7 způsobů, jak snížit riziko geografické atrofie, pokud máte makulární degeneraci

Geografická atrofie, pokročilé stadium suché makulární degenerace, může ovlivnit vaše centrální vidění. Podniknutí kroků, jako je zvládání jiných chronických stavů a ​​plánování pravidelných návštěv u očního lékaře, může pomoci zabránit geografické atrofii.

Téměř 20 milionů Američanů máte věkem podmíněnou makulární degeneraci (AMD), stav, který postihuje makulu – část sítnice, která řídí přímé vidění a pomáhá vám vidět jemné detaily na předmětech před vámi.

AMD ovlivňuje vaše centrální vidění, což znamená, že si můžete všimnout rozmazanosti a mít potíže s rozpoznáním tváří. Možná budete potřebovat jasnější světlo, abyste viděli věci, a rovné čáry se mohou jevit jako zvlněné. V počátečních fázích však nemusíte zaznamenat žádné změny vidění.

Existují dva typy AMD: suché a mokré. Suché AMD, které účt 85–90 % případů AMD se vyskytuje, když se makula s věkem ztenčuje. Může přejít do mokré AMD, a méně časté typu pozdního stádia AMD, které může způsobit ztrátu zraku rychleji.

Suchá AMD může postupovat pomalu několik let. Geografická atrofie je pokročilé stadium suché AMD. O 1 milion lidí ve Spojených státech mají geografickou atrofii, přičemž každý rok je diagnostikováno 160 000 nových případů.

Geografická atrofie může způsobit slepé skvrny v centrálním vidění jednoho nebo obou očí. Vaše vidění také nemusí být tak ostré jako dříve. Proto je důležité udělat, co můžete, abyste se vyhnuli rozvoji geografické atrofie.

Existuje mnoho různých strategií, které můžete použít, abyste snížili své šance na rozvoj geografické atrofie.

Nekuřte

Kouření je největší modifikovatelný rizikový faktor pro rozvoj makulární degenerace. Může zvýšit riziko makulární degenerace až čtyřikrát a je také spojeno s rychlejší progresí geografické atrofie.

Pokud nekouříte, nezačínejte. Dbejte také na to, abyste se vyvarovali vystavení pasivnímu kouření, kdykoli je to možné.

Pokud kouříte, zvažte vytvoření plánu, jak přestat. Váš lékař vám může předepsat pomůcky nebo léky na odvykání kouření. Můžete také navštívit stránku smokefree.gov, kde najdete bezplatné zdroje.

Řídit další zdravotní stavy

Pokud máte AMD, můžete mít další chronické zdravotní stavy, které mohou zvýšit vaše riziko geografické atrofie. Léčba a zvládání těchto stavů může pomoci snížit riziko progrese do této fáze AMD.

Zdravotní stav, který může být příbuzný ke geografické atrofii patří:

 • vysoký krevní tlak
 • vysoký cholesterol
 • obezita
 • cukrovka
 • chronické onemocnění ledvin

Můžete podniknout kroky ke zvládnutí těchto zdravotních stavů tím, že budete spolupracovat se svým lékařem a provedete změny životního stylu, jako je konzumace dobře vyvážené stravy a pravidelné cvičení. Váš lékař může také předepsat léky, které vám pomohou.

Používejte ochranu očí

Jak název napovídá, makulární degenerace způsobuje rozpad buněk v makule. Žlutě zabarvené brýle můžete pomoci chránit makulu. Mohou vám pomoci lépe vidět kontrasty a textury, například rozlišit chodník a schody, abyste mohli chodit bezpečněji.

Můžete také nosit ochranné brýle na ochranu očí, když sportujete, děláte ruční práce kolem domu, zahradničíte nebo grilujete nebo vaříte s oleji, které mohou stříkat.

Cvičit pravidělně

Cvičení může pomoci zlepšit související stavy, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a cholesterol. Výzkum také naznačuje, že pravidelné cvičení může zpomalit progresi rané makulární degenerace do pozdějších fází.

Pokud jde o to, jak moc cvičit, Americká akademie oftalmologie cituje doporučení od velkých zdravotnických organizací, jako je Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která doporučují alespoň 150 minut mírného aerobního cvičení týdně.

Promluvte si se svým lékařem o doplňcích

AREDS 2 jsou doplňky, které mohou pomoci zpomalit progresi od středně pokročilého AMD po pokročilé AMD. Obsahují kombinaci:

 • vitamín C
 • vitamín E
 • lutein
 • zeaxanthin
 • oxid zinečnatý
 • oxid mědi

Poraďte se se svým lékařem o tom, zda doplňky AREDS 2 mohou být pro vás to pravé.

Americká akademie oftalmologie poznamenává, že konzumace potravin bohatých na tyto vitamíny může také pomoci podpořit zdraví očí a snížit riziko makulární degenerace. To může zahrnovat:

 • barevné ovoce
 • tmavá, listová zelenina, jako je kapusta, špenát a brokolice
 • jiné zeleniny, jako je mrkev a paprika
 • tučné ryby, jako je losos
 • fazole, čočka, semena a ořechy

Kromě toho, že pomáhá snížit riziko geografické atrofie, konzumace dobře vyvážené stravy plné potravin bohatých na živiny může také pomoci zlepšit vaše celkové zdraví a další chronické zdravotní stavy, které můžete mít.

Navštěvujte pravidelně svého očního lékaře

Minimálně byste měli navštívit svého očního lékaře alespoň jednou ročně. V závislosti na vašich konkrétních okolnostech vám váš oční lékař řekne, jak často máte chodit na kontroly, aby mohl sledovat vaši makulární degeneraci a detekovat jakékoli změny vašeho vidění. Včasná léčba může pomoci zpomalit progresi makulární degenerace.

Váš lékař s vámi pravděpodobně také bude mluvit o kontrole vašeho zraku doma pomocí Amslerovy mřížky, abyste mohli sledovat změny.

Dodržujte svůj plán léčby makulární degenerace

V současné době léčba suché makulární degenerace obvykle zahrnuje užívání doplňku AREDS 2 a sledování změn zraku. V závislosti na tom, jak moc je vaše vidění ovlivněno, můžete také těžit z programů rehabilitace zraku a zařízení pro slabé vidění.

Vědci také pracují na potenciálu nové léčby pro suchou makulární degeneraci.

V roce 2023 byla schválena první léčba geografické atrofie. Pegcetacoplan (Syfovre) a avacincaptad pegol (Izervay) jsou léky injektované přímo do oka, které pomáhají zpomalit progresi geografické atrofie.

Úzce spolupracujte se svým lékařem na vytvoření plánu léčby a managementu makulární degenerace. V kombinaci s návyky zdravého životního stylu mohou tyto kroky pomoci snížit riziko geografické atrofie.

Geografická atrofie je pokročilé stadium suché makulární degenerace související s věkem. Může ovlivnit vaše centrální vidění a ztížit vidění detailů v předmětech před vámi.

Pokud máte AMD, existují kroky, které můžete podniknout, abyste snížili riziko rozvoje geografické atrofie. Patří mezi ně konzumace dobře vyvážené stravy, pravidelné cvičení, zvládání dalších zdravotních stavů a ​​pravidelné návštěvy očního lékaře.

Pokud se u vás rozvine geografická atrofie, existují nové způsoby léčby, které mohou pomoci zpomalit její progresi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY