Pochopení toho, co způsobuje diabetickou neuropatii

Vysoká hladina cukru v krvi a vaše geny patří mezi hlavní faktory, které mohou způsobit poškození nervů ve vašich rukou, nohou a vnitřních orgánech.

osoba s diabetickou neuropatií procházky v lese-1
Getty Images/Igor Alecsander

Diabetická neuropatie je závažnou komplikací diabetu. Může vést k bolesti nebo znecitlivění rukou nebo nohou nebo ovlivnit funkci různých vnitřních orgánů.

Není vždy jasné, proč se u někoho s diabetem rozvine diabetická neuropatie. Několik faktorů může zvýšit vaši pravděpodobnost, ale účinné řízení diabetu a kardiovaskulárního zdraví vám může pomoci ji snížit.

Přečtěte si více o diabetické neuropatii.

Co způsobuje diabetickou neuropatii?

Odhadem 50 % lidí s diabetem se vyvine diabetická neuropatie, podle Národního institutu pro diabetes a onemocnění trávicího traktu a ledvin. Ačkoli někteří lidé s diabetem nemají diabetickou neuropatii, přesto musí přijmout opatření, aby snížili pravděpodobnost vzniku tohoto bolestivého, život měnícího stavu.

Mezi hlavní příčiny diabetické neuropatie patří:

Vysoká hladina cukru v krvi

Můžete mít diabetes, který je dobře kontrolován léky a změnami stravy a životního stylu. Ale pokud nezvládáte svůj diabetes dobře, delší období vysoké hladiny cukru v krvi (glukózy) ve vašem krevním řečišti může způsobit diabetickou neuropatii.

V průběhu času může přebytek cukru v krvi poškodit malé tepny, které zásobují vaše nervy krví. V důsledku toho mohou vaše nervy přijít o stálý přísun kyslíku a živin, které potřebují k normálnímu fungování.

A studie 2019 naznačuje, že čím déle má člověk neobvykle zvýšené hladiny cukru v krvi a čím je starší, tím je pravděpodobnější, že se u něj rozvine diabetická neuropatie.

Vysoké triglyceridy

Triglyceridy jsou druh tuku, podobný cholesterolu, který cirkuluje v krevním řečišti. Stejně jako u nadbytku glukózy mohou neobvykle vysoké hladiny triglyceridů nakonec poškodit malé krevní cévy v nervech.

Genetika

Dědění určitých genových variant může u některých lidí s diabetem zvýšit pravděpodobnost diabetické neuropatie. A studie 2019 naznačuje, že několik genových variant, včetně MTHFR 1298A/C a ACE I>D, je spojeno s rozvojem diabetické neuropatie.

Jaké jsou rizikové faktory diabetické neuropatie?

U lidí, kteří mají diabetes, další faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost diabetické neuropatie, zahrnují:

  • s pokročilým onemocněním ledvin
  • s nadváhou nebo obezitou
  • konzumace nadměrného množství alkoholu
  • s vysokým cholesterolem
  • s nezvládnutým vysokým krevním tlakem
  • kouření

Můžete předejít diabetické neuropatii?

Nejdůležitější věcí, kterou můžete pro prevenci diabetické neuropatie udělat, je zabránit rozvoji cukrovky.

Pokud již máte diagnózu cukrovky, můžete předejít diabetické neuropatii a dalším komplikacím – včetně diabetické retinopatie, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí s cukrovkou – tím, že budete udržovat hladinu cukru v krvi ve zdravém rozmezí.

Tím, že se vyhnete dlouhým obdobím zvýšené hladiny cukru v krvi, můžete minimalizovat poškození krevních cév.

Studie z roku 2021 naznačuje, že užívání léků na snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů může pomoci zabránit nástupu diabetické neuropatie nebo zpomalit progresi diabetické neuropatie u lidí, kteří ji již mají.

Jaký je výhled pro lidi s diabetickou neuropatií?

Kvalita života pro někoho s diabetickou neuropatií může být nízká. Jen asi 1 ze 3 lidí s tímto stavem dosáhnout uspokojivé kontroly bolesti.

Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku s diabetickou neuropatií, je životně důležité, abyste svůj diabetes důsledně zvládali. Orální a lokální léky proti bolesti jsou obvykle hlavními pilíři léčby diabetické neuropatie. Můžete také najít úlevu pomocí akupunktury a dalších procedur.

Pokud máte cukrovku, je důležité každý rok podstoupit prohlídku nohou, abyste zkontrolovali, zda se v nich nevyskytují puchýře, vředy a další změny. Pokud necítíte nohy kvůli necitlivosti způsobené diabetickou neuropatií, nemusíte si takové změny všimnout.

Být proaktivní v oblasti kontroly diabetu, stejně jako kardiovaskulárního zdraví a zdraví nohou, může pomoci zlepšit váš výhled a zabránit negativním změnám v kvalitě vašeho života.

Často kladené otázky

Jaké jsou varovné příznaky diabetické neuropatie?

Varovné příznaky a časné příznaky diabetické neuropatie se budou lišit od člověka k člověku v závislosti na tom, které nervy jejich stav ovlivňuje.

Za prvé, můžete cítit bolest, brnění nebo necitlivost v nohou, rukou nebo v obou. Můžete si také všimnout, že oblasti vaší pokožky jsou obzvláště citlivé, a to až do té míry, že se prostěradla nebo oblečení stávají nepohodlnými.

Další rané příznaky mohou zahrnovat zažívací potíže, jako je zácpa nebo změny ve vašich močových návycích.

Jak řešíte diabetickou neuropatii?

V současné době neexistuje žádný oficiální lék na diabetickou neuropatii, ale je léčitelná udržováním hladiny cukru v krvi ve zdravém rozmezí a řízením dalších rizikových faktorů, jako je krevní tlak, hladina triglyceridů a konzumace alkoholu.

Je chůze dobrá na neuropatii?

Ačkoli diabetická neuropatie může způsobit bolest nohou a občas ztížit chůzi, chůze alespoň několikrát týdně může ve skutečnosti pomoci vašim příznakům.

Chůze pomáhá s kontrolou hmotnosti a krevního cukru, zlepšuje krevní oběh a posiluje svaly a vazy na chodidlech a kotnících. To vám může pomoci zvládnout vaše příznaky.

Plavání může být stejně užitečné a může být méně bolestivé než chůze.

Odnést

Ačkoli diabetická retinopatie může postihnout kohokoli s cukrovkou, je to hlavně kvůli nezvládnuté hladině cukru v krvi. Pokud máte cukrovku, udělejte si prioritu důsledně udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou. To může vyžadovat, abyste užívali léky, jako je metformin, a provedli změny ve vaší stravě a úrovních fyzické aktivity.

Pokud dokážete řídit hladinu cukru v krvi, můžete být schopni předejít dalším komplikacím diabetu, včetně problémů se srdcem, ledvinami a očima.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY