Jak může zácpa vést ke krvi ve stolici a jak ji léčit

Krev ve stolici může být způsobena řadou faktorů, jako je namáhání na kakání, anální trhliny a hemoroidy. Léčba závisí na konkrétní příčině vaší zácpy a krvácení.

Mnoho lidí se čas od času setká se zácpou. Pokud máte zácpu, můžete mít:

 • méně než tři stolice za týden
 • suchá, tvrdá nebo hrudkovitá stolice
 • bolest nebo potíže s vylučováním stolice
 • pocit, že po vyprázdnění neprošla všechna stolice

Zácpa může být způsobena mnoha faktory, včetně stravy, určitých zdravotních stavů a ​​některých léků. I jednoduché změny ve vašem denním režimu mohou způsobit nepravidelnost stolice.

U některých lidí se zácpa může stát chronickou. To znamená, že mají příznaky zácpy 3 a více měsíců. Pokud přesná příčina chronické zácpy není známa, nazývá se chronická idiopatická zácpa.

Bez ohledu na příčinu může namáhání kakat při zácpě vést ke krvácení z konečníku. V některých případech mohou základní zdravotní problémy vést k zácpě i krvácení. Tyto příznaky mohou být někdy signálem, že se děje něco vážného, ​​a může být zapotřebí další vyšetření.

V tomto článku zkoumáme některé běžné příčiny krvácení se zácpou, jak je lze zvládnout a kdy je čas navštívit lékaře.

Jak může zácpa vést ke vzniku krve ve stolici?

Krvavá stolice se může objevit z různých důvodů, zejména spolu se zácpou. V mnoha případech lze zácpu i krvácení zvládnout domácí péčí, ale některé příčiny mohou být závažnější a vyžadovat další léčbu.

Některé z možných příčin krvavých pohybů střev se zácpou zahrnují:

Hemoroidy

Hemoroidy jsou oteklé, zanícené krevní cévy, které se nacházejí kolem řitního otvoru nebo v dolní části konečníku. Mohou být vnější nebo vnitřní, ačkoli krvácení je častější u vnitřních hemoroidů.

Hemoroidy jsou velmi časté — asi polovina mají je dospělí nad 50 let a jsou běžné i v těhotenství. Mohou nastat v důsledku namáhání nebo dlouhého sezení na záchodě, přičemž obojí je běžné se zácpou. Oni jsou také nejčastější příčina krvácení z konečníku.

Anální trhliny

Anální trhlina je trhlina ve sliznici řitního otvoru, která může způsobit krvácení. Zácpa je častou příčinou análních trhlin a obvykle k nim dochází v důsledku poškození tkáně při vylučování tvrdé stolice. Nejčastěji postihují děti a dospělé ve středním věku a jsou běžné i v těhotenství.

Anální trhliny mohou být někdy zaměněny za hemoroidy, takže k rozlišení je potřeba vyšetření lékařem. Bolest, která přetrvává několik hodin po stolici, je jedním z možných indikátorů análních trhlin.

Fekální impakce

Fekální impakce nastává, když hrudka suché, tvrdé stolice uvízne v tlustém střevě nebo konečníku. Běžně se vyskytuje u lidí s chronickou zácpou.

Rektální krvácení je častým příznakem fekální impakce. Můžete také pociťovat křeče v břiše, nadýmání a napětí při stolici.

Rektální prolaps

K rektálnímu prolapsu dochází, když část dolního střeva – konečník – klesne dolů přes řitní otvor. Své ne příliš časté, ale většina lidí, kteří zažijí rektální prolaps, jsou ženy a obvykle jsou starší 50 let. Jednou z nejčastějších příčin rektálního prolapsu jsou slabé svaly pánevního dna.

Při rektálním prolapsu může dojít k zácpě. Pokud prolaps vede k vředům v konečníku, může také způsobit krvácení. Silné rektální krvácení může být známkou závažných komplikací rektálního prolapsu a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Divertikulární onemocnění

Divertikly jsou malé váčky, které se tvoří ve stěně tlustého střeva. Obvykle nezpůsobují příznaky, ale někdy mohou vést k zánětu a dalším problémům, jako je zácpa.

Pokud některá z krevních cév v těchto váčcích praskne, může to také způsobit krvácení. Krvácení se může objevit velmi rychle a může být velmi vážné. Další příznaky, které mohou naznačovat vážné komplikace divertikulární choroby, zahrnují:

 • silná bolest v levé dolní části břicha, typicky s náhlým nástupem
 • horečka nebo zimnice
 • nevolnost nebo zvracení

Proktitida

Proktitida označuje zánět v konečníku. Proktitidu může způsobit několik stavů, včetně zánětlivého onemocnění střev (IBD), infekcí a některých léků.

Chronický zánět v konečníku může poškodit střevní výstelku a vést ke krvácení. Může také způsobit potíže s vyprazdňováním.

Kolorektální rakovina

Rakovina může být první věcí, které se mnoho lidí obává, když vidí krev ve stolici, ale je to poměrně neobvyklá příčina krvácení z konečníku. Protože rakovina může být spojena s probíhajícími záchvaty krvácení z konečníku, může být chybně diagnostikována jako hemoroidy.

Kolorektální karcinom může způsobit krev ve stolici, stejně jako příznaky, jako jsou:

 • změna ve vyprazdňování trvající déle než několik dní
 • rektální krvácení s jasně červenou krví
 • pocit, že se vaše střevo po vyprázdnění úplně nevyprázdní
 • bolesti břicha nebo křeče
 • neúmyslné hubnutí

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje, aby lidé byli rutinně vyšetřováni na rakovinu tlustého střeva počínaje 45. rokem života. Kolorektální karcinom lze účinně léčit a dokonce i vyléčit, pokud je zachycen včas, takže je důležité navštívit svého lékaře nebo gastroenterologa, jakmile zaznamenáte příznaky.

Známky nouze

Pokud zažíváte silné krvácení nebo máte silné bolesti břicha nebo křeče, možná budete potřebovat naléhavou lékařskou péči. Mezi další příznaky lékařské pohotovosti patří:

 • rychlé nebo těžké dýchání
 • rychlý srdeční tep
 • slabost nebo únava
 • závrať

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků s krvácením z konečníku, jděte na pohotovost nebo ihned zavolejte svého lékaře.

Bylo to užitečné?

Věnujte pozornost tomu, jak krev vypadá

Barva a struktura krve ve stolici může poskytnout vodítko k tomu, co by mohlo být základní příčinou. Jasně červená krev naznačuje zdroj v tlustém střevě nebo konečníku, jako jsou hemoroidy nebo divertikulární onemocnění. Tmavší krev s černou dehtovou stolicí naznačuje krvácení výše v trávicím traktu.

Krev, která je vidět při otírání, ale ne ve stolici, může indikovat vnější příčinu, jako jsou hemoroidy nebo anální trhliny.

I když vzhled krve může poskytnout určitý náhled na zdroj krvácení, je stále zapotřebí vyšetření lékařem, aby se vyloučily jiné, závažnější příčiny.

Příznaky, které můžete zaznamenat s krví ve stolici

Další příznaky, které se vyskytují spolu se zácpou a rektálním krvácením, mohou vašemu zdravotnickému týmu pomoci lépe identifikovat příčinu. Nezapomeňte upozornit svůj pečovatelský tým, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • bolest břicha, křeče, nadýmání nebo tlak
 • bolestivé pohyby střev
 • ztráta váhy
 • průjem
 • hlen ve stolici
 • fekální inkontinence
 • svědění, citlivost nebo bolest kolem řitního otvoru
 • opakující se nebo dlouhotrvající příznaky

Identifikace skutečné příčiny krve ve stolici a zácpy

Zdravotnický pracovník – obvykle gastroenterolog – provede vyšetření k určení příčiny krvácení z konečníku.

Digitální rektální vyšetření jim může pomoci cítit hrudky nebo slzy, které se vyskytují uvnitř. Během tohoto vyšetření lékař vloží do konečníku namazaný prst v rukavici.

Váš lékař může také provést kolonoskopii, která vám pomůže se zobrazením dále ve střevech. Během kolonoskopie lékař používá k vyšetření vnitřku tlustého střeva dlouhou ohebnou trubici s připojenou malou kamerou. Pravděpodobně dostanete sedativy během kolonoskopie.

Mezi další typy testů, které můžete mít, patří:

 • Rentgenové záření nebo počítačová tomografie (CT)
 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)
 • ultrazvuk
 • nervové nebo svalové testy
 • testy krve nebo stolice

Léčba krve ve stolici při zácpě

Zácpu lze obvykle zmírnit konzumací stravy s vysokým obsahem vlákniny, pitím velkého množství tekutin a užíváním laxativ nebo změkčovače stolice. Mohou také pomoci zmírnit krvácení způsobené zácpou nebo stavy souvisejícími se zácpou, jako jsou hemoroidy nebo anální trhliny.

V závislosti na příčině zácpy a krvácení může být zapotřebí další léčba. Ty mohou zahrnovat léky na předpis i chirurgický zákrok.

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi krví ve stolici a krví při utírání?

Krev může být viditelná ve stolici samotné, nebo se může objevit pouze na toaletním papíru při utírání. Krev, která je viditelná pouze při otírání, pravděpodobněji ukazuje na hemoroid nebo anální trhlinu, ale k potvrzení je potřeba vyšetření.

Kolik krve ve stolici je v pořádku?

Žádné množství krve ve stolici není „normální“ a každé nové krvácení byste měli probrat s lékařem.

Pokud krvácení pokračuje poté, co jste vy a váš lékař vypracovali léčebný plán, může být zapotřebí více testování nebo léčby, abyste se dostali ke kořenu problému.

Je jasně červená krev ve stolici vážná?

Jasně červená krev ve stolici obvykle ukazuje na zdroj krvácení v dolních střevech, jako je tlusté střevo nebo konečník. Samotná barva nenaznačuje, jak vážná je příčina, ale může pomoci lékaři zúžit možné příčiny.

Pokud je krvácení silné nebo trvalé nebo je doprovázeno silnou bolestí břicha nebo křečemi, měli byste vyhledat pohotovostní lékařskou péči.

Kdy se mám obávat krve ve stolici?

Jakékoli množství krve ve stolici je třeba konzultovat s lékařem. Některé další známky toho, že krvácení může být způsobeno něčím vážným, zahrnují:

 • bolest na hrudi nebo dušnost
 • bolest v břiše, pánvi nebo konečníku
 • horečka
 • závratě, nevolnost nebo zvracení
 • nevysvětlitelné hubnutí
 • abnormální krevní obraz

Krvácení není u zácpy neobvyklé a může být způsobeno řadou faktorů. Zatímco většinu případů lze zvládnout doma pomocí sebeobsluhy, zácpa a krvácení mohou být někdy příznakem vážnějšího problému.

Pokud zaznamenáte jakékoli množství krvácení – i když přichází a odchází – měli byste si promluvit s lékařem, který vám pomůže určit příčinu a určit, jaká léčba může být zapotřebí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY