Tipy pro péči o sebe pro pečovatele CLL

Chronická lymfocytární leukémie (CLL) je běžný typ leukémie, který může vyžadovat významnou pomoc od pečovatelů. Ujistěte se, že o sebe pečujete, abyste se mohli optimálně postarat o svého blízkého.

Pečovatel je často přehlíženým a neuvěřitelně důležitým členem týmu péče o rakovinu. Pečovatelé, kteří jsou často blízcí, poskytují lidem žijícím s rakovinou, jako je CLL, doma a někdy i nepřetržitou podporu.

I když může být péče obohacující, může být také namáhavá.

Co očekávat od CLL

Pomoc při péči o milovanou osobu s CLL může být náročná. Experti uznat že často může snížit kvalitu života pečovatele a přispět k nedostatku osobní péče. A povinnosti spojené s péčí o CLL mohou časem narůstat, protože mnoho lidí žijících s CLL zpočátku nemá žádné příznaky.

Pokud někdo s CLL potřebuje péči, většina dostupných způsobů léčby není léčebná. To znamená, že osoba se nikdy plně nezbaví CLL.

Pokud váš blízký potřebuje léčbu, mohou zahrnovat cílené terapie a chemoterapii. Mnohé z těchto léčebných postupů zahrnují injekce nebo infuze v léčebných centrech a mohou způsobit nežádoucí účinky.

Váš blízký, který má CLL, je také vystaven většímu riziku nákazy infekcí. Budou muset být opatrní, aby se vyhnuli chřipce (chřipce) a dalším infekčním chorobám.

Navíc jsou vystaveni riziku rozvoje Richterovy transformace. K této změně dochází v cca 2–10 % lidí žijících s CLL a představuje náhlý přechod na agresivnější rakovinu s celkově nepříznivým výhledem.

jak můžeš pomoci

Jako pečovatel můžete svému blízkému pomoci mnoha důležitými způsoby, jako například:

 • jejich přepravu na schůzky a zpět
 • pomáhá s podáváním léků
 • běžící pochůzky
 • pomoc s osobní péčí, jako je koupání nebo jídlo
 • kladení otázek při lékařských schůzkách
 • obhajovat je při schůzkách
 • podporovat je prostřednictvím měnícího se stavu duševního zdraví, jako je rozvoj úzkosti nebo deprese
 • pomáhá jim přijmout další opatření, aby zůstali zdraví

Nejsou to malé povinnosti a v určitém okamžiku možná zjistíte, že si potřebujete vzít v práci volno, abyste pomohli. Být pečovatelkou může také ovlivnit vaše sociální plány a čas, který máte na své koníčky a zájmy.

Způsoby, jak cvičit sebeobsluhu, když pečujete

Nejlepší a nejúčinnější pečovatelé jsou ti, kteří jsou duševně a fyzicky zdraví, protože se starali o své vlastní potřeby dříve než o potřeby svých blízkých. Tato strategie „nasadit si vlastní kyslíkovou masku jako první“ je životně důležitá, abyste se vyhnuli vyhoření. Zde je několik důležitých způsobů, jak toho dosáhnout:

Nezanedbávejte své vlastní potřeby

Ujistěte se, že si uděláte čas na sprchu, jezte pravidelně a udržujte své rutiny péče o sebe. Tyto návyky vám mohou pomoci cítit se lépe a dát vám pocit normálnosti.

Můžete také zvážit pravidelné cvičení, přípravu zdravých jídel, pokud je to možné, a věnovat si čas na aktivity, které máte rádi.

Zvažte připojení k podpůrné skupině

Skupiny na podporu rakoviny nejsou jen pro ty, kteří žijí s rakovinou. Mnoho organizací nabízí podporu lidem, jako jste vy – lidem, kteří pomáhají lidem s rakovinou.

Společnost CLL nabízí informace a pomoc pečovatelům o lidi žijící s CLL. The American Cancer Society mohou mít také místní nebo virtuální podpůrné skupiny ve vaší blízkosti.

Lékařský tým vaší milované osoby může být schopen poskytnout informace o nemocničních podpůrných skupinách pro pečovatele ve vaší oblasti.

Komunikujte své potřeby

Podle a studie 2023Jedním ze způsobů, jak můžete pomoci zlepšit kvalitu svého života a zabránit vyhoření pečovatele, je naučit se komunikovat své vlastní potřeby s ostatními.

To může znamenat, že najdete přátele nebo rodinu, abyste si ulevili od pečovatelských povinností, nebo jasně sdělili další způsoby, jak vám může vaše síť pomoci.

Zvažte terapii mluvením

Terapie duševního zdraví může být užitečná, pokud se cítíte ve stresu nebo ohromeni. Mluvit s terapeutem a vyzkoušet vědecky podložené strategie, jako je kognitivně behaviorální terapie, vám může pomoci najít klid a snížit stres.

Naučte se nové metody, jak zvládat úzkost a stres

Jakkoli to chcete udělat, může být stresující pomáhat někomu, kdo žije s CLL. Možná zjistíte, že vám prospívá zapojení do činností, které mohou pomoci snížit úzkost a stres, což může zahrnovat:

 • hluboké dýchání
 • rozjímání
 • lehké cvičení, jako je chůze
 • expozice přírody
 • jóga

Co je třeba mít na paměti

Máte právo cítit se vyhořelí, unavení nebo jako byste si potřebovali odpočinout od poskytování péče milované osobě. Pokud si potřebujete odpočinout, zvažte mít připravenou zálohu – přátele nebo členy rodiny, kteří vám mohou poskytnout pomoc, zatímco budete odpočívat nebo se o sebe postarat.

Můžete mít také určitá zákonná práva, která pomáhají chránit vaše zaměstnání, pokud si potřebujete vzít nějaký čas volna, abyste pomohli pečovat o někoho blízkého s CLL. Podle zákona o rodinné a zdravotní dovolené máte právo vzít si ročně až 12 týdnů dovolené s ochranou zaměstnání, abyste pomohli pečovat o manžela, dítě nebo rodiče.

Pro uplatnění tohoto benefitu musíte pracovat ve společnosti s 50 a více zaměstnanci a musíte pro společnost odpracovat alespoň 1 250 hodin za posledních 12 měsíců. Vaše volno také není placené.

Při plánování péče o milovanou osobu byste se měli informovat na oddělení lidských zdrojů vaší společnosti, zda máte nárok na dovolenou nebo zda mají zavedeny zvláštní zásady týkající se dovolené.

Péče může vyžadovat spoustu energie. Možná zjistíte, že pomáháte s každodenní péčí, berete svého blízkého na schůzky a pomáháte s léčbou.

Jako pečovatel se ujistěte, že podniknete kroky k péči o sebe. To může zahrnovat péči o vaše vlastní potřeby, vstup do podpůrných skupin, návštěvu terapie nebo zapojení do jiných aktivit, které vám pomohou cítit se lépe a snížit hladinu stresu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY