Jaká je souvislost mezi astmatem a plicní hypertenzí?

Astma a plicní hypertenze jsou samostatné stavy, které vyžadují odlišnou léčbu. Ale protože sdílejí některé příznaky, jako je nepohodlí na hrudi a dušnost, nesprávná diagnóza je běžná.

Astma a plicní hypertenze (PH) ovlivňují vaše plíce, i když různými způsoby. Ačkoli sdílejí některé příznaky, mají také několik rozlišujících příznaků. Je také možné mít astma a PH současně.

Čtěte dále a dozvíte se více o astmatu a PH, včetně jejich podobností, rozdílů, možných souvislostí a celkového výhledu.

Jaký je rozdíl mezi astmatem a plicní hypertenzí?

Astma i PH ovlivňují vaše plíce, ale dělají to různými způsoby.

Astma postihuje bronchiální trubice nebo dýchací cesty v plicích a způsobuje jejich zánět. Akutní i chronický zánět může vést ke zúžení dýchacích cest, což způsobuje klasické příznaky, jako je kašel a sípání.

PH je typ vysokého krevního tlaku (hypertenze), který postihuje krevní cévy mezi vašimi plícemi a srdcem. Na rozdíl od astmatu, které postihuje vaše dýchací cesty, PH ovlivňuje tepny v plicích. Může se hromadit tlak a způsobit zúžení těchto krevních cév, což vede k nízké hladině kyslíku v krvi ve vašem těle.

Ačkoli sípání a kašel jsou spojeny s astmatem, PH s větší pravděpodobností způsobuje únavu a závratě. Obojí může způsobit dušnost a bolest na hrudi.

Astma je extrémně časté, postihuje asi 7,7 % lidí ve Spojených státech. PH je relativně vzácná, ačkoli odborníci mohou její přesný výskyt podceňovat.

Existuje souvislost mezi astmatem a plicní hypertenzí?

Existuje pět „skupin“ neboli základních příčin PH. Plicní stavy, nízké hladiny kyslíku v těle (hypoxie) a obstrukční spánková apnoe jsou zahrnuty do skupiny 3. Astma je jeden možný příčinou hypoxie, protože může způsobit období hypoventilace.

Přesto neexistuje žádná definitivní souvislost mezi astmatem a PH. Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda lidé s astmatem mají vyšší šanci na rozvoj PH.

Je možné zaměnit astma a plicní hypertenzi?

Je možné zaměnit PH a astma kvůli jejich podobným příznakům. Každý stav může způsobit příznaky související s plícemi, jako je nepohodlí na hrudi a dušnost.

U astmatu je však pravděpodobnější, že budete pociťovat více obtíží souvisejících s dýcháním, jako je kašel a sípání. To je způsobeno přímým vlivem astmatu na vaše dýchací cesty.

Na druhé straně PH může způsobit další známky a příznaky v celém těle v důsledku zvýšeného arteriálního tlaku v plicích a výsledné nízké hladiny kyslíku v krvi (hypoxémie). Na rozdíl od lidí s astmatem mohou lidé s PH zaznamenat:

 • závrať
 • únava
 • mdloba
 • otoky rukou, nohou a kotníků (edém)
 • bušení srdce
 • Raynaudův fenomén

Myslí si i odborníci že lékaři mohou poddiagnostikovat PH kvůli symptomům, které by mohli zaměnit za astma nebo úzkost. Takové chybné diagnózy mohou lidem zabránit v léčbě, kterou potřebují k prevenci srdečního selhání a dalších život ohrožujících komplikací.

Jak lékaři léčí astma a plicní hypertenzi?

Ačkoli plicní stavy mohou u některých lidí zvýšit pravděpodobnost rozvoje PH, astma a PH jsou samostatné stavy, které vyžadují odlišnou léčbu.

Léčba astmatu pomáhá snižovat příznaky a základní zánět. Příklady:

 • dlouhodobé kontrolní léky
 • inhalační kortikosteroidy
 • záchranné inhalátory

Léčba PH se zaměřuje na zpomalení progrese onemocnění a zlepšení celkové kvality vašeho života. To může zahrnovat inhalační nebo perorální léky na dilataci krevních cév, jako jsou:

 • inhibitory fosfodiesterázy
 • diuretika
 • antikoagulancia
 • kyslíková terapie

Na rozdíl od astmatu může těžká léčba PH zahrnovat transplantaci plic. Lékař může také doporučit transplantaci srdce v případech významného poškození pravé strany srdce.

Jak se liší výhled pro lidi s astmatem a plicní hypertenzí?

Astma je celoživotní stav, který vyžaduje kombinaci léčby, vyhýbání se spouštěcím faktorům a léčby.

Na druhou stranu může být PH fatální, zvláště bez rychlé diagnózy a léčby. Je důležité kontaktovat lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli možné známky a příznaky tohoto stavu. Nejlepší je nepředpokládat, že vaše příznaky jsou z astmatu, protože to může oddálit potřebnou léčbu.

Bez léčby PH postupně oslabuje tepny v plicích, což způsobuje zvýšený tlak v plicích. Tyto účinky také způsobují, že vaše srdce pracuje tvrději, což nakonec zvyšuje pravděpodobnost pravostranného srdečního onemocnění a srdečního selhání.

Často kladené otázky

Zvažte následující často kladené otázky o astmatu a PH. Pokud trpíte jedním nebo oběma z těchto stavů, můžete je dále probrat s lékařem.

Pomáhá albuterol s plicní hypertenzí?

Albuterol je běžnou léčbou astmatu. Je to bronchodilatátor, což znamená, že rozšiřuje vaše dýchací cesty. Bronchodilatancia, jako je albuterol, nejsou léčbou první volby pro PH.

Pokračuje však výzkum týkající se použití albuterolu k pomoci s tlakem na hrudi a dýchacími problémy souvisejícími s PH.

Jak astma ovlivňuje tlak v plicích?

PH může zvýšit krevní tlak v plicních tepnách. Astma nezpůsobuje stejný typ tlaku.

Astma však může způsobit bolest na hrudi a těsnost, která se může cítit jako tlak v plicích. Na rozdíl od PH způsobuje astma nepříjemné pocity na hrudi v důsledku zánětu dýchacích cest a chronického kašle.

Jaké plicní stavy způsobují plicní hypertenzi?

Ne všechny případy PH jsou způsobeny onemocněním plic. Ale některé plicní stavy, včetně chronické obstrukční plicní nemoci, plicní fibrózy a emfyzému, mohou být příčinou. Astma může také přispívat k PH, protože může způsobit hypoxii nebo nedostatek kyslíku v tkáních vašeho těla.

Lékaři klasifikují PH způsobenou chronickými plicními onemocněními jako PH skupiny 3.

Astma je chronické onemocnění plic, které postihuje vaše dýchací cesty. PH je samostatný stav, který postihuje vaše plíce a srdce. Protože sdílejí některé příznaky, je možné je vzájemně zaměnit, což někdy vede k nesprávné diagnóze a opožděné léčbě.

Pokud máte jakékoli příznaky kteréhokoli stavu, je důležité kontaktovat lékaře pro rychlou a přesnou diagnózu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY