Co je tekutý kolagen a může podpořit naše zdraví?

Tekuté kolagenové doplňky by mohly být schopny snížit některé účinky stárnutí na tělo, ale výzkum stále pokračuje. Stejně jako u všech doplňků mohou existovat vedlejší účinky.

Kolagen je protein, který se nachází v buňkách a tkáních všech savců. Jako nejběžnější protein v těle má mnoho rolí, včetně hojení ran a buněčné komunikace.

Kolagen je nejlépe známý pro své jedinečné strukturální vlastnosti. Je to to, co dělá vaši pokožku, vlasy, kosti a pojivovou tkáň pevnou, ale také pružnou.

Tělo si většinu potřebného kolagenu tvoří, ale postupem času ho produkuje méně a méně. Ztráta kolagenu je spojena s mnoha fyzickými aspekty stárnutí, jako jsou vrásky, úbytek svalové hmoty a křehké kosti.

Pojďme prozkoumat, co víme o rizicích a výhodách užívání tekutého kolagenu.

Co je tekutý kolagen?

Existuje mnoho typů kolagenových doplňků, včetně gummií, kapslí a prášků. Je k dispozici také jako tekutina, kterou můžete pít. Některé běžné příchutě zahrnují bobule, pomeranč a granátové jablko.

Většina tekutého kolagenu se získává z tkání zvířat, jako jsou krávy, prasata nebo ryby. Existují také veganské doplňky kolagenu, které obsahují živiny jako vitamín C, které podporují syntézu kolagenu spíše než kolagen samotný. Tyto doplňky lze zakoupit i v tekuté formě.

Mnoho produktů s tekutým kolagenem obsahuje také další doplňky na podporu zdraví, takže je důležité zkontrolovat seznam složek, než je začnete užívat. Některé běžné přísady zahrnují:

  • biotin
  • kyselina hyaluronová
  • vitamín C
  • zinek

Tekutý kolagen vs. prášek a další formy

Na rozdíl od práškového kolagenu lze tekutý kolagen konzumovat přímo. Většina produktů je ochucená a není třeba je míchat s jinými potravinami nebo nápoji.

Tekutý kolagen je obvykle hydrolyzován, což znamená, že kolagen byl rozštěpen na menší peptidové řetězce. Podle autorů a výzkum z roku 2019jsou kolagenové peptidy snadněji zpracovávány, vstřebávány a distribuovány do celého těla než kolagen ve své přirozené formě.

Potenciální přínosy tekutého kolagenu

Kolagen je předmětem mnoha studií v oblastech od kůže po zdraví srdce. Většina současných studií se však zaměřuje na perorální kolagen nebo hydrolyzované kolagenové doplňky, které mohou mít několik forem. Jinými slovy, většina níže uvedených výzkumů není specifická pro tekutý kolagen.

V tuto chvíli není jasné, zda má užívání kolagenu v tekuté formě nějaké jedinečné výhody. Níže jsou uvedeny některé potenciální výhody perorálních doplňků kolagenu obecně.

Tekutý kolagen pro pokožku, nehty a vlasy

Výzkum naznačuje, že kolagenové doplňky mohou mít řadu kosmetických výhod. Zejména mohou pomoci snížit známky stárnutí pokožky.

A revize 2021 z 19 studií s 1 125 účastníky, z nichž většina byla identifikována jako ženy, analyzovaly údajné přínosy kolagenu pro pokožku. Autoři zjistili, že užívání doplňku hydrolyzovaného kolagenu denně po dobu alespoň 3 měsíců zlepšilo elasticitu a hydrataci pokožky a redukovalo vrásky.

Existuje mnohem méně výzkumů na podporu kolagenových doplňků pro silnější nehty a vlasy. Malý studie 2017 zjistili, že kolagen podporuje růst nehtů a snižuje lámání nehtů, ale k potvrzení tohoto efektu je zapotřebí více výzkumu.

Tekutý kolagen pro kardiovaskulární zdraví

Kolagen pomáhá tepnám udržovat jejich pevnost a pružnost. Snížený kolagen může být spojen se zvýšeným rizikem aterosklerózy, zúžení tepen, které může předcházet infarktu nebo mrtvici.

A revize 2023 z 12 randomizovaných kontrolovaných studií s kolagenovými doplňky pro zdraví srdce zjistilo, že hydrolyzované kolagenové doplňky byly spojeny se zlepšením markerů kardiovaskulárního zdraví, včetně krevního tlaku a hladiny cholesterolu.

Tekutý kolagen pro gastroezofageální refluxní chorobu (GERD)

Kolagenové doplňky, včetně tekutého kolagenu, mohou hrát roli při léčbě GERD, chronické formy kyselého refluxu, posílením svalů, které ovládají jícnový svěrač.

Ale od roku 2023 je výzkum velmi omezený. Malá studie z roku 2022 zjistila, že užívání denního kolagenového peptidového doplňku bylo spojeno s menším zlepšením trávicích příznaků u jinak zdravých dospělých žen po dobu 8 týdnů.

Tekutý kolagen pro zdraví svalů

Lidé přirozeně ztrácí svalovou hmotu, jak stárnou, proces známý jako sarkopenie. Zatímco některé studie naznačují, že kolagenové doplňky mohou zlepšit svalovou hmotu, výsledky jsou smíšené.

Například studie z roku 2021 na 97 mužích ve věku 30 až 60 let obsahovala 12týdenní režim suplementace kolagenem v kombinaci s odporovým tréninkem. Autoři uvedli, že muži vykazovali zvýšenou svalovou sílu po suplementaci a tréninku ve srovnání se skupinou s placebem, která cvičila.

K podpoře tohoto výsledku jsou zapotřebí další studie.

Tekutý kolagen pro klouby

Ztráta kolagenu související s věkem může být spojena se zvýšeným rizikem problémů s klouby, jako je osteoartritida.

Autoři z výzkum z roku 2019 referovali o randomizovaných kontrolovaných studiích kolagenu pro osteoartrózu, které byly dosud provedeny. Zjistili, že kolagenová léčba snižuje ztuhlost kloubů, ale ne bolesti kloubů.

Je zapotřebí více důkazů, aby bylo možné objasnit, zda tekuté nebo jiné formy kolagenu mohou pomoci s osteoartrózou.

Tekutý kolagen pro zdraví kostí

Kolagen je klíčovou složkou kostí a nedávné studie zahrnující myši a krysy naznačují, že kolagen může hrát roli při posilování zdraví kostí a zvládání osteoporózy.

Studie z roku 2018 na lidech ukázala podobný slib. Autoři analyzovali účinky denního doplňku hydrolyzovaného kolagenu na zdraví kostí u 102 žen, které prošly menopauzou. Zjistili, že 5 gramů (g) práškového kolagenu užívaného denně po dobu 1 roku bylo spojeno se silnějšími kostmi.

K potvrzení tohoto přínosu a určení, zda se vztahuje také na tekuté kolagenové doplňky, jsou zapotřebí studie ve větším měřítku. A přestože kolagen může podporovat zdravé kosti, zejména u starších dospělých, neměl by nahrazovat osvědčenou léčbu.

Tekutý kolagen pro zdraví ústní dutiny

Zuby obsahují hodně kolagenu. Zatímco kolagen se již používá v mnoha dentálních aplikacích, některé nové výzkumy naznačují, že protizánětlivé vlastnosti kolagenu mohou zlepšit zdraví ústní dutiny.

Malá klinická studie z roku 2022 zahrnovala použití kolagenových peptidových doplňků k odstranění plaku spojeného s onemocněním dásní. Autoři uvedli, že kolagenové doplňky mohou být užitečné v kombinaci se standardní léčbou onemocnění dásní.

Je zapotřebí více vysoce kvalitních studií, abychom pochopili roli, kterou by kolagenové doplňky mohly hrát při podpoře zdraví ústní dutiny.

Tekutý kolagen pro hubnutí

K dispozici je jen málo vysoce kvalitních výzkumů, zda kolagenové doplňky, včetně tekutého kolagenu, mohou podpořit hubnutí. Stávající studie se většinou zaměřují na složení těla.

Autoři přehledu z roku 2021 citovali tři studie, které prokázaly zvýšení tělesné hmoty bez tuku spojené s každodenními doplňky kolagenu. Ale většina z nich měla malé velikosti vzorků a jeden se zaměřil pouze na muže. Obecně je zapotřebí důkladnějšího výzkumu, abychom pochopili, jak doplňky s kolagenem ovlivňují složení těla.

Možná rizika a vedlejší účinky tekutého kolagenu

Podle výzkumu z roku 2021 je kolagen bezpečný a nese velmi nízké riziko nežádoucích účinků. Autoři uvedli, že ani vysoké dávky kolagenu pravděpodobně nevyvolají vedlejší účinky. To se pravděpodobně týká i tekutého kolagenu, zejména s ohledem na to, že kolagenové prášky používané ve studiích jsou před konzumací obvykle smíchány s tekutinou.

S tím, co bylo řečeno, mějte na paměti, že mnoho doplňků s kolagenem obsahuje další složky, které by mohly zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Kde získat tekutý kolagen

Tekutý kolagen lze nalézt ve zdravotnických obchodech a lékárnách. Mnoho produktů je k dispozici také online.

Je důležité se ujistit, že nakupujete z důvěryhodného zdroje. Mějte na paměti, že doplňky stravy, jako je tekutý kolagen, nejsou monitorovány Food and Drug Administration (FDA) stejným způsobem jako léky. Nejsou testovány na bezpečnost a účinnost.

Doplňky mohou také obsahovat další aktivní složky. Je důležité pečlivě číst seznam složek. Než začnete užívat doplňky, nezapomeňte si promluvit s lékařem nebo lékárníkem.

Dávkování a jak používat tekutý kolagen

Neexistují žádná oficiální doporučení, pokud jde o dávkování tekutého kolagenu. Obecně se řiďte pokyny na štítku produktu, protože koncentrace se může u jednotlivých produktů lišit.

Autoři a studie 2019 zjistili, že denní dávky hydrolyzovaného kolagenu v rozmezí 2,5–15 g byly spojeny se zdravotními přínosy.

Alternativy ke kolagenovým doplňkům

Je možné zvýšit zásoby kolagenu v těle změnou stravy. Zkuste zařadit potraviny, které obsahují následující živiny:

  • kolagen: Kolagen lze nalézt v rybách a masných výrobcích, jako je vývar z kostí, maso z orgánů a kuřecí nebo rybí kůže.
  • Želatina: Kolagen se rozkládá na želatinu, protein, který se často přidává do sladkostí, jako jsou gumové bonbóny, marshmallows a pudinky, aby jim dodal jejich texturu.
  • Vitamín C: Vitamin C pomáhá vašemu tělu produkovat kolagen. Lze jej nalézt v mnoha ovoci a zelenině, včetně citrusových plodů, listové zeleniny a rajčat.

Často kladené otázky o tekutém kolagenu

Zde je několik odpovědí na některé běžné otázky.

Je pro vás dobré pití tekutého kolagenu?

Pití tekutého kolagenu může zlepšit elasticitu a texturu pokožky. Může také zlepšit zdraví kloubů, kostí a kardiovaskulárního systému. Než však bude možné definitivně vznést toto tvrzení, je zapotřebí dalšího výzkumu.

Je v pořádku užívat tekutý kolagen každý den?

Je v pořádku užívat tekutý kolagen každý den za předpokladu, že užíváte vhodnou dávku. Ve většině studií o kolagenu lidé užívají denní dávku.

Odnést

Kolagen je strukturální protein nacházející se v celém lidském těle, ale zejména v pojivové tkáni. Jeho jedinečné vlastnosti umožňují kostem, kloubům a pokožce zachovat pevnost a pružnost.

Kolagenové doplňky jsou volně prodejné a přicházejí v mnoha formách, včetně tekutého kolagenu. Většina kolagenových nápojů obsahuje hydrolyzovaný kolagen nebo kolagenové peptidy, snadno stravitelnou formu proteinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY