Váš průvodce aritmofobií a jak se s ní vyrovnat

Aritmofobie je strach z čísel nebo matematiky. Je to velmi častá fobie. Jemná expoziční terapie vám může pomoci změnit váš vztah k číslům.

Fobie jsou typem stavu duševního zdraví. V závislosti na jejich závažnosti mohou tyto obavy lidem bránit ve fungování a orientaci v každodenním životě. Známější bývají fobie jako strach z pavouků (arachnofobie), strach z veřejných míst (agorafobie) nebo strach z malých prostor (klaustrofobie).

Přesto Diagnostický a statistický manuál duševních poruch, 5. vydání (DSM-Five) uvádí přes pět set diagnostikovaných fobií a rozděluje je do pěti hlavních kategorií.

Při tolika fobiích je pochopitelné, že jen málo lidí možná slyšelo o strachu z čísel, označovaném jako aritmofobie nebo numerofobie. Může to být strach z konkrétních čísel, jako jsou ta, která jsou považována za nešťastná, nebo ze všech čísel obecně.

Co způsobuje aritmofobii?

Ačkoli není formálně uznána DSM-Five, aritmofobie je považována za a specifická fobie. Specifická fobie je, když mají lidé strach z určitých předmětů nebo situací, což může vyvolat úzkost a fyzické reakce.

Arithmofobie může být stále považována za úzkostnou poruchu, protože může výrazně ovlivnit akademický výkon a každodenní život člověka. Úzkost během hodin matematiky je jedním z příkladů aritmofobie. Strach z konkrétních čísel, jako je číslo třináct, může způsobit, že se lidé vyhýbají událostem, budovám a dalším scénářům, protože jsou považováni za nešťastné nebo nebezpečné.

Odborníci naznačují, že podobně jako u jiných fobií může být aritmofobie způsobena předchozími traumatickými událostmi. Například u někoho, kdo měl jako dítě potíže v hodinách matematiky, se tato reakce mohla rozvinout. Stejně tak osoba, která má traumatické vzpomínky spojené se studiem matematiky (například rodič, který tvrdě potrestal své dítě za nízké skóre v hodinách matematiky), může mít větší pravděpodobnost aritmofobie.

Jak vzácná je aritmofobie?

I když to může znít jako nová fobie, strach z čísel nebo matematiky je velmi běžný. Jeden průzkum tisíce sto devatenácti lidí s dětmi ve věku od šesti do šestnácti let ve Spojeném království uvedl, že 84 procent má pocit, že matematika je kritický předmět, nezbytný pro celkový úspěch.

Zhruba třetina z této skupiny však měla pocit, že svým dětem nemůže pomoci s domácími úkoly z matematiky. Devatenáct procent respondentů navíc nebylo ochotno navštěvovat kurzy ke zlepšení své matematické kompetence a 52 procent pravděpodobně dělalo chyby, když pomáhali dětem s domácími úkoly z matematiky.

Je důležité poznamenat, že na toto téma není k dispozici mnoho údajů a je zapotřebí další výzkum. Tuto konkrétní studii provedlo výzkumné centrum ziskové organizace. I když víme, že je běžné mít obavy z matematiky a čísel – přesné číslo není známo.

Bylo to užitečné?

Jaké jsou příznaky aritmofobie?

Stejně jako u většiny fobií je aritmofobie charakterizována úzkostí a strachem obklopujícím interakce s čísly. Lidé s aritmofobií se mohou vyhýbat situacím, kdy se pravděpodobně setkají s čísly nebo potřebují počítat. To může způsobit potíže ve škole, v práci nebo při každodenních úkolech, jako je placení účtů.

Může také vést k záchvatům paniky, které mohou zahrnovat další příznaky, jako jsou:

 • chvění
 • pocení
 • tlak nebo bolest na hrudi
 • závodní tep
 • bolest hlavy
 • pocit závratě nebo mdloby

 • suchá ústa
 • náhlé nutkání jít na záchod
 • hyperventilace
 • zvýšený krevní tlak
 • nevolnost

Další psychologické příznaky mohou zahrnovat

 • Deprese
 • vina a hanba
 • izolace nebo stažení

Pokud vy nebo váš blízký zažíváte výše uvedené příznaky opakovaně po dobu šesti měsíců nebo déle, když čelíte číslům nebo situacím zahrnujícím matematiku, může být příčinou aritmofobie. Profesionál v oblasti duševního zdraví může provést oficiální diagnózu a v případě potřeby s vámi vytvořit plán léčby.

Jak se léčí aritmofobie?

Na rozdíl od některých fobií není vyhýbání se zdroji úzkosti vždy reálné, když máte aritmofobii. Vzhledem k tomu, že čísla jsou součástí každodenního života a jsou zásadní pro vše, od čtení cedulí na ulici až po chození do obchodu s potravinami, je důležité naučit se zvládat aritmofobii.

Profesionál v oblasti duševního zdraví může doporučit kognitivně behaviorální terapii (CBT) a expoziční terapii jako možnosti léčby. Umožňují vám pomalu zvyšovat interakce s čísly a zároveň se znovu učit, jak k nim přistupovat.

Některým lidem může pomoci hypnoterapie. To vám může pomoci lépe určit hlavní příčinu vaší úzkosti a také vytvořit nové cesty pro zvládnutí vašich příznaků.

V některých případech mohou zdravotničtí pracovníci předepisovat léky, zvláště pokud trpíte úzkostí nebo depresí, která výrazně ovlivňuje kvalitu vašeho života. Tyto léky nemusí léčit aritmofobii přímo, ale místo toho mohou řešit příznaky, které vám pomohou cítit se připraveni zahájit praxi, jako je expoziční terapie.

Odnést

Matematika je základní předmět, ale u mnoha lidí může vyvolat stres a úzkost. U některých lidí mohou být tyto příznaky natolik závažné, že je lze považovat za specifickou fobii zvanou aritmofobie.

U některých lidí může být aritmofobie přímo spojena se stresujícími vzpomínkami z hodin matematiky nebo traumatem z dětství. U jiných to může být obecnější strach z čísel nebo situace, kdy nastanou konkrétní čísla. To může být spojeno s pověrami, jako kolem čísla třináct, nebo jinými zkušenostmi.

Vyhnout se číslům nebo matematice je obtížný úkol, proto je pro zvládnutí aritmofobie důležité vyhledat odbornou pomoc. Expoziční terapie, CBT, hypnoterapie a někdy i léky, to vše může pomoci někomu s aritmofobií naučit se zvládat a orientovat se ve světě, kde jsou čísla téměř všude.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY