Můžete mluvit s tracheostomií?

Ačkoli může být mluvení po tracheostomii obtížné, obecně je to možné. Pomoci může řečová a jazyková terapie spolu s pomůckami, jako je nástavec mluvící chlopně.

Každý rok více než 100 000 ve Spojených státech se provádějí tracheostomie. Jedná se o postup, který zahrnuje vytvoření otvoru v krku, který umožní zavedení trubice průdušnicí nebo průdušnicí. Toto umístění trubice může být dočasné nebo trvalé.

Pokud vy nebo někdo, koho znáte, potřebujete tracheostomii, je normální mít spoustu otázek a obav, jak bude život vypadat poté. Můžete najít útěchu v tom, že s praxí je většina lidí schopna polknout a mluvit poté.

Kromě níže uvedených informací si zde můžete přečíst více o provedení tracheostomie.

Můžete mluvit nebo jíst po tracheostomii?

Po tracheostomii může být obtížné jíst a mluvit.

Ačkoli většina lidí může jíst normálně s tracheostomií, polykání může být zpočátku problém. Možná budete muset nejprve začít pitím vody, přejít na měkká jídla a nakonec jíst typičtější stravu.

Aby bylo možné mluvit, vzduch se obvykle tlačí přes hlasivky v zadní části krku. Při tracheostomii však většina vzduchu prochází tracheostomickou trubicí a ne přes hlasivky.

Ne každý je schopen mluvit po tracheostomii a můžete si všimnout rozdílu v jasnosti, hlasitosti a jasnosti své řeči, když mluvíte.

Prvních několik dní po tracheostomii může být obtížné vůbec přijít na to, jak dýchat novým způsobem. Jakmile si na to více zvyknete, mohou logopedi začít s polykacími cvičeními, aby si vybudovali svalovou sílu, než přejdou k více řečovým cvičením.

Ztrácíte po tracheostomii hlas?

Po tracheostomii může být hrtan poškozen nebo narušen. To může způsobit, že jedinec ztratí hlas.

Často je obtížné zjistit, kdy k tomu došlo, protože může chvíli trvat, než se jedinec po tracheostomii naučí znovu mluvit.

Proč byste přecházel z ventilátoru na tracheostomii?

Váš lékař může chtít provést tracheostomii místo toho, aby vás nechal na ventilátoru, pokud vaše péče bude vyžadovat podporu dýchání po delší dobu nebo pokud jste odstaveni z podpory.

Co nemůžete udělat s tracheostomií?

Je důležité vyhýbat se namáhavým fyzickým aktivitám po dobu nejméně 6 týdnů po tracheostomii. Neměli byste se vrátit do práce, dokud se svým lékařem neprodiskutujete požadavky své práce a ten to nebude považovat za bezpečné.

Budete se muset vyhnout kouři, sprejům a práškům, které by mohly dráždit vaši průdušnici. Zvláště když vyrazíte ven nebo se koupete s tracheostomií, je důležité ji mít zakrytou, aby se voda a nečistoty nedostaly do trubice. Neměli byste se pokoušet plavat.

Délka života a kvalita života

Podle jedné nedávné studie 22,1 % pacientů zemřelo do 30 dnů po tracheostomii a 46,5 % nežilo rok po jejich výkonu.

Vaše očekávaná délka života a kvalita života po provedení tracheostomie závisí do značné míry na zdravotním důvodu pro provedení zákroku. Pokud vás zajímají další informace o tom, jak může tracheostomie ovlivnit vaši očekávanou délku života, můžete si přečíst více zde.

Co vám může pomoci mluvit nebo komunikovat po tracheostomii?

Po tracheostomii můžete využít nástavec mluvícího ventilu v horní části vaší tracheostomické trubice, který se uzavře pokaždé, když vydechnete. Mluvící ventilový nástavec umožňuje vzduchu vstupovat trubicí, ale vystupovat ústy a nosem. To zabraňuje úniku vzduchu a usnadňuje mluvení.

I s pomocí nástavce mluvící chlopně může být nezbytná řečová a jazyková terapie, která vám pomůže naučit se polykat a mluvit novými způsoby. Pro malé děti mohou aplikace jako Talking Tom Cat, které napodobují zvuky, které vydávají, nabídnout další inspiraci pro další cvičení.

Pokud je mluvení obtížné, možná budete chtít využít alternativní formy komunikace, včetně:

  • mobilní aplikace, které převádějí psaný text na řeč
  • znaková řeč
  • komunikační tabule s písmeny, čísly, předměty a symboly

Tracheostomie ovlivňuje způsob, jakým vzduch proudí do těla. To může zpočátku ztěžovat polykání a mluvení. Logopedie a pomocná zařízení vám mohou pomoci tyto dovednosti znovu získat.

Je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem o všech zdravotních problémech, které máte v souvislosti s tracheostomií. Existuje šance, že během procedury může být poškozen váš hrtan. Vaše celková kvalita života po zákroku bude do značné míry záviset na jakýchkoli základních zdravotních stavech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY