Lepší spánek pro autistické děti a dospělé

Pokud jste autista a máte problémy se spánkem, nejste sami. Nalezení správné spánkové rutiny je životně důležité pro vaše celkové zdraví.

Autistické dítě je ospale zabalené v dece.
Catherine Falls Commercial/Getty Images

Dobrý spánek je jedním z nejdůležitějších aspektů dobrého zdraví, ale není neobvyklé, že lidé čas od času pociťují problémy se spánkem.

Ať už kvůli změnám doma, stresu a úzkosti nebo základním poruchám spánku, problémy se spánkem mohou postihnout kohokoli.

U autistů jsou však problémy se spánkem běžné – a mohou mít významný vliv na fungování a kvalitu života.

Dále prozkoumáme vztah mezi problémy se spánkem a autismem a probereme několik tipů na spánek pro děti a dospělé.

Způsobuje autismus problémy se spánkem?

Výzkum o potenciální souvislosti mezi autismem a problémy se spánkem je relativně nová. Studie však zjistily, že problémy se spánkem jsou u autistických dětí a dospělých ve skutečnosti docela běžné.

Jeden článek z roku 2021 uvádí, že zhruba 50–80 % autistických dětí a dospívajících má potíže se spánkem. Podle článku některé z nejčastěji hlášených problémů souvisejících se spánkem u autistických dětí zahrnují:

 • úzkost související se spánkem
 • potíže s usazením se před spaním
 • potíže s usínáním
 • probouzení během noci
 • špatná kvalita spánku
 • zhoršené dýchání během spánku

U mnoha autistických dětí a dospívajících mohou tyto problémy se spánkem přetrvávat až do dospělosti a mohou mít významný dopad na kvalitu života.

Zatímco odborníci si stále nejsou zcela jisti všemi faktory, které spojují autismus a problémy se spánkem, některé teorie naznačují, že je to pravděpodobně způsobeno změnami v mozku.

A revize 2023 výzkum zkoumal účinky různých genetických a nervových faktorů na kvalitu spánku u autistických dětí.

Podle vědců byly různé genové mutace spojeny se změnami spánku, jako je prodloužené probouzení a narušený REM spánek, u autistických dětí.

A recenze z roku 2022 zkoumali vztah mezi smyslovým zpracováním a spánkem u autistů. Výzkumníci zjistili, že rozdíly ve smyslovém zpracování byly u autistů často spojeny s potížemi se spánkem.

Kolik spánku potřebují dospělí autisté?

Většina dospělých, ať už neurodivergentních nebo ne, obecně potřebuje každou noc stejné množství spánku.

Podle Národní institut zdravíDoporučené množství spánku pro dospělé je mezi 7 a 9 hodinami každou noc.

Každý má však jiné potřeby, pokud jde o spánek. A mezi věkem, genetikou a dalšími faktory může mnoho věcí ovlivnit, kolik spánku někdo potřebuje.

Bylo to užitečné?

Jak lépe spát s autismem

Problémy se spánkem u autistických dětí mohou mít vliv jak na děti, tak na jejich rodiče a opatrovníky.

Pokud jste rodičem autistického dítěte, které má problémy se spánkem, zde je několik tipů, které můžete vyzkoušet:

 • Dodržujte noční rutinu: Rutiny jsou důležitým aspektem zdravého vývoje u dětí. Pro autistické děti mohou nabídnout známost a pohodlí. Vytvoření příjemné a relaxační rutiny před spaním s dítětem může pomoci připravit půdu pro lepší spánek v noci.
 • Uklidněte se před spaním: Uklidňující aktivity před spaním, jako je koupání ve vaně nebo čtení knihy, mohou pomoci uklidnit mysl vašeho dítěte a připravit je na spánek. Navíc společně strávený klidný čas před spaním je také skvělou příležitostí, jak se s vaším malým dítětem spojit.
 • Vytvořte si příjemné prostředí: Mnoho autistických dětí zažívá problémy se smyslovou integrací, což může někdy ztížit spánek. Pokud vaše dítě bojuje se smyslovým vstupem, mohou mu pomoci věci jako méně hluku, nižší osvětlení a pohodlné látky. Pokud nemají rádi ticho a tmu, může být uklidňující zvukový stroj s měkkým osvětlením.

Všechny výše uvedené rady mohou být užitečné i pro dospělé s autismem, pro které je těžké se dobře vyspat. Zde je však několik dalších užitečných tipů pro dospělé:

 • Cvičení během dne: Cvičení je pro naše zdraví prospěšné v mnoha ohledech, včetně zlepšení kvality našeho spánku. Cvičení nemusí být namáhavé. Činnosti jako chůze, zahradničení nebo protahování mohou pomoci.
 • Snížit příjem kofeinu: Kofein je jedním z nejčastějších faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, zejména příliš mnoho kofeinu. Pokud máte rádi kofein, zvažte snížení nebo zastavení jeho příjmu dříve během dne. Odpoledne můžete přejít na kávu bez kofeinu.
 • Dodržujte správnou spánkovou hygienu: „Spánková hygiena“ označuje všechny spánkové návyky, které děláme každou noc, abychom se dobře vyspali. Dobrá spánková hygiena vyžaduje cvik a důslednost, takže se nenechte odradit, pokud hned neuvidíte zlepšení.

Samozřejmě, pokud existují další základní zdravotní faktory ovlivňující váš spánek, je důležité upřednostnit jejich konzultaci s lékařem. Další nástroje a triky pro lepší spánek se dozvíte v tomto článku.

Tipy, jak pomoci autistickým dětem užít si přespání

Přespání je pro děti skvělým způsobem, jak rozvíjet svou nezávislost a zdokonalovat své socializační dovednosti mimo domov. Avšak pro autistické děti se může představa, že jsou v neznámé situaci, jako je přespání, zdát skličující.

Pokud má vaše dítě zájem zúčastnit se přespání, ale je z toho nervózní, zde je několik tipů, které mu mohou pomoci si to užít:

 • Promluvte si: Otevřete prostor pro diskusi a dovolte svému dítěti vyjádřit své pocity. Možná se podělte o příběhy přespání z vašeho dětství. Společně můžete vyřešit jejich obavy a zároveň nabídnout ujištění a podporu.
 • Nastavte očekávání: Pokud můžete, promluvte si s hostitelskými rodiči o plánovaných aktivitách a o tom, jak v dané domácnosti vypadá před spaním. Když dáte svému dítěti vědět, co může očekávat, pomůže mu to, aby se na změnu rutiny lépe připravilo.
 • Zabalte všechny náležitosti: Najděte pár pohodlných věcí, které si vaše dítě může vzít s sebou. Ať už je to plyšové zvířátko nebo váš obrázek, může vám pomoci mít malý důkaz známosti. Pokud používají nějaké nemotorné hračky nebo jiné regulační nástroje, ujistěte se, že jsou také zabalené.
 • Vytvořte záložní plán: Dejte jim vědět, že je kdykoli vyzvednete, pokud se budou chtít vrátit domů, a že vás nebude rozrušovat, když bude pozdě v noci. Vědomí, že se mohou rozhodnout zůstat nebo odejít, jim může pomoci cítit se zmocněni užít si přespání.

Užívejte si přespání jako dospělý autista

Není neobvyklé, že dospělí čas od času přespávají u kamaráda nebo romantického partnera. Ale jako dospělý autista může změna rutiny, neznalost nebo jiné zkušenosti, jako je pití alkoholu nebo sex, pociťovat ohromující pocit.

Když se ocitnete v těchto situacích, je vždy dobré zkontrolovat sebe a své okolí. Promluvte si s nimi o tom, proč se cítíte nepohodlně a co by vám mohlo pomoci k lepšímu spánku.

Pokud jde o sex nebo intimitu, je vždy důležitá také jasná komunikace.

Bylo to užitečné?

Problémy se spánkem mají tendenci postihovat autistické děti a dospělé častěji než neautistické lidi. Pro autisty mohou mít poruchy spánku, úzkost ze spánku a potíže s rutinou před spaním významný dopad na kvalitu spánku a celkovou kvalitu života.

Pokud jste rodičem autistického dítěte s problémy se spánkem nebo dospělým autistou, který má potíže se spánkem, zvažte, zda se se svými obavami obrátit na lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY