Co byste měli vědět o testování nosičů cystické fibrózy

Genetické testování může pomoci určit, zda máte genovou mutaci odpovědnou za cystickou fibrózu. Může to být provedeno pomocí vzorků krve, slin nebo lícní tkáně.

American Lung Association odhaduje, že 1 z 30 Američanů je přenašečem cystické fibrózy (CF). Nositelé genových mutací CF si to mohou uvědomovat až po genetickém testování, protože nemusí mít žádné příznaky CF.

Pro zdraví všech budoucích dětí, které můžete mít, je důležité vědět, zda jste přenašečem mutací genu CF. Když se dvěma přenašečům CF genových mutací narodí dítě, má jejich maličký šanci nejen být přenašečem CF genových mutací, ale také mít CF.

Co je testování nosičů pro CF?

Každý člověk má dvě kopie genu pro regulátor transmembránové vodivosti CF (CFTR).

Jeden se zdědí po každém z vašich rodičů. Abyste měli CF, musíte mít mutaci v obou genových kopiích. Pokud máte mutaci pouze v jedné kopii genu, jste považováni za přenašeče CF.

Mnoho lidí neví, že jsou nositeli CF. Testování nosiče pro CF se používá k určení, zda máte mutaci na jednom z vašich genů CFTR. Zahrnuje odebrání vzorku krve, slin nebo tkáně zevnitř vaší tváře. Tento vzorek je odeslán do laboratoře k analýze.

Jak přesné je testování genu CF?

Standardní genetický test k určení, zda jste nositeli mutace genu CF, se zaměřuje na 23 nejběžnějších mutací. Pozitivní výsledek testu může znamenat, že jste přenašečem CF. Ale můžete také potvrdit jakýkoli pozitivní screeningový test u zdravotnického týmu a jakékoli další testování.

Stále můžete být přenašečem CF a test negativní, pokud máte genetickou mutaci, která nebyla v testu vyšetřena. Negativní výsledky jsou méně přesné než pozitivní výsledky testů nosičů na CF.

Jaké je genetické riziko cystické fibrózy?

Pokud máte dva rodiče, kteří jsou přenašeči mutace genu CF, je 25% šance, že zdědíte CF. Existuje také 50% šance, že jste přenašečem mutace genu CF.

Pokud máte jednoho rodiče s CF a jednoho rodiče, který je nositelem mutace genu CF, je 50% šance, že zdědíte CF a 50% šance, že jste přenašečem mutace genu CF.

Pokud máte pouze jednoho rodiče, který je nositelem mutace genu CF, stále existuje 50% šance, že se stanete přenašečem. Není však šance, že byste zdědili CF.

Další rizikové faktory

Rodinná anamnéza CF zvyšuje pravděpodobnost, že budete přenašečem CF.

Je také pravděpodobnější, že budete přenašečem CF, pokud máte určité rasové a etnické pozadí. Například CF se nejčastěji vyskytuje u bílých jedinců.

Výzkum ukazuje, že nositelé mutace genu CF jsou vystaveni většímu riziku mnoha stejných stavů spojených s CF. Tyto zahrnují:

 • mužská neplodnost
 • chronická pankreatitida
 • bronchiektázie

Přenašeči genových mutací CF jsou také spíše zažít:

 • zácpa
 • typu 1/sekundární diabetes
 • neprospívání
 • skolióza

Jaké jsou příznaky cystické fibrózy?

Příznaky CF může zahrnovat:

 • častý kašel, který může zahrnovat hlen
 • dušnost nebo sípání
 • časté plicní infekce, bronchitida a zápal plic
 • velmi slaná chuť kůže
 • nosní polypy
 • mastná stolice s nepříjemným zápachem

Nositelé genetické mutace zodpovědné za CF nemusí mít žádné příznaky CF. Pokud jste přenašeč a pociťujete příznaky CF, mohou být příliš mírné na to, abyste je poznali.

Kolik stojí test nosiče CF?

Náklady na test nosiče CF se mohou lišit v závislosti na tom, kde jste jej provedli. Testování nosičů CF může být alespoň částečně hrazeno z vašeho zdravotního pojištění. Vaše pojišťovna vám může nabídnout více informací o tom, jaké budou vaše kapesné.

Je možné nést genetickou mutaci pro CF a nevykazovat žádné příznaky. Pokud dva přenašeči CF mají dítě, je 25% pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít CF a 50% pravděpodobnost, že jejich dítě bude přenašečem genetické mutace, která může způsobit CF.

Pokud plánujete otěhotnět a máte rodinnou anamnézu CF, možná budete chtít mluvit s lékařem nebo zdravotníkem o genetickém testování, abyste zjistili, zda jste přenašečkou CF. I když toto testování nezaručuje konkrétní výsledky, může vám pomoci činit informovanější rozhodnutí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY