Může onemocnění štítné žlázy způsobit slepotu? A další často kladené dotazy

Onemocnění štítné žlázy je chronický stav, který způsobuje zánět ve vašich očích. Ovlivňuje asi 25–50 % lidí s Gravesovou chorobou, což je autoimunitní porucha, která způsobuje zvýšenou činnost štítné žlázy. Některé další autoimunitní poruchy, které ovlivňují vaši štítnou žlázu, mohou také vést k onemocnění štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy obvykle nezpůsobuje slepotu, ale ve vzácných případech může vést ke ztrátě zraku. Je pravděpodobnější, že způsobí další změny vidění, jako je rozmazané vidění nebo dvojité vidění.

Další potenciál příznaky onemocnění štítné žlázy zahrnují:

 • nepohodlí v očích
 • zarudnutí očí
 • suché oči
 • slzící oči
 • citlivost na světlo
 • změny vašich očních víček
 • vypoulené oči

Příznaky mohou postihnout jedno nebo obě oči.

Včasná léčba je důležitá pro omezení změn zraku a dalších příznaků.

Čtěte dále a najděte odpovědi na běžné otázky týkající se onemocnění štítné žlázy a změn zraku.

Může onemocnění štítné žlázy způsobit slepotu?

Onemocnění štítné žlázy může způsobit otoky, které stlačují nebo poškozují jeden nebo oba optické nervy, které přenášejí signály z vašich očí do mozku, abyste mohli vidět. To může ve vzácných případech způsobit ztrátu zraku nebo slepotu.

Ovlivňuje poškození zrakového nervu asi 4–10 % lidí s onemocněním štítné žlázy. U většiny z těchto lidí nedochází k úplné ztrátě zraku, ale mohou zaznamenat jiné změny zraku.

Onemocnění štítné žlázy může také způsobit suché oči, slzení nebo změny očních víček nebo polohy očí, které mohou ovlivnit váš zrak.

Můžete zažít:

 • rozmazané vidění
 • dvojité vidění
 • snížené vidění
 • snížené periferní vidění
 • změny v tom, jak vidíte barvu nebo kontrast
 • zvýšená citlivost na světlo

V mnoha případech se tyto příznaky mohou zlepšit nebo vymizet samy během několika let.

Někdy můžete potřebovat dioptrické brýle, operaci nebo jinou léčbu k nápravě změn zraku.

Váš lékař může doporučit operaci, pokud je zrakový nerv stlačen, vaše oční víčka se odtahují daleko od očí nebo máte potíže s pohybem očí.

Komprese zrakového nervu je akutní stav oka, který vyžaduje okamžitou léčbu.

Zhoršuje se onemocnění štítné žlázy?

Onemocnění štítné žlázy se obvykle zhoršuje během prvních 6–18 měsíců od onemocnění, což je známé jako počáteční nebo aktivní fáze. Tato počáteční fáze může u některých lidí trvat déle.

Zánět oka se během počáteční fáze zvyšuje, což může způsobit rychlé zhoršení vašich příznaků. Zánět může také způsobit zjizvení nebo jiné trvalé změny tkání v očích nebo kolem nich.

Zánět způsobený onemocněním štítné žlázy se obvykle stává méně aktivní po počáteční fázi onemocnění. To může způsobit, že se mnoho vašich příznaků stabilizuje, zlepší nebo nakonec vymizí.

Některé příznaky však mohou přetrvávat i poté, co se nemoc stane neaktivní. Zánět v aktivní fázi může způsobit trvalé poškození tkáně, které zůstane poté, co se nemoc stane neaktivní.

Včasná léčba je důležitá pro omezení aktivní fáze onemocnění a prevenci trvalého poškození.

Jak rychle postupuje onemocnění štítné žlázy?

Počáteční aktivní fáze onemocnění štítné žlázy obvykle trvá 6–18 měsíců, i když u některých lidí může trvat déle. Vaše příznaky se mohou během této fáze rychle zhoršit.

Onemocnění štítné žlázy se často samo stabilizuje během několika let, ale léčba může pomoci zpomalit nebo zastavit progresi onemocnění rychleji. To je důležité pro omezení trvalého poškození.

Okamžitě informujte svého lékaře, pokud zaznamenáte změny na očích, očních víčkách nebo vidění.

Je onemocnění štítné žlázy léčitelné?

Pro onemocnění štítné žlázy je k dispozici několik způsobů léčby.

Pokud máte mírné onemocnění štítné žlázy, může vám lékař doporučit jednu nebo více z následujících léčebných postupů ke zvládnutí příznaků:

 • lubrikační oční kapky, gely nebo masti
 • injekce kortikosteroidů nebo botulotoxinu A (Botox) do vašich očních víček, pokud se zatahují
 • změny životního stylu, jako je používání slunečních brýlí nebo změny spánkových návyků
 • doplňky selenu

Je také důležité přestat kouřit nebo vaping, pokud se účastníte těchto aktivit. Váš lékař vám může doporučit zdroje, které vám pomohou omezit a přestat. Mohou vás doporučit ke specialistovi na odvykání kouření.

Pokud máte středně těžké až těžké onemocnění štítné žlázy, je důležité včas zahájit léčbu léky ke snížení imunitní reakce, která způsobuje zánět oka. To může pomoci omezit příznaky a trvalé poškození.

Váš lékař může předepsat jeden nebo více z následujících léků ke snížení zánětu:

 • orální nebo injekční kortikosteroidy
 • imunomodulátory, jako jsou:
  • methotrexát
  • azathioprin (Imuran)
  • mykofenolát mofetil (CellCept)
 • biologické léky, jako jsou:
  • teprotumab (Tepezza)
  • rituximab (Rituxan)
  • tocilizumab (Actemra)
  • adalimumab (Humira)
  • infliximab (Remicade)

Váš lékař může také doporučit orbitální radioterapii, která využívá nízké dávky záření ke snížení zánětu způsobeného onemocněním štítné žlázy.

Léky a orbitální radioterapie ke snížení zánětu jsou účinné pouze pro snížení symptomů během aktivní fáze onemocnění. Nezmírní příznaky poté, co se nemoc stabilizuje a stane se neaktivní.

Váš lékař může doporučit chirurgický zákrok k léčbě poškození tkáně v očích nebo kolem očí, které mohou způsobit trvalé příznaky, a to i během neaktivní fáze onemocnění.

Mohou také doporučit dioptrické brýle ke zvládnutí určitých změn zraku.

Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o možnostech léčby.

Mohu zvrátit poškození způsobené onemocněním štítné žlázy?

Léčba onemocnění štítné žlázy může pomoci omezit zánět během aktivní fáze onemocnění. To může pomoci snížit příznaky a může zabránit trvalým změnám tkání v oku nebo kolem něj.

Po stabilizaci onemocnění může lékař doporučit operaci k léčbě určitých typů změn nebo poškození očí nebo očních víček. To může pomoci zvrátit některé poškození, ale nemusí to zcela zvrátit poškození. Můžete mít některé příznaky, které přetrvávají i po operaci.

Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o možnostech léčby a výhledu.

Co se stane, když se onemocnění štítné žlázy neléčí?

Neléčené onemocnění štítné žlázy může způsobit závažnější poškození vašich očí, očních víček nebo zraku.

Mnoho z vašich příznaků se může nakonec zlepšit nebo vymizet, a to i bez léčby. Ale můžete mít trvalé změny nebo poškození tkání v očích nebo kolem nich, které vedou k přetrvávajícím příznakům.

Včasná léčba je důležitá pro snížení zánětu, omezení symptomů a prevenci trvalého poškození.

Onemocnění štítné žlázy může potenciálně poškodit vaše zrakové nervy, což může vést ke sníženému vidění nebo jiným změnám vidění. Tyto příznaky mohou pokračovat i poté, co se onemocnění stabilizuje a zánět již není aktivní.

Včasná léčba onemocnění štítné žlázy může pomoci omezit zánět a trvalé poškození.

Váš lékař může předepsat léky a někdy i léčbu nízkou dávkou záření ke snížení zánětu během aktivní fáze onemocnění.

Mohou doporučit operaci, pokud máte poškození zrakového nervu nebo jiných očních tkání, které nelze léčit samotnými léky.

Mohou také doporučit lubrikační oční kapky, výživové doplňky nebo jiné léčebné postupy, které pomáhají zvládat příznaky a podporují zdraví očí. Mohou vám poradit, abyste provedli určité změny životního stylu.

Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o možnostech léčby a výhledu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY