Jak dlouho trvá nevolnost související s kocovinou?

Nevolnost související s kocovinou obvykle odezní do 24 hodin. Ale mnoho faktorů – jako je vaše biologie a množství alkoholu, které jste zkonzumovali – může ovlivnit, jak dlouho vaše kocovina trvá.

Některé léčby – včetně volně prodejných (OTC) léků na nevolnost, udržení hydratace a odpočinku – vám mohou pomoci cítit se lépe, ale v současné době žádný vědecký výzkum neprokazuje, že existují léky na nevolnost související s kocovinou.

Pokud často zvracíte, je důležité mít na paměti příznaky dehydratace, jako je tmavě zbarvená moč, snížené močení a únava. Pokud si myslíte, že jste dehydratovaní, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se zbavíte nevolnosti z kocoviny?

Nevolnost související s kocovinou může časem odeznít, obvykle během jednoho dne. Mezitím však můžete zklidnit nevolnost několika způsoby, které vám pomohou zmírnit nepohodlí:

 • Pijte hodně vody a elektrolytových nápojů, zvláště pokud máte zvracení nebo průjem, které mohou doplňovat tekutiny.
 • Vyzkoušejte přírodní léky na nevolnost, jako je zázvorový nebo mátový čaj.
 • Jezte nevýrazné jídlo, i když se vám nechce, což může zabránit dalšímu nepohodlí.
 • Užívejte volně prodejné léky nebo léky proti nevolnosti na předpis.
 • Dopřejte si dostatek odpočinku, abyste se nepřetěžovali.

Na trhu existují různé takzvané „léky na kocovinu“, ale málo vědeckých důkazů ukazuje, že fungují.

Jak poukázala studie z roku 2021, mnoho z těchto údajných léčebných postupů obsahuje potenciálně škodlivé množství určitých vitamínů a minerálů. Výrobci je také mohou chybně označit.

The Food and Drug Administration (FDA) varoval společnosti před tvrzením, že jejich doplňky léčí nebo zabraňují kocovině – bez schválení FDA je to nezákonné.

Můžete užívat léky na nevolnost související s kocovinou?

Ano, můžete užívat léky, které léčí nevolnost obecně. To může pomoci s příznaky kocoviny. Léky, které snižují nevolnost a zvracení, se nazývají antiemetika.

OTC opce

Mezi běžná volně prodejná antiemetika patří:

 • subsalicylát bismutitý (Pepto-Bismol a Kaopectate)
 • H2 blokátory jako famotidin (Pepcid, Zantac)

 • kyselina fosforečná (Emetrol)

Pokud si nejste jisti, kterou OTC léčbu nevolnosti zvolit, zvažte konzultaci s lékárníkem.

Možnosti předpisu

Nevolnost související s kocovinou obvykle odezní během jednoho dne, a proto není vždy nutné nebo praktické užívání léků na předpis. V některých případech však mohou být užitečná antiemetika na předpis.

Příklady antiemetik na předpis zahrnují:

 • promethazin (Phenergan), antihistaminikum
 • ondansetron (Zofran)
 • metoklopramid (Reglan)

Tyto léky musí předepsat zdravotnický pracovník.

Další často kladené otázky

Je typické být celý den nevolný, když máte kocovinu?

Lidé mohou na pití alkoholu reagovat různě. Někteří lidé mohou pociťovat nevolnost po dobu jednoho dne nebo déle. I když je nevolnost nepříjemná, nemusí být nutně důvodem k obavám.

Pokud však nedokážete zadržet vodu nebo pokud nejste schopni přestat zvracet po 24 hodinách, je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Je také důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte příznaky dehydratace.

Proč kocovina způsobuje nevolnost?

Alkohol může dráždit žaludeční výstelku, způsobit uvolňování kyseliny a zánět. To může způsobit nevolnost a žaludeční potíže.

Pokud máte kocovinu, můžete také užívat volně prodejné léky proti bolesti, jako je aspirin a ibuprofen. Zatímco tyto léky mohou být užitečné při bolestech hlavy a svalů, mohou také dráždit žaludeční sliznici a způsobit nevolnost.

Co pomáhá přestat zvracet po pití?

Ačkoli antiemetika, jako je Pepto-Bismol, mohou pomoci snížit nevolnost a zvracení, nemusí je zcela zastavit.

Postupem času však můžete přestat zvracet. Zatímco budete čekat, až vaše kocovina skončí, snažte se odpočívat a pijte hodně hydratačních tekutin.

Jak dlouho trvá, než vám přestane být špatně z kocoviny?

Kocovina obvykle trvá asi 24 hodin. Může trvat déle nebo kratší dobu, v závislosti na vaší jedinečné biologii a na tom, kolik jste museli vypít.

Sečteno a podtrženo

Nevolnost související s kocovinou obvykle trvá přibližně jeden den. Některé léky a domácí prostředky vám mohou pomoci cítit se lépe.

I když je přirozené pociťovat nevolnost při kocovině, je dobré si uvědomit příznaky dehydratace. Pokud nemůžete zastavit zvracení nebo máte podezření, že jste dehydratovaní, vyhledejte lékařskou pomoc.


Sian Ferguson je spisovatelka zabývající se zdravím a konopím na volné noze se sídlem v Kapském Městě v Jižní Africe. Je zapálená pro to, aby umožnila čtenářům pečovat o své duševní a fyzické zdraví prostřednictvím vědecky podložených, empaticky podávaných informací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY