Jaký je rozdíl mezi postupy trombektomie a embolektomie?

Trombektomie a embolektomie jsou postupy používané k léčbě dvou různých typů krevních sraženin z krevních cév.

Trombektomie je chirurgický zákrok k odstranění stacionární krevní sraženiny z jedné z vašich tepen nebo žil. Krevní sraženina je lékařsky známá jako „trombus“.

Embolektomie je odstranění embolu. Embolus je krevní sraženina nebo jiná látka, jako je vzduch nebo tuk, která se pohybuje vaším krevním řečištěm a způsobuje ucpání tepny.

Tyto dva typy krevních sraženin jsou často přítomny současně. Například embolus může pocházet ze srdce a pak uvíznout v cévě, když se zužuje. Poté se na konci embolu může vytvořit nový trombus. Alternativně se trombus může vytvořit v krevní cévě a pak se jeho kousky mohou odlomit a putovat jinam, což by se nazývalo embolus.

Lékaři a výzkumníci často označují oba postupy jako trombektomii nebo tromboembolektomii, aby zahrnovaly oba typy krevních sraženin.

V tomto článku konkrétně porovnáváme trombektomii používanou k léčbě hluboké žilní trombózy s embolektomií používanou k odstranění krevní sraženiny z plic nebo mozku.

Jaký je účel trombektomie vs. embolektomie?

Cílem trombektomie nebo embolektomie je zmírnit ucpání jedné z vašich krevních cév, které způsobuje krevní sraženina nebo jiná látka.

Možná budete potřebovat trombektomii nebo embolektomii Pokud máte A:

 • mrtvice
 • infarkt
 • plicní embolie

Tyto postupy lze také použít k léčbě hluboké žilní trombózy, kdy se krevní sraženina vyvine v hluboké žíle, která se často nachází v dolní části těla.

Postup nebo zařízení používané k léčbě obou typů sraženin jsou často stejné. Rozdíl mezi trombem a embolem spočívá v tom, kde sraženina vznikla. Postup odstranění sraženiny není určen typem sraženiny, ale místem, kde se sraženina v těle nachází.

Rizika a komplikace trombektomie vs. embolektomie

Zde je pohled na možná rizika a komplikace.

Rizika trombektomie

Potenciál rizika trombektomie používané k léčbě hluboké žilní trombózy zahrnují:

 • tvorba další krevní sraženiny
 • modřiny v blízkosti zavedení katétru
 • perforace krevních cév
 • reakce na kontrastní barvivo
 • zúžení léčené krevní cévy
 • uvolnění krevní sraženiny

Rizika embolektomie

Embolektomie může být život zachraňující při léčbě plicní embolie nebo mrtvice. Léčba těchto oblastí však může přinést další rizika, včetně:

 • život ohrožující krvácení do mozku nebo plic
 • otok mozku
 • trvalá invalidita
 • smrt na následky embolie

Ve studii z roku 2021 vědci přezkoumali údaje o něco málo přes 4 000 lidí, které poskytl registr endovaskulární léčby ischemických cévních mozkových příhod ve Francii. Jejich nálezy naznačovaly, že nastaly komplikace v 7,99 % embolektomií používaných k léčbě mrtvice v letech 2015–2020.

Účinnost trombektomie vs. embolektomie

Zde je pohled na účinnost trombektomie a embolektomie.

Účinnost embolektomie

Podle Národní zdravotní služby Spojeného království (NHS) se asi 4 z 10 lidí, kteří podstoupí embolektomii po mrtvici, zotaví s menším postižením než lidé, kteří trombektomii nepodstoupí.

V malá studie 2023vědci zjistili, že trombektomie byla považována za bezpečnou pro léčbu plicní embolie s přetížením pravého srdce. Nenastaly žádné větší komplikace a všech 29 lidí, kteří se studie zúčastnili, žilo.

Účinnost trombektomie

Ve studii z roku 2023 vědci zkoumali účinnost trombektomie při léčbě hluboké žilní trombózy dolní části těla u 500 lidí. Pouze do 30 dnů 0,9 % lidí zemřelo a 8,6 % mělo vážné komplikace.

Vědci došli k závěru, že trombektomie je bezpečná a významně zlepšuje symptomy a zdraví po dobu 6 měsíců.

Postup trombektomie a embolektomie

Trombektomie nebo embolektomie obvykle trvá zhruba 1–3 hodiny, podle NHS. Zde je obecná představa o tom, co můžete očekávat.

 1. Dostanete anestetikum, které znecitliví oblast, kde budete mít řez pro přístup k krevní cévě. Tento řez se obvykle provádí ve vašich tříslech. Můžete také dostat sedativa prostřednictvím IV.
 2. Do krevní cévy se vloží tenká hadička zvaná katétr. Do katétru se vstříkne barvivo, které zdravotnickým pracovníkům umožní vidět vaše krevní cévy na rentgenovém snímku.
 3. Do katétru vloží speciální zařízení a protlačí ho krevním řečištěm, dokud nedosáhne místa ucpání.
 4. Nástroj bude použit k odstranění ucpání sáním. Někdy může být umístěn stent, který udržuje krevní cévu otevřenou.
 5. Chirurgické nástroje budou odstraněny a vaše místo řezu bude uzavřeno stehy nebo obvazy.

Příprava na trombektomii vs. embolektomie

Embolektomie a trombektomie se obvykle podávají jako nouzová operace. Z tohoto důvodu obvykle není nutná příprava.

Pokud je vaše operace plánována, může vám lékař říci, abyste přestali užívat určité léky, jako jsou léky na ředění krve. Je také důležité upozornit je na jakékoli bylinné doplňky, které užíváte, nebo na jakékoli známé alergie.

Zotavení po trombektomii a embolektomii

Zde je pohled na doby zotavení pro postupy trombektomie a embolektomie.

Obnova trombektomie

Pravděpodobně budete muset zůstat v nemocnici několik hodin po trombektomii k léčbě hluboké žilní trombózy. V některých případech možná budete muset zůstat v nemocnici přes noc.

Obnova embolektomie

Zotavení z embolektomie závisí na tom, proč tento postup potřebujete. Po plicní embolii může návrat k obvyklé aktivitě trvat až měsíce.

Přečtěte si více o zotavení z plicní embolie.

Lidé, u kterých se rozvine mrtvice, mohou mít trvalé postižení. Někteří lidé nadále pozorují zlepšení svých příznaků let.

Přečtěte si více o zotavení z mrtvice.

Trombektomie vs. náklady na embolektomii

Nezisková organizace FAIR Health odhaduje, že 80 % procedur trombektomie nebo embolektomie stojí v New Yorku bez pojištění méně než 2 389 USD. Odhadují, že 80 % procedur v Little Rock v Arkansasu stojí méně než 411 dolarů.

K nákladům na proceduru mohou přispívat různé faktory, jako je lokalita a to, zda máte pojištění.

Pro konkrétní informace o nákladech je důležité, abyste si promluvili se svým zdravotníkem, zdravotnickým zařízením nebo se svým pojistným plánem, pokud máte krytí.

Existují nějaké alternativy k trombektomii nebo operaci embolektomie?

Mezi další způsoby léčby krevních sraženin patří léky na ředění krve a léky na rozpuštění krevní sraženiny.

Často kladené otázky týkající se postupů trombektomie a embolektomie

Zde jsou některé často kladené otázky, které lidé mají ohledně trombektomie a embolektomie.

Jaký je rozdíl mezi trombem a embolem?

Trombus je stacionární krevní sraženina uvnitř krevní cévy. Embolus je krevní sraženina nebo jiná látka, která se pohybuje vaším krevním řečištěm a blokuje tepnu.

Je trombektomie považována za velký chirurgický zákrok?

Trombektomie může být často provedena minimálně invazivně. Často to lze provést bez nutnosti celkové anestezie.

Odnést

Trombektomie léčí stacionární krevní sraženinu. Embolektomie léčí krevní sraženinu nebo jinou látku, která prošla vaším krevním řečištěm a způsobila ucpání.

Mnoho zdravotníků označuje embolektomii jako trombektomii. Tyto dva termíny jsou často zaměnitelné a někdy označované jako tromboembolektomie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY