Je urgentní péče tím správným místem pro diagnostiku a léčbu žaludečního vředu?

Pokud váš lékař primární péče není k dispozici, aby zhodnotil vaši bolest, nebo se vaše příznaky zhoršují, urgentní péče může léčit příznaky spojené s možným žaludečním vředem.

Pocit pálení uprostřed žaludku, který se zhoršuje, když je váš žaludek prázdný, může znamenat, že máte vřed. Žaludeční vřed je otevřená vřed, která se vyvíjí na žaludeční sliznici.

I když byste měli vyhledat léčbu žaludečních vředů, obvykle se nejedná o lékařskou pohotovost. Lékař primární péče může diagnostikovat a předepsat léčbu žaludečního vředu. V některých případech vás mohou poslat ke specialistovi zvanému gastroenterolog pro další testy.

Lékaři urgentní péče však mohou diagnostikovat a léčit žaludeční vřed, pokud váš lékař primární péče není k dispozici a máte závažnější – ale ne život ohrožující – příznaky. Mohou vás požádat, abyste se ohledně své léčby poradili se svým lékařem primární péče.

Může urgentní péče diagnostikovat žaludeční problémy, jako je žaludeční vřed?

Ano, centra urgentní péče jsou připravena vyhodnotit a léčit žaludeční problémy, jako jsou žaludeční vředy.

Centra urgentní péče jsou kliniky, které léčí nemoci nebo úrazy, které nejsou život ohrožující. Mají přístup k mnoha stejným diagnostickým nástrojům a vybavení jako ordinace primární péče. Nabízejí jednodenní péči a jsou často k dispozici o víkendech a večerech, kdy je ordinace lékaře primární péče obvykle zavřená.

Pro diagnostiku žaludečního vředu se vás zdravotnický pracovník naléhavé péče zeptá na vaše příznaky, anamnézu a léky, které užíváte. Poté provedou fyzickou zkoušku.

Většina žaludečních vředů je způsobena infekcí bakterií zvanou H. pylori nebo častým užíváním nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen (Motrin, Advil) nebo aspirin.

Zaměstnanci urgentní péče mohou nařídit dech, stolici nebo krevní test, aby zjistili, zda máte H. pylori. Mohou také provést další testy, aby vyloučily další stavy, které by mohly způsobit bolest žaludku.

Může urgentní péče léčit žaludeční vřed?

V závislosti na příčině lze většinu vředů léčit léky na předpis a změnami stravy. Tyto léky mohou předepsat lékaři urgentní péče. Obvykle si je můžete vyzvednout v lékárně ještě tentýž den.

Pokud máte pozitivní test na H. pylori, lékař vám předepíše antibiotika a inhibitor protonové pumpy (PPI). PPI blokují žaludeční buňky, které produkují kyselinu, a dávají tak vašemu vředu čas na zahojení.

Pokud je váš test na H. pylori negativní, mohou vám lékaři z neodkladné péče předepsat pouze PPI nebo jiný lék, který sníží kyselinu ve vašem žaludku a pomůže mu hojit.

Ujistěte se, že užíváte všechny své léky podle předpisu. Lékaři v urgentní péči pravděpodobně doporučí, abyste se za několik týdnů obrátili na svého lékaře primární péče, abyste se ujistili, že se vřed hojí.

Pokud ještě nemáte lékaře primární péče, můžete jej pomocí nástroje Healthline FindCare najít ve svém okolí.

Kdy jít na urgentní péči nebo pohotovost pro bolesti žaludku

Příznaky žaludečního vředu, jako je bolest břicha a nevolnost, jsou podobné příznakům jiných stavů, jako je otrava jídlem, apendicitida, problémy se žlučníkem nebo záněty ve střevech. Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše příznaky způsobeny žaludečním vředem, je životně důležité navštívit lékaře.

Můžete navštívit urgentní péči, pokud vaše příznaky nejsou život ohrožující a:

 • nemáte lékaře primární péče
 • nemůžete se objednat k lékaři primární péče nebo je ordinace vašeho lékaře zavřená

Pokud je bolest náhlá, závažná a neustupuje, jděte na pohotovost, protože tyto příznaky mohou naznačovat lékařskou pohotovost.

Lékařská pohotovost

Jděte na nejbližší pohotovost, pokud máte bolesti žaludku doprovázené následujícími příznaky:

 • potíže s dýcháním
 • červené nebo černé zvratky, které se podobají kávové sedlině

 • krev ve stolici nebo lepkavá stolice podobná dehtu

 • náhlá ostrá bolest v žaludku, která nezmizí
 • silně oteklé a citlivé břicho
 • přetrvávající nevolnost a zvracení
 • horečka
 • neschopnost zadržovat tekutiny
 • nevysvětlitelné vaginální krvácení

Kdy můžete počkat s návštěvou lékaře primární péče

Pokud cítíte tupou nebo palčivou bolest v žaludku, která se časem nezhoršuje, můžete pravděpodobně počkat 2 dny navštívit svého lékaře primární péče.

Ale pokud se bolest zesílí nebo máte jiné příznaky, zkuste se okamžitě objednat. Pokud váš lékař primární péče není k dispozici, urgentní péče vám obvykle může zajistit schůzku ve stejný den. Je důležité nečekat příliš dlouho. Žaludeční vředy se zhoršují, pokud nejsou léčeny.

Často kladené otázky o žaludečních vředech

Žaludeční vředy obvykle nejsou závažné, ale pokud nejsou léčeny, mohou vést ke komplikacím. Zde je několik odpovědí na často kladené otázky týkající se žaludečních vředů.

Mám jít na pohotovost, když mám žaludeční vřed?

Žaludeční vředy mohou být lékařskou pohotovostí, pokud se u vás objeví komplikace. Vředy mohou krvácet nebo prorážet (perforovat) žaludeční stěnu. Mohou také blokovat průchod potravy střevy.

Výlet na pohotovost je oprávněný, pokud máte silné bolesti břicha, vaše stolice obsahuje krev nebo zvracíte látku, která připomíná kávovou sedlinu.

Jak se necháte vyšetřit na žaludeční vředy?

Mnoho žaludečních vředů je způsobeno infekcí bakterií zvanou H. pylori. Spolu s vyhodnocením vašich příznaků a anamnézy váš lékař provede test na žaludeční vřed pomocí krve, stolice nebo dechového testu na H. pylori.

Váš lékař může také chtít objednat endoskopii. Během endoskopie se tenká hadička s malou kamerou vede do vašeho krku a do žaludku, takže váš lékař může vidět, zda tam není vřed.

Odnést

Domluvte si schůzku s lékařem primární péče, pokud máte příznaky žaludečního vředu, i když jsou vaše příznaky mírné.

Klinika urgentní péče vás uvidí, pokud váš lékař primární péče není k dispozici, a bude schopen vyhodnotit a léčit vaše příznaky. Po ukončení léčby budete pravděpodobně muset kontaktovat lékaře primární péče, abyste zajistili vyřešení vředu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY