Podrobnosti o dávkování pro Dexilant

Dexilant (dexlansoprazol) je lék na předpis, který se používá k léčbě erozivní ezofagitidy a pálení žáhy. Lék je dodáván jako perorální kapsle s opožděným uvolňováním. Obvykle se užívá jednou denně.

Dexilant se používá u dospělých a dětí ve věku 12 let a starších k:

 • hojení sliznice jícnu* při stavu zvaném erozivní ezofagitida (také známé jako refluxní ezofagitida)
 • zmírnit pálení žáhy a chránit výstelku jícnu při erozivní ezofagitidě po jejím vyléčení
 • zmírnit pálení žáhy způsobené gastroezofageální refluxní chorobou (GERD)

Účinnou složkou přípravku Dexilant je dexlansoprazol. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.)

Dexilant patří do skupiny léků nazývaných inhibitory protonové pumpy.

Tento článek popisuje dávkování Dexilantu, stejně jako jeho silné stránky a jak ho užívat. Chcete-li se dozvědět více o Dexilantu, přečtěte si tento podrobný článek.

* Váš jícen je trubice mezi hrdlem a žaludkem, která přepravuje potravu, tekutiny a sliny z úst do žaludku.

Jaké je dávkování Dexilantu?

Níže uvedená tabulka zdůrazňuje základy dávkování Dexilantu. Všechny dávky jsou uvedeny v miligramech (mg).

Minimální dávkování Doporučené počáteční dávkování Maximální dávkování
30 mg jednou denně 30 mg jednou denně 60 mg jednou denně

Jakou formu má Dexilant?

Dexilant přichází jako kapsle se zpožděným uvolňováním, kterou spolknete.

Jaké silné stránky Dexilant přináší?

Dexilant se dodává ve dvou silách: 30 mg a 60 mg.

Jaké jsou obvyklé dávky přípravku Dexilant pro dospělé?

Váš lékař zvolí dávku přípravku Dexilant na základě léčeného stavu a bude dávkování v průběhu času upravovat. Předepíší nejmenší dávku, která poskytuje požadovaný účinek.

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování při gastroezofageální refluxní chorobě (GERD)

Dexilant je předepsán ke zmírnění pálení žáhy u dospělých s GERD. Pro toto použití je obvyklá dávka přípravku Dexilant 30 mg jednou denně. Obvykle se předepisuje na 4 týdny.

Dávkování pro erozivní ezofagitidu

Dávkování u erozivní ezofagitidy závisí na tom, zda je výstelka jícnu aktuálně zanícená a poraněná nebo zda je zhojená.

U dospělých, kteří mají aktivní erozivní ezofagitidu se zaníceným a poraněným jícnem, je obvyklá dávka přípravku Dexilant 60 mg jednou denně. Tato dávka je obvykle předepsána po dobu až 8 týdnů.

Dexilant může být předepsán ke zmírnění pálení žáhy a ochraně sliznice jícnu u dospělých, jejichž erozivní ezofagitida se vyléčila. Pro toto použití je obvyklá dávka přípravku Dexilant 30 mg jednou denně. Tato dávka se obvykle předepisuje na 6 měsíců.

Jaké je dávkování Dexilantu pro děti?

Dexilant může být předepsán dětem ve věku 12 let a starším. Lékař vašeho dítěte upraví dávkování na základě léčeného stavu a toho, jak vaše dítě na lék reaguje.

Dávkování pro GERD u dětí

Dexilant je předepsán ke zmírnění pálení žáhy u dětí ve věku 12 let a starších, které mají GERD. Pro toto použití je obvyklá dávka přípravku Dexilant 30 mg jednou denně. Obvykle se předepisuje na 4 týdny.

Dávkování pro erozivní ezofagitidu u dětí

Dávkování u erozivní ezofagitidy u dětí ve věku 12 let a starších závisí na tom, zda je výstelka jícnu aktuálně zanícená a poraněná nebo zda je zhojená.

U dětí, které mají aktivní erozivní ezofagitidu se zaníceným a poraněným jícnem, je obvyklá dávka přípravku Dexilant 60 mg jednou denně. Tato dávka je obvykle předepsána po dobu až 8 týdnů.

Dexilant může být předepsán ke zmírnění pálení žáhy a ochraně sliznice jícnu u dětí, jejichž erozivní ezofagitida se vyléčila. Pro toto použití je obvyklá dávka přípravku Dexilant 30 mg jednou denně. Tato dávka je obvykle předepsána po dobu 16 týdnů.

Pro více informací o dávkování Dexilantu pro děti se poraďte s dětským lékařem nebo lékárníkem.

Bere se Dexilant dlouhodobě?

Někteří lidé potřebují užívat Dexilant dlouhodobě. Váš lékař zváží váš stav a příznaky, když vám doporučí délku léčby.

Dlouhodobé užívání přípravku Dexilant může způsobit určité nežádoucí účinky, včetně zvýšeného rizika zlomenin kostí, žaludečních polypů a určitých nedostatků vitamínů a minerálů. Váš lékař zváží rizika a přínosy dlouhodobé léčby přípravkem Dexilant. Pokud užíváte Dexilant dlouhodobě, váš lékař bude u vás sledovat tyto nežádoucí účinky.

Máte-li otázky ohledně toho, jak dlouho byste měli přípravek Dexilant užívat, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Úpravy dávkování

Informujte svého lékaře, pokud máte onemocnění jater. V závislosti na stavu vašich jater a důvodu, proč užíváte přípravek Dexilant, může lékař snížit dávku přípravku Dexilant nebo vám navrhnout jinou léčbu.

Jaké faktory mohou ovlivnit mé dávkování?

Dávka přípravku Dexilant, kterou jste předepsal, může záviset na několika faktorech. Tyto zahrnují:

 • typ a závažnost stavu, k jehož léčbě lék používáte
 • tvůj věk
 • další stavy, které můžete mít (viz část „Úpravy dávkování“ výše)

Jak se přípravek Dexilant užívá?

Dexilant je dostupný jako perorální kapsle s opožděným uvolňováním.

Pokud máte potíže s polykáním kapslí, můžete otevřít kapsli Dexilant a nasypat pelety na malé množství jablečného pyré. Nemíchejte. Bez žvýkání spolkněte směs jablečného pyré a pelet. Až budete hotovi, vypijte sklenici vody, abyste se ujistili, že spolknete všechny pelety, které mohou být ještě v ústech. Pokud použijete tuto techniku, spolkněte pelety poté, co přijdou do kontaktu s jablečným pyré. Nenechávejte jej na později.

Případně si můžete přečíst tento článek, kde najdete tipy, jak tuto formu léků užívat.

Informace o expiraci, uchovávání a likvidaci přípravku Dexilant vám poskytne váš lékař nebo lékárník. Můžete si také přečíst část „Vypršení platnosti“ tohoto článku.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mají velký tisk
 • používat Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Informujte svého lékárníka, pokud máte potíže s otevíráním lahviček s léky. Mohou mít tipy, které vám pomohou, nebo mohou být schopni dodat Dexilant ve snadno otevíratelné nádobě.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku přípravku Dexilant, vezměte si ji, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte vynechanou dávku a vezměte si další dávku v obvyklou dobu. Pokud si nejste jistý/á, zda máte užít vynechanou dávku, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pokud potřebujete pomoc, abyste si nezapomněli vzít dávku Dexilantu včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo použití aplikace pro připomenutí v telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Dexilant, než Vám předepsal lékař, protože to může vést ke škodlivým účinkům.

Příznaky předávkování

Příznaky způsobené předávkováním mohou zahrnovat:

 • vysoký krevní tlak
 • modřiny
 • bolest v ústech a krku
 • návaly horka
 • ztráta váhy

Co dělat v případě, že užijete příliš mnoho přípravku Dexilant

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Dexilant. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Dlouhodobé užívání přípravku Dexilant může vést k fyzické závislosti. K tomuto stavu dochází, když se vaše tělo spoléhá na lék, aby fungoval jako obvykle.

Dexilant je inhibitor protonové pumpy. Snižuje množství kyseliny, kterou tvoří váš žaludek. Když přestanete užívat přípravek Dexilant, je možné, že zaznamenáte náhlé zvýšení množství kyseliny, kterou tvoří váš žaludek. Zvýšení žaludeční kyseliny může způsobit příznaky, jako je pálení žáhy, kyselá chuť v ústech, chrapot a častý kašel nebo vykašlávání hrdla.

Většina lidí užívá Dexilant méně než 6 měsíců. Pokud však užíváte Dexilant po dlouhou dobu a vy a váš lékař se rozhodnete, že je čas léčbu ukončit, může vám lékař doporučit, abyste v průběhu času dávkování pomalu snižovali.

Máte-li otázky ohledně možnosti zvýšené žaludeční kyseliny po ukončení užívání přípravku Dexilant, promluvte si se svým lékařem.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování přípravku Dexilant.

Mám si vzít svou dávku Dexilantu ráno nebo večer?

Dexilant je kapsle se zpožděným uvolňováním, která uvolňuje lék do vašeho těla ve dvou různých časech poté, co jej užijete. První vydání je 1–2 hodiny poté, co si jej vezmete, a druhé vydání je 4–5 hodin poté, co si jej vezmete.

S tímto vědomím vám lékař může doporučit, abyste si dávku užil ráno, aby Dexilant začal působit během dne. Nebo, pokud je vaše pálení žáhy horší v noci, může vám doporučit, abyste si Dexilant vzal večer.

Nejdůležitější však je, abyste se snažili užívat Dexilant důsledně každý den ve stejnou dobu. Nejlepší doba pro užívání přípravku Dexilant je tedy tehdy, kdy si s největší pravděpodobností vzpomenete na dávku.

Máte-li otázky ohledně nejlepší denní doby pro užívání přípravku Dexilant pro váš stav, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem.

Existuje dávkování přípravku Dexilant dvakrát denně?

Dexilant se obvykle užívá jednou denně. Pokud však pociťujete nežádoucí účinky, může vám lékař navrhnout jiný dávkovací režim.

Je důležité, abyste přípravek Dexilant neužíval častěji, než Vám předepsal lékař. Užívání přípravku Dexilant častěji, než je doporučeno, může zvýšit riziko nežádoucích účinků a předávkování. Ve skutečnosti byly hlášeny závažné epizody vysokého krevního tlaku po užívání 60 miligramů (mg) přípravku Dexilant dvakrát denně.

Pokud se obáváte, že přípravek Dexilant nefunguje při léčbě vašeho stavu, promluvte si se svým lékařem. Může to být známkou toho, že vaše příznaky jsou způsobeny jiným stavem, než si váš lékař původně myslel, nebo že by vám prospěla jiná léčba.

Způsobuje zastavení přípravku Dexilant rebound hypersekreci kyseliny?

Dexilant je inhibitor protonové pumpy. Snižuje množství kyseliny, kterou tvoří váš žaludek. Když přestanete užívat přípravek Dexilant, je možné, že se u Vás objeví hypersekrece kyseliny. Jedná se o náhlé zvýšení množství kyseliny, kterou vytváří váš žaludek.

Zvýšení žaludeční kyseliny může způsobit příznaky, jako je pálení žáhy, kyselá chuť v ústech, chrapot a častý kašel nebo vykašlávání hrdla.

Většina lidí užívá Dexilant méně než 6 měsíců. Pokud však užíváte Dexilant po dlouhou dobu a vy a váš lékař se rozhodnete, že je čas léčbu ukončit, může vám lékař doporučit, abyste v průběhu času dávkování snižovali pomalu.

Máte-li otázky ohledně možnosti zvýšené žaludeční kyseliny po ukončení užívání přípravku Dexilant, promluvte si se svým lékařem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem. Pokud vám lékař Dexilant doporučí, předepíše vám dávku, která je pro vás vhodná.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování přípravku Dexilant bez doporučení lékaře. Dexilant užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

 • Upravíte mi dávkování Dexilantu, pokud se mé příznaky změní?
 • Je bezpečné užívat tuto dávku Dexilantu dlouhodobě?
 • Mám pokračovat v užívání Dexilantu, pokud jsem těhotná nebo kojím?
 • Jak poznám, že na mě Dexilant funguje?

Chcete-li se dozvědět více o Dexilantu, přečtěte si tyto články:

 • Dexilant (dexlansoprazol)
 • Nežádoucí účinky Dexilantu: Co potřebujete vědět

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Prohlášení: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY