Jeden malý krok: Jak mluvit a obhajovat se během rané péče o rakovinu prsu

Jste důležitým členem vašeho zdravotnického týmu. Zde je návod, jak být skvělým sebeobhájcem.

Být sebeobhájcem znamená převzít aktivní roli ve vaší péči. I když má váš zdravotnický tým mnoho zkušeností s léčbou rakoviny prsu, pamatujte, že jste odborníkem na sebe. Jste důležitým a rovnocenným členem týmu.

Sebeobhajoba zahrnuje kladení otázek a zapojení do vaší péče. Budete muset učinit mnoho rozhodnutí. Být vzdělaný a informovaný vám pomůže učinit rozhodnutí, která jsou pro vás nejlepší.

Možná jste se již zasadili o správnou diagnózu. Když je rakovina prsu diagnostikována včas, máte více možností péče a lepší výhled.

Je také důležité informovat ošetřující tým, pokud si všimnete jakýchkoli dalších změn ve svém zdravotním stavu. Vždy je nejlepší zachytit změny včas.

Obhajovat nejlepší péči neznamená, že musíte vědět vše o rakovině prsu. Úkolem vašeho zdravotníka je znát nejnovější a nejlepší způsoby léčby. Vaším úkolem je klást otázky, dát jim vědět, když něčemu nerozumíte, a říct svému týmu, jak se cítíte.

Zde je návod, jak být svým vlastním nejlepším obhájcem.

Poučte se o své diagnóze

zblízka ženy obracející stránky knihy
Getty Images/Antonio Santos

Udělejte si čas, abyste se dozvěděli více o své rakovině prsu, včetně jejího typu, stádia a možností léčby. Můžete požádat členy svého zdravotnického týmu, aby vysvětlili vše, čemu nerozumíte.

V závislosti na vaší klinice se možná budete moci připojit k navigátoru pacienta. Jedná se o zdravotnického pracovníka, který s vámi může strávit čas, aby vás poučil o rané fázi rakoviny prsu, o tom, co znamená vaše diagnóza, ao možných dalších krocích. Mohou vás také nasměrovat na další zdroje, jako jsou organizace, knihy a webové stránky.

Mluvte o svých příznacích

žena mluví s lékařem před mamografem
Getty Images/izusek

Váš zdravotník může číst skeny, kontrolovat krevní obraz a fyzicky vás vyšetřit, aby se dozvěděl o vašem zdraví. Ale nevědí, jaké to je být tebou.

Vy jste jediný, kdo ví, jaké máte příznaky a jak se cítíte. Dejte svému týmu vědět o všech změnách, které si všimnete ve svém fyzickém a emocionálním zdraví.

Před každou schůzkou si zapište poznámky

Getty Images/Westend61

Poté, co obdržíte diagnózu rakoviny prsu, budete mít pravděpodobně mnoho otázek. Je dobré si je před každou návštěvou zapsat, abyste se nezapomněli zeptat na otázky, které vás zajímají.

Vaše otázky povedou schůzku a pomohou vašemu pečovatelskému týmu pochopit, co potřebujete. Dělejte si poznámky o všech příznacích nebo zdravotních změnách, kterých jste si všimli, abyste mohli svůj tým průběžně informovat.

Přiveďte milovanou osobu

Getty Images/FG Trade

Sebeobhajování neznamená, že to musíte dělat sami. A schůzky mohou být ohromující.

Mnoho lidí považuje za užitečné vzít si na každou návštěvu přítele nebo člena rodiny. Vaše milovaná osoba si může dělat poznámky a fungovat jako další sada uší. Je také příjemné mít emoční podporu.

Po schůzce může být užitečné si vše probrat s někým, kdo tam byl také.

Zeptejte se na doplňující otázky o všem, co není jasné

Getty Images/FG Trade

Na schůzkách může být mnoho informací. Pokud něčemu nerozumíte, měli byste se při každé návštěvě bez obav ptát.

Pokud se dostanete domů a stále si nebudete něčím jisti, napište to. Tyto otázky můžete přinést na příští schůzku. Předtím můžete také kontaktovat ordinaci svého lékaře, pokud potřebujete objasnit podrobnosti o lécích, následných schůzkách nebo nadcházejících procedurách.

Hledejte druhý názor

Getty Images/FG Trade

Máte plné právo na druhý názor. Lékaři jsou zvyklí, že se lidé ptají na druhý názor, takže se nemusíte bát, že by někoho urazili. Ve skutečnosti lékaři často konzultují i ​​péči o pacienty.

Druhý názor může pomoci potvrdit, že jste vy a váš pečovatelský tým vytvořili pro vás nejlepší léčebný plán. Je to také příležitost slyšet o jiných přístupech k péči.

Podívejte se na klinické studie

Getty Images/FG Trade

Klinické studie pomáhají výzkumníkům a lékařům dozvědět se více o rakovině prsu. Léčba, která se dnes běžně používá, začala jako klinické studie. Klinické studie mohou být šancí vyzkoušet jinou léčbu, která zatím není široce dostupná.

Zeptejte se svého lékaře nebo personálu kliniky na jakékoli klinické studie, kterých byste se mohli zúčastnit.

Spojte se s podpůrnou skupinou

Getty Images/Maskot

Podpůrné skupiny jsou skvělým způsobem, jak se spojit s ostatními, kteří procházejí podobnou situací. Může vám pomoci vědět, že v tom nejste sami. Podpůrné skupiny vám dávají šanci dozvědět se více nebo získat doporučení pro zdravotníky.

Zeptejte se svého lékaře nebo pacientského navigátora, zda vám může doporučit nějaké osobní nebo virtuální podpůrné skupiny, abyste se mohli připojit.

Když dostanete diagnózu časné rakoviny prsu, jste svým vlastním nejlepším obhájcem. Sebeobhajoba znamená, že jste rovnocenným členem svého pečovatelského týmu.

Udělejte si čas na to, abyste se poučili o své diagnóze a možnostech léčby. Ptejte se, dokud si nebudete jisti, že rozumíte plánu. A dejte svým blízkým a pečovatelskému týmu vědět, jak se cítíte a co potřebujete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY