Mohou vitamíny a doplňky zabránit bolestem hlavy okcipitální neuralgie?

Řada studií prokázala, že určité vitamíny a doplňky stravy mohou hrát roli při léčbě neuropatické bolesti. Je však zapotřebí více výzkumu zaměřeného konkrétně na bolesti hlavy okcipitální neuralgie.

Occipitální neuralgie způsobuje náhlou a intenzivní bolest hlavy, často na jedné straně hlavy. Ačkoli ostrá, bodavá bolest může vypadat jako migréna, trvá jen několik minut.

Tento typ bolesti hlavy má také poměrně jasnou příčinu: skřípnuté nebo namožené nervy. Napjaté krční svaly, poranění hlavy nebo krku a stavy jako artritida, nádory a dna mohou poškodit týlní nervy v zadní části krku a způsobit bolesti hlavy.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, zda vitamíny a doplňky stravy mohou pomoci s bolestmi hlavy okcipitální neuralgie.

Které vitamíny mohou pomoci s okcipitální neuralgií?

Některé nové výzkumy naznačují, že níže uvedené doplňky stravy mohou pomoci s bolestí spojenou s poškozením nervů, jinak známou jako neuropatická bolest.

To znamená, že studie specifické pro okcipitální neuralgii chybí. Je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili, jakou roli mohou hrát vitamíny a doplňky stravy při léčbě neuropatických bolestí hlavy.

Bezpečnost vitamínů a doplňků

The Food and Drug Administration (FDA) sleduje doplňky stravy, ale ne tak přísně jako léky. Doplňky nejsou testovány v klinických studiích.

I když mohou zlepšit příznaky bolesti hlavy, doplňky přicházejí s rizikem vedlejších účinků. Mohly by také zasahovat do lékařských postupů nebo interagovat s jinými léky a doplňky.

Než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy, je důležité promluvit si s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem, jako je lékař, zdravotní sestra nebo lékárník, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečný.

Bylo to užitečné?

Acetyl-L-karnitin

Acetyl-L-karnitin je syntetizován v mozku, játrech a ledvinách z L-karnitinu, aminokyseliny. A recenze 2019 předchozí studie naznačují, že má úlevu od bolesti a neuroprotektivní účinky.

Po přezkoumání čtyř randomizovaných kontrolovaných studií, které jsou považovány za zlatý standard výzkumu, autoři přehledu uvedli, že acetyl-L-karnitin pravděpodobně pomůže zmírnit bolest nervů a dokonce vyléčit poškozená nervová vlákna.

Studie však nezkoumala účinky acetyl-L-karnitinu na bolest způsobenou okcipitální neuralgií. Mohlo by to pomoci, ale je potřeba více studií, abyste to věděli jistě.

Kyselina lipoová

Tělo produkuje kyselinu alfa-lipoovou. Nachází se také v potravinách, jako je špenát, brokolice a játra. Je to antioxidant, který pomáhá enzymům přeměňovat sacharidy na energii.

Kyselina lipoová může zmírnit příznaky spojené s diabetickou neuropatií. K diabetické neuropatii dochází, když dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi poškozuje periferní nervy.

Poškození nervů také způsobuje okcipitální neuralgii, takže antioxidační účinky kyseliny alfa-lipoové mohou pomoci. Vzhledem k nedostatku studií však jeho účinky nejsou jisté.

vitamíny skupiny B

Vitamíny B jsou různorodou skupinou sloučenin, které hrají v těle mnoho rolí. Pocházejí převážně z potravin, včetně:

  • mléčné výrobky
  • celá zrna
  • ořechy a luštěniny
  • mastné ryby
  • orgánová masa

Vitamíny B1, B2, B3, B6 a B12 jsou zvláště důležité pro funkci nervového systému. Podle přehledu z roku 2017 mohou doplňky vitaminu B-komplex pomoci zmírnit neuropatickou bolest tím, že urychlí regeneraci a opravu nervových vláken.

Pokud máte okcipitální neuralgii, můžete zvážit začlenění více potravin bohatých na vitamín B do vaší stravy.

Vitamín C

Vitamin C, který se nachází v citrusových plodech, je dobře známý pro své vlastnosti zvyšující imunitu. Má ale také protibolestivé (analgetické) účinky.

I když neexistují žádné studie specifické pro okcipitální neuralgii, autoři a recenze 2017 uvádí, že vysoké dávky vitaminu C mohou zmírnit jiné typy nervové bolesti. Kromě toho výzkumníci zjistili, že účastníci užívající vyšší dávky vitamínu C měli menší potřebu léků proti bolesti.

Chcete-li využít sílu vitamínu C, zkuste jíst více ovoce a zeleniny.

Vitamín D

Vitamin D pomáhá tělu absorbovat minerály potřebné pro silné kosti, jako je vápník a fosfor. Také snižuje zánět, což by mohlo vysvětlit jeho roli při zmírňování bolestí hlavy.

A revize 2020 ukazuje, že nízký obsah vitaminu D může být faktorem primárních bolestí hlavy, zejména migrény a tenzní bolesti hlavy. Autoři přehledu však nezahrnuli žádné studie o úloze vitaminu D v okcipitální neuralgii.

Mnoho lidí nedostává dostatek vitaminu D z potravinových zdrojů, takže není na škodu promluvit si o suplementaci se zdravotníkem.

kurkumin

Kurkumin je sloučenina obsažená v kurkumě, kořeni, který se často suší, mele a používá se jako koření v kari. Je to antioxidant, který má působivé zdravotní přínosy.

Autoři a revize 2021 shrnují studie na zvířatech, které naznačují, že kurkumin může snížit neuropatickou bolest. K lepšímu pochopení jsou potřeba budoucí zkoušky s lidmi.

Rybí tuk

Rybí tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, o kterých je známo, že hrají důležitou roli v kardiovaskulárním zdraví. Nové výzkumy naznačují, že může také podporovat zdravou nervovou funkci díky svým protizánětlivým vlastnostem.

Recenze z roku 2017 uvádí, že doplňky s rybím olejem by mohly pomoci léčit diabetickou neuropatii. Studie na zvířatech zveřejněná v roce 2019 navíc zjistila, že rybí olej má příznivé účinky po poškození sedacího nervu u potkanů.

Je možné, že doplňky s rybím olejem mohou také pomoci s bolestí způsobenou okcipitální neuralgií, ale je zapotřebí více výzkumu. Pokud chcete zvýšit spotřebu omega-3, zkuste do svého jídelníčku zařadit více tučných ryb, ořechů a semínek.

Hořčík

Hořčík je minerál, který se po staletí používá k léčbě bolesti. Funguje tak, že blokuje receptor N-methyl-D-aspartátu (NMDA), který je spojován s bolestí nervů.

A revize 2020 hodnotili použití hořčíku jako léčby různých typů neuropatické bolesti, včetně diabetické neuropatie, periferní neuropatie a periferní neuropatie vyvolané chemoterapií. Autoři přehledu docházejí k závěru, že ačkoli je zapotřebí více výzkumu, jeho účinky jsou slibné.

Nedostatek hořčíku se navíc podílí na bolestech hlavy. A revize 2020 uvádí podstatné důkazy pro použití perorálních doplňků hořčíku při léčbě mírných bolestí hlavy, ale studie o okcipitální neuralgii nebyly zahrnuty.

Není jasné, zda hořčík může pomoci s okcipitální neuralgií, ale možná by stálo za to zeptat se lékaře.

N-acetylcystein (NAC)

N-acetyl-cystein (NAC) je derivát aminokyseliny známý pro své antioxidační a protizánětlivé účinky v těle.

Stejně jako v případě mnoha dalších doplňků na tomto seznamu se současné studie zaměřují na použití NAC pro bolest způsobenou diabetickou neuropatií.

Například, 2019 randomizovaná kontrolovaná studie se 119 účastníky zjistili, že NAC kromě léků byl užitečnější při zmírňování neuropatické bolesti způsobené diabetem než placebo navíc k lékům.

NAC by mohl zmírnit bolest spojenou s okcipitální neuralgií, ale není dostatek výzkumu, který by to řekl jistě.

Jakým potravinám se vyhnout, pokud máte okcipitální neuralgii

Není jasné, zda některé potraviny mohou vyvolat příznaky okcipitální neuralgie. Vedení denního deníku jídla je jedním ze způsobů, jak zjistit, zda existuje souvislost mezi vaší stravou a bolestmi hlavy.

Kromě toho si pamatujte, že mnoho vitamínů a doplňků uvedených výše je součástí dobře vyvážené stravy. Pokud tedy vaše strava v určitých oblastech chybí, může to zhoršit příznaky bolesti hlavy.

Než začnete užívat doplňky, zvažte přizpůsobení toho, co jíte, abyste zajistili dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, bílkovin a zdravých tuků.

Kdy kontaktovat lékaře o okcipitální neuralgii

Occipitální neuralgie může připomínat migrénu a jiné typy bolestí hlavy. V důsledku toho může získání diagnózy chvíli trvat.

Pokud máte příznaky, doporučuje se mluvit s lékařem primární péče. Mohou provést testy nebo vás poslat ke specialistovi, aby určil, co způsobuje vaši bolest.

Odnést

Occipitální neuralgie je typ bolesti hlavy, která způsobuje ostrou bolest po dobu několika sekund nebo minut. Je neuropatický, což znamená, že je spojen s poškozením nervů.

Některé studie naznačují, že některé doplňky mohou pomoci při léčbě neuropatické bolesti. K určení jejich skutečné účinnosti pro tento stav jsou zapotřebí vysoce kvalitní studie zaměřené na okcipitální neuralgii.

Pokud zaznamenáte tento druh bolesti hlavy, zdravotnický pracovník vám může pomoci rozhodnout, zda může pomoci nelékařská léčba.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY