Deroofing k léčbě Hidradenitis suppurativa: Co vědět o této chirurgické technice

Deroofing je chirurgický zákrok, který zahrnuje odstranění „střech“ a zanícených úlomků z lézí hidradenitis suppurativa (HS), aby se mohly zhojit.

HS je chronické kožní onemocnění charakterizované bolestivými, zanícenými uzly a sinusovými trakty. Dosud neexistuje lék na tento stav, ale existují různé způsoby léčby, které vám mohou pomoci zvládnout.

Deroofing patří mezi nejčastější operace pro HS, vedle drenáží a drobných řezů. Má poměrně vysokou úspěšnost, ale je třeba si uvědomit některé potenciální nevýhody.

Neinvazivní metody, jako je užívání antibiotik nebo biologických léků, mohou pomoci, ale chirurgie ano často nutné pro opakující se léze. Možnosti sahají od menších zásahů, jako je odstranění krytu, až po velké zásahy, jako je široká excize. Zde je to, co byste měli vědět o deroofingu.

Co je operace odstranění střechy pro hidradenitis suppurativa?

Deroofing je poměrně jednoduchý, minimálně invazivní chirurgický zákrok, který zahrnuje odstranění horní vrstvy kůže v místech zanícených dutin nebo lézí HS.

Proces obvykle zahrnuje chirurg:

  1. injekční aplikaci lidokainu nebo jiného lokálního anestetika do ošetřované oblasti
  2. pomocí sondy k odstranění „střechy“ nebo horní vrstvy kůže cílených lézí nebo sinusových cest
  3. pomocí skalpelu, nůžek nebo elektrokauterizačního nástroje k odstranění veškerého zaníceného hnisu nebo nečistot
  4. aplikace chloridu železitého/chloridu hlinitého a vazelíny na novou ránu
  5. nanášení gázy
  6. vás poučí o péči o rány, která bude zahrnovat jemné každodenní čištění mýdlem a vodou a pravidelné přikládání čerstvé gázy

Poté budete muset infikované oblasti umožnit přirozené vyléčení.

Jak účinná je léčba deroofingem u hidradenitis suppurativa?

Deroofing je považován za účinný způsob léčby mírné až středně těžké HS.

Podle výzkum 2022míra návratu léčených lézí po odstranění krytu nebo vyříznutí je kdekoli od méně než 5 % do 25 %. V současné době jsou tyto dvě metody nejúčinnější při eliminaci chronických lézí. Zatímco excize je typicky preferovanou metodou pro těžké propuknutí HS, deroofing je nejúčinnější u mírných až středně závažných lézí.

Naproti tomu incizní a drenážní operace účinně odstraňují zanícený materiál a zmírňují akutní bolest, ale nemusí nutně zabránit opětovnému výskytu.

Ve stejné studii z roku 2022 vědci zjistili, že pouze asi 17 % deroofovaných lézí se znovu objevilo po 5 měsících. A více než 80 % deroofovaných lézí bylo stále pryč po 34měsíčním sledování.

Přestože je zapotřebí více údajů, zdá se, že míra opakování a komplikací pro odstranění střechy je také nižší než u excize.

Nevýhody deroofingové léčby u hidradenitis suppurativa

I když deroofing patří mezi nejúčinnější možnosti dlouhodobého odstranění lézí HS, má některé potenciální nevýhody, včetně následujících.

Komplikace

Odkrytí střechy má míru komplikací asi 12,5 %. Možné vedlejší účinky ano bývají mírné ačkoli. Mohou zahrnovat:

  • pooperační krvácení
  • infekce, i když je to vzácné

  • jizvení

Odkrytí střechy stále přináší nižší míru komplikací než invazivnější možnosti. Pro srovnání, excize má míru komplikací asi 26 %. Závažnější bývají i komplikace z excize.

Bolest

Většina lidí udává určitou bolest během operace a během rekonvalescence. Podle výzkum 2022 výše, účastníci uvedli, že pociťovali mírnou bolest během operace a mírnou až střední bolest 1 týden po operaci.

Výhody však mohou převažovat nad bolestí. Více než 75 % lidí zjistilo, že jejich bolest při zotavení je přibližně stejná nebo méně intenzivní než typická bolest související s HS během vzplanutí.

Opakování

Opět platí, že procedura deroofingu nezaručuje, že ohniska HS budou navždy pryč. Až čtvrtina lézí se může opakovat v měsících a letech po operaci.

Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje lék na HS, je operace v současnosti jednou z nejúčinnějších metod dlouhodobého odstranění lézí.

Za zmínku také stojí, že výzkumníci zjistili, že míra opakování je mnohem nižší při kombinaci deroofingu, antibiotik a biologických látek.

Časová osa zotavení pro operaci deroofingu

Obnova po odstranění střechy je poměrně rychlá a jednoduchá. V den operace se můžete vrátit domů a měli byste být schopni vzít si méně než týden pryč z práce nebo školy, abyste se zotavili. V studie 2022výzkumníci zjistili, že lidé zameškali zhruba 2 dny práce nebo školy kvůli operaci a zotavení.

Můžete očekávat, že se do 2 týdnů vrátíte ke svým pravidelným aktivitám, včetně fyzického cvičení. Ve studii z roku 2022 potřebovali lidé 3–14 dní, aby se vrátili ke svým typickým činnostem.

K úplnému zhojení deroofovaných lézí by obecně mělo dojít během 4–5 týdnů. Během této doby je důležité dodržovat pokyny svého dermatologa, abyste napomohli procesu hojení ran. Budete si muset pravidelně čistit a oblékat rány, abyste si pomohli při hojení.

Zatím neexistuje lék na HS, ale deroofing je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby chronických lézí. Minimálně invazivní chirurgie zahrnuje odstranění „stříšek“ z lézí a jejich přirozené zhojení po operaci.

Deroofing přichází s určitým rizikem opětovného výskytu lézí, bolesti v místech rány a komplikací, jako je zjizvení.

Pokud potřebujete podporu při léčbě HS, můžete si promluvit s lékařem o svých možnostech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY