Co jsou narkotické reverzní látky?

Správný název pro narkotikum je opioid. Naloxon a naltrexon jsou dva z nejčastěji používaných opioidních antagonistů nebo narkotických reverzních činidel.

Antagonisté opioidů mohou blokovat a dokonce zvrátit účinky opioidních léků, včetně účinků předávkování.

Dělají to tím připojování k opioidní receptory a místo toho brání opioidním lékům, aby se na ně navázaly.

Po připojení nevytvářejí žádnou odezvu. Čím více antagonistů se naváže na opioidní receptory, tím menší účinek může mít opioidní lék na tělo.

Naloxon nosní sprej (Narcan)

Spíše než jako léčba poruchy užívání opioidů může naloxon rychle zvrátit předávkování opiáty a pomoci člověku obvykle znovu dýchat.

Narcan má souhlas Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pro lidi bez lékařského vzdělání je obvykle snadné ji poskytnout. Pokud poskytujete Narcan, položte osobu, která to potřebuje, na záda s hlavou nakloněnou nahoru, zatímco si stříkáte nosní sprej do jedné nosní dírky.

Narcan obvykle funguje rychle –během 2-3 minut –ale složka naloxonu působí pouze mezi 30 a 90 minutami. Pokud máte podezření na předávkování opioidy, je důležité zavolat místní pohotovostní službu, protože pokud opioidy v těle po uplynutí této doby zůstanou, může vyžadovat další léčbu.

Lidé mohou vykazovat abstinenční příznaky opioidů krátce po podání naloxonu. Mohou zahrnovat:

  • nevolnost nebo zvracení
  • závratě nebo slabosti
  • pocení
  • otřesy
  • rychlý srdeční tep

Narcan je volně prodejný v lékárnách a zdravotnických zařízeních, takže nepotřebujete lékařský předpis.

Nemocnice a kliniky harm reduction ve vaší oblasti mohou také nabízet Narcan zdarma nebo za nízkou cenu.

V případě potřeby můžete podat více než jednu dávku Narcanu. Výrobce doporučuje počkat 2–3 minuty po první dávce, abyste viděli, zda se osoba probudí nebo zareaguje. Pokud ne, můžete jim dát další dávku každé 2–3 minuty, dokud se osoba neprobudí.

Injekce naloxonu (ZIMHI)

Naloxon je také dostupný jako injekce. Funguje stejným způsobem jako nosní sprej a rychle pomáhá někomu, kdo se předávkoval opioidy nebo se potenciálně předávkoval a má dýchací potíže nebo nereaguje.

Může vyvolat stejné abstinenční příznaky a mít stejný dočasný účinek, takže je také nutný urgentní lékařský zásah.

ZIMHI, oficiální název injekce naloxonu, se podává injekčně pod kůži, do svalu nebo do žil. Sval je nejčastějším místem vpichu.

Lékař může předepsat ZIMHI osobě užívající opioidy nebo někomu, kdo s nimi žije.

Lidé s komerčním pojištěním mohou získat bezplatný předpis na injekci naloxonu.

Pokud se příznaky předávkování vrátí poté, co někdo dostane ZIMHI, můžete mu každé 2–3 minuty podávat další injekce novou injekční stříkačkou, dokud nepřijde pohotovostní pomoc.

Kde se dozvědět více a najít podporu

Ať už jste sami závislí na opioidech a hledáte podporu nebo potřebujete více informací pro někoho blízkého, existuje spousta dostupných zdrojů.

Správa služeb pro zneužívání návykových látek a duševní zdraví (SAMHSA) má národní linku pomoci, která je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Je zcela důvěrná a nabízí rady jednotlivcům i rodinám. Zavolejte na číslo 1-800-662-HELP (4357).

Můžete také vyhledat léčebné zařízení ve vaší oblasti prostřednictvím webu SAMHSA. Na celostátní úrovni jsou k dispozici setkání anonymních narkotik, která pomáhají lidem s užíváním opiátů.

Sečteno a podtrženo

Narkotické reverzní látky mohou pomoci zvrátit předávkování opiáty nebo léčit poruchu užívání opiátů. Některé jsou volně prodejné. Jiné vyžadují lékařský předpis nebo lékař, který je poskytne.

Léky nejsou jedinou dostupnou možností, jak pomoci léčit závislost na opioidech. Poradenství a podpora chování jsou také často nezbytné pro nejúčinnější plán léčby.


Lauren Sharkey je britská novinářka a autorka specializující se na ženská témata. Když se nesnaží objevit způsob, jak zahnat migrény, může být nalezena při odkrývání odpovědí na vaše číhající zdravotní otázky. Napsala také knihu profilující mladé ženské aktivistky po celém světě a v současné době buduje komunitu takových odpůrců. Chyť ji Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY