy také slibují snížení rizik spojených s úmrtností na mrtvici, fibrilací síní a celkovou úmrtností.

Zvažte přidání ořechů – jako jsou mandle, kešu, vlašské ořechy nebo pistácie – do vaší každodenní stravy, ať už jako svačiny nebo polevy. Tento jednoduchý doplněk může poskytnout výhody pro ochranu srdce a přispět ke zdravějšímu kardiovaskulárnímu profilu.

Luštěniny

Luštěniny nabité živinami – které jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a bílkoviny – mají silnou souvislost se snižováním rizika srdečních onemocnění.

Výzkum zkoumající příjem luštěnin – mezi které patří fazole, čočka a cizrna – odhalil, že konzumace až 400 g týdně byla spojena se snížením srdečních onemocnění. Tento ochranný účinek se však nevztahoval na riziko mrtvice.

Mastné ryby

Konzumace ryb bohatých na omega-3 – jako je losos, makrela nebo sardinky – podporuje zdraví srdce díky jejich protizánětlivým vlastnostem. Mohou snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako jsou vysoké triglyceridy a zvýšený LDL cholesterol.

Analýza zahrnující více než 191 000 lidí zjistila, že konzumují nejméně 175 g množství ryb týdně (asi dvě porce) – zejména tučných ryb, jako je losos nebo tuňák – bylo spojeno se sníženým rizikem závažných kardiovaskulárních onemocnění a úmrtností u pacientů se stávajícími cévními onemocněními. Tato výhoda se však nevztahovala na běžnou populaci.

Maso a mléčné výrobky krmené trávou

Maso a mléčné výrobky krmené trávou mívají vyváženější poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Zvířata krmená převážně trávou nebo rostlinami produkují maso a mléčné výrobky s vyšším obsahem omega-3 než zvířata krmená obilím v systémech intenzivního krmení.

Omega-6 i omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, ale v těle mají různé role. Omega-6 mastné kyseliny jsou prozánětlivé, což znamená, že mohou podporovat zánět, když je konzumujete v nadměrném množství. Na druhou stranu omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti.

Pokud nejsou k dispozici možnosti krmení trávou, zkuste se rozhodnout pro nezpracované, čistě přírodní maso. Nedávný výzkum zpochybňuje předpoklady o nepříznivých účincích přírodního červeného masa na zdraví srdce a zdůrazňuje vyšší rizika spojená se zpracovaným masem.

Velká studie zahrnující více než 134 000 účastníků v různých regionech odhalila, že vyšší příjem nezpracovaného červeného masa nebo drůbeže nebyl významně spojen s celkovou úmrtností nebo závažnými kardiovaskulárními příhodami.

Naproti tomu zvýšená spotřeba zpracovaného masa byla spojena s vyšším rizikem úmrtnosti a závažných kardiovaskulárních onemocnění.

Plnotučné mléčné výrobky

Plnotučné mléčné výrobky obsahují základní živiny, jako jsou vitamíny A, D a K, spolu s vápníkem a draslíkem. Ty jsou klíčové pro zdraví srdce, sílu kostí a funkci svalů.

Historický posun směrem k nízkotučným mléčným výrobkům vyplynul z obav o nasycené tuky a jejich vliv na přibírání na váze, hladinu cholesterolu a srdeční choroby. Nedávný výzkum však tato dlouhodobá přesvědčení zpochybňuje.

Studie naznačují že mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku nevedou k obezitě, cukrovce nebo kardiovaskulárním onemocněním a mohou dokonce nabízet preventivní výhody.

A nedávná analýza naznačuje, že dieta zdůrazňující plnotučné mléčné výrobky spolu s řadou přírodních potravin – jako je ovoce, zelenina, ořechy, luštěniny a ryby – by mohla snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí.

Navzdory těmto objevům se takové aktualizace plně nedostaly do současných dietetických pokynů. Může to být způsobeno tím, že organizace zabývající se pokyny postupují obezřetně.

Jakým potravinám byste se měli vyhnout po operaci srdečního bypassu?

Mezi potraviny, kterým je třeba se vyhnout po operaci srdečního bypassu, patří:

 • smažená jídla a potraviny s vysokým obsahem trans-tuků, jako jsou hranolky, smažené kuře, koblihy a bramborové lupínky
 • nadměrné množství sodíku ze zpracovaných potravin, konzervovaných polévek nebo nadměrně slaných pochutin
 • přidané cukry, které jsou běžné v limonádách a cukrovinkách
 • zpracované sacharidy například z bílého chleba a bílé rýže
 • zpracované maso, jako párky v rohlíku a bologna

Sečteno a podtrženo

Volba stravy zdravé pro srdce, která obsahuje hodně ovoce, zeleniny a zdravých tuků a pouze omezené množství trans-tuků, sodíku a zpracovaných potravin, podporuje regeneraci a celkové zdraví srdce.

Pokud podstupujete bypass, snažte se upřednostňovat plnohodnotné jídlo, přirozenou stravu, která vám pomůže účinně zvládat zánět, hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY