Co je to denní test kortizolu?

Denní testy kortizolu měří vaše hladiny kortizolu v různých bodech, od chvíle, kdy se probudíte, až do chvíle, kdy jdete spát. Mohou pomoci zdravotníkovi vizualizovat funkci nadledvinek.

Kortizol je hormon, který si tělo vytváří z cholesterolu. Má mnoho funkcí, jako je regulace reakce imunitního systému a udržování cyklů spánku a bdění.

Kortizol je nejlépe známý jako stresový hormon těla. Během stresových situací pomáhá vašemu tělu udržovat stav zvýšeného vzrušení.

Denní test kortizolu ukazuje vaše hladiny kortizolu v průběhu dne. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli absolvovat tento test.

Co je to denní test kortizolu?

Denní test kortizolu měří vaše hladiny kortizolu několikrát během dne, obvykle po probuzení, před obědem, před večeří a před spaním. Odebráním více než jednoho vzorku test ukazuje změny hladiny kortizolu v průběhu času.

Denní testy kortizolu pomáhají zdravotníkům dozvědět se více o vašem endokrinním systému, který řídí sekreci hormonů. Lékaři často používají testování kortizolu k diagnostice problémů s nadledvinkou, která produkuje kortizol.

Může také pomoci diagnostikovat poruchy hypofýzy. Hypofýza produkuje adrenokortikotropní hormon (ACTH), který stimuluje nadledvinky k tvorbě a vylučování kortizolu.

Kdo by měl podstoupit denní test kortizolu?

Lékař nařídí denní test kortizolu, pokud potřebuje více informací o vašem endokrinním systému.

Téměř každý může podstoupit denní test kortizolu. Testy na kortizol ve slinách a moči jsou neinvazivní a nemají žádná známá rizika. Krevní testy na kortizol jsou minimálně invazivní a mají některá velmi malá rizika a vedlejší účinky, jako je mírná bolest a modřiny v místě odběru krve.

Musíte se připravit na denní test kortizolu?

Váš zdravotník vám dá pokyny, které vám pomohou připravit se na denní test kortizolu. Pro přesné výsledky dodržujte pečlivě jejich pokyny.

Je důležité, abyste se v den testu pokusili uvolnit, protože stres může zvýšit hladinu kortizolu. Některé denní testy kortizolu navíc vyžadují, abyste se jeden den před testem vyhýbali fyzické aktivitě.

Možná se budete muset vyhnout některým lékům nebo produktům péče o pleť, zejména těm, které obsahují steroidy. Ale je důležité se nejprve poradit se svým lékařem.

A konečně, pokud testujete sliny, měli byste se alespoň půl hodiny před testem vyvarovat jídla, pití a čištění zubů.

Kroky denního testu kortizolu

Testování kortizolu lze provést doma, ale musí být odesláno do laboratoře. Většina denních vzorků kortizolu se odebírá doma pomocí slin. Váš lékař vám dá vědět, kdy byste měli během dne testovat.

Denní souprava pro testování kortizolu obsahuje až čtyři tampony a zkumavky pro vaše vzorky slin. Postupujte podle pokynů dodaných s testem, které mohou zahrnovat tyto obecné kroky:

  1. Důkladně si umyjte a osušte ruce.
  2. Vyjměte tampon z obalu, aniž byste se dotkli absorpční části.
  3. Vložte tampon do úst na 2 minuty a pohybujte s ním, abyste se ujistili, že je zcela ponořen ve vašich slinách.
  4. Vyjměte tampon a vložte jej zpět do zkumavky. (Některé testy mohou vyžadovat, abyste plivli do zkumavky namísto vložení tamponu do úst.)
  5. Nasaďte víko na tubu a zajistěte ji. Umístěte jej do obalu dodávaného s testovací sadou, obvykle do plastového sáčku nebo obálky.
  6. Při označení vzorku postupujte podle pokynů sady. Většina sad vyžaduje, abyste zapsali čas buď na samotnou zkumavku, nebo na plastový sáček či obálku.
  7. Poté, co shromáždíte všechny požadované vzorky, odeberte nebo odešlete testovací sadu do ordinace lékaře nebo do laboratoře podle pokynů.

Interpretace výsledků denního testu kortizolu

Výsledky denního testu kortizolu se u jednotlivých osob velmi liší v závislosti na faktorech, jako je váš věk, pohlaví a zdraví.

Váš lékař může sledovat, jak vaše hladiny kortizolu kolísají od rána do noci, což je hodnota známá jako denní sklon kortizolu.

Váš lékař si může všimnout:

  • Nízký kortizol (hypokortizolismus): Příliš málo kortizolu je známkou adrenální insuficience, známé také jako Addisonova choroba. Většinou je to spojeno s autoimunitní poruchou, která způsobí, že imunitní systém napadne nadledvinku.
  • Vysoký kortizol (hyperkortizolismus): Příliš mnoho kortizolu se nazývá Cushingův syndrom. Cushingův syndrom může být důsledkem dlouhodobého užívání kortikosteroidů a nádorů v hypofýze nebo nadledvinách.
  • Plochý denní sklon kortizolu: Ploché denní sklony kortizolu jsou, když nedochází k velkým změnám mezi vašimi hladinami kortizolu ráno a večer. Autoři a recenze 2017 zjistili, že plošší denní sklony kortizolu byly spojeny s různými negativními zdravotními výsledky, včetně deprese, úzkosti, syndromu chronické únavy a obezity.

Další kroky po provedení denního testu kortizolu

Váš lékař vám může pomoci porozumět výsledkům vašeho denního testu kortizolu a podniknout příslušné další kroky.

Pokud jsou vaše výsledky typické, možná nebudete muset dělat nic jiného. Pokud jsou vaše výsledky příliš nízké nebo příliš vysoké, může vám lékař navrhnout další testy k potvrzení diagnózy základního onemocnění.

Kde můžete získat denní test kortizolu a jaké jsou náklady?

Pokud zdravotník navrhne denní test kortizolu, řekne vám, jak test provést. Nemocnice a kliniky obvykle nabízejí testování na místě nebo poskytují vlastní sadu na testování slin.

Můžete si koupit denní testovací sadu kortizolu online za 75–100 USD. Pokud váš lékař test nepožádal, pravděpodobně nebude hrazen vaší pojišťovnou.

Často kladené otázky o denním testování kortizolu

Důležité obavy ohledně hladin kortizolu naleznete níže.

Jaká je typická denní hladina kortizolu?

Hladiny kortizolu obvykle vrcholí ráno, s průměrnými hodnotami slin v rozmezí 10,2–27,3 nanomolů na litr (nmol/l). Hladiny kortizolu jsou na nejnižším bodě před spaním, přičemž průměrné hodnoty slin se pohybují v rozmezí 2,2–4,1 nmol/l.

Jaká je nejlepší denní doba pro testování hladin kortizolu?

Denní testy ukazují změny v hladinách kortizolu v průběhu dne, takže budete muset testovat více než jednou denně. Váš lékař vám řekne, kdy máte testovat.

Odnést

Výsledek denního testu kortizolu mimo obvyklé hodnoty může být známkou hormonální nerovnováhy, která vyžaduje léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY