Podrobnosti o dávkování pro Wakix

Wakix (pitolisant) je lék na předpis používaný k léčbě specifických příznaků poruchy spánku narkolepsie. Lék přichází jako perorální tableta, kterou obvykle užíváte jednou denně.

Přípravek Wakix se používá u dospělých k léčbě určitých příznaků spojených s narkolepsií. Konkrétně se jedná o nadměrnou denní spavost (EDS) a kataplexii.

Účinnou látkou přípravku Wakix je pitolisant. (Účinná látka způsobuje, že lék funguje.) Wakix patří do skupiny léků nazývaných blokátory receptoru histaminu-3 a inverzní agonisté.

Tento článek popisuje dávkování Wakix, stejně jako jeho silné stránky a jak ho užívat. Chcete-li se dozvědět více o Wakix, přečtěte si tento podrobný článek.

Jaké je dávkování Wakixu?

Níže uvedená tabulka zdůrazňuje základy typického dávkování Wakix. Všechny dávky jsou uvedeny v miligramech (mg).

Plán Dávkování
1. týden 8,9 mg jednou denně
2. týden 17,8 mg jednou denně
3. týden 35,6 mg jednou denně

Pokračujte ve čtení pro další podrobnosti o dávkování Wakix.

Jakou formu má Wakix?

Wakix je dostupný jako perorální tableta.

Jaké silné stránky má Wakix?

Wakix se dodává ve dvou silách: 4,45 mg a 17,8 mg.

Jaké je obvyklé dávkování Wakixu?

Váš lékař pravděpodobně začne s nízkou dávkou a časem ji upraví tak, aby pro vás bylo správné množství. Nakonec předepíšou nejmenší dávku, která poskytuje požadovaný účinek.

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování pro narkolepsii

Přípravek Wakix se používá u dospělých k léčbě určitých příznaků spojených s narkolepsií. Konkrétně se jedná o nadměrnou denní spavost (EDS) a kataplexii.

Typická dávka přípravku Wakix pro dospělé je 17,8 až 35,6 mg jednou denně. Lékaři obvykle předepisují nízkou dávku 8,9 mg jednou denně po dobu prvního týdne.

Maximální dávka je 35,6 mg jednou denně.

Bere se Wakix dlouhodobě?

Ano, Wakix se obvykle užívá jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař zjistíte, že je to bezpečné a účinné pro váš stav, pravděpodobně to budete brát dlouhodobě.

Úpravy dávkování

Lékaři možná budou muset upravit dávkování přípravku Wakix u lidí se selháním jater nebo ledvin. Maximální dávka pro osoby se selháním jater nebo ledvin je nižší než obvyklá doporučená maximální dávka.

Lékaři mohou také pomalu zvyšovat dávku přípravku Wakix u lidí, kteří mají problémy s játry nebo ledvinami.

Také lidé, jejichž játra vylučují určité léky pomalu, mohou vyžadovat nižší dávky Wakixu.

Jaké faktory mohou ovlivnit mé dávkování?

Dávka přípravku Wakix, kterou máte předepsána, může záviset na několika faktorech. Tyto zahrnují:

  • typ a závažnost stavu, k jehož léčbě lék používáte
  • jiné léky, které užíváte dlouhodobě
  • další stavy, které můžete mít (viz část „Úpravy dávkování“ výše)

Jak se přípravek Wakix užívá?

Wakix budete polykat jednou denně ráno ihned po probuzení. Wakix můžete užívat s jídlem nebo bez jídla.

Pokud máte potíže s polykáním tablet, v tomto článku najdete tipy, jak tuto formu léků užívat.

Informace o expiraci, uchovávání a likvidaci přípravku Wakix vám poskytne váš lékař nebo lékárník.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

  • mají velký tisk
  • používat Braillovo písmo
  • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Informujte svého lékárníka, pokud máte potíže s otevíráním lahviček s léky. Mohou mít tipy, jak pomoci, nebo mohou být schopni dodat Wakix ve snadno otevíratelné nádobě.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku přípravku Wakix, neužívejte vynechanou dávku. Místo toho si vezměte další dávku následující ráno po probuzení. (Když si vezmete vynechanou dávku příliš pozdě, můžete se probudit později, až budete připraveni spát.)

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si dávky Wakixu včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo stažení aplikace pro připomenutí do telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Wakix, než Vám předepsal lékař, protože to může vést ke škodlivým účinkům.

Co dělat v případě, že užijete příliš mnoho přípravku Wakix

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Wakix. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování Wakix.

Je dávkování Wakix podobné dávkování Sunosi nebo Xyrem?

Formy a jak často užíváte jednotlivé léky se liší. Wakix a Sunosi (solriamfetol), oba jsou perorální tablety. Xyrem (nátriumoxybutyrát) se dodává jako perorální roztok. Zatímco lékaři předepisují Wakix a Sunosi k užívání jednou denně, předepisují Xyrem k užívání dvakrát denně.

Dávka v miligramech pro každý lék se liší. Wakix se dodává ve dvou silách: 4,45 miligramů (mg) a 17,8 mg. Sunosi také přichází ve dvou silách: 75 mg a 150 mg. Xyrem je dostupný ve formě perorálního roztoku, který obsahuje 0,5 gramu natrium-oxybutyrátu na mililitr.

Váš lékař vám předepíše lék a dávkování, které je pro vás to pravé.

Chcete-li se dozvědět více o srovnání těchto léků, promluvte si se svým lékařem.

Jak dlouho trvá, než Wakix začne fungovat?

Wakix začne působit po vaší první dávce. Po zahájení léčby nemusíte cítit, že lék působí ve vašem těle až 8 týdnů. Je to kvůli tomu, jak lék funguje. Váš lékař vás bude během léčby sledovat, aby zkontroloval, zda lék na váš stav zabírá.

Máte-li další otázky ohledně toho, co očekávat od léčby přípravkem Wakix, promluvte si se svým lékařem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem léků. Pokud váš lékař doporučí tento lék, předepíše vám dávkování, které je pro vás to pravé.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování přípravku Wakix bez doporučení lékaře. Wakix užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

  • Zvýší se riziko nežádoucích účinků s vyššími dávkami přípravku Wakix?
  • Pokud sním snídani s vysokým obsahem tuku, musím upravit dávkování Wakix?
  • Je třeba upravit dávkování přípravku Wakix, pokud beru antibiotika?

Chcete-li se dozvědět více o Wakix, přečtěte si tento článek „Vše o Wakix“.

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY