Jak může mít Crohnova choroba vliv na vaše těhotenství?

Crohnova choroba je chronické onemocnění, které může způsobit vážné zažívací potíže a další komplikace. S Crohnovou chorobou můžete mít zdravé těhotenství, ale existují důležité obavy, které byste měli prodiskutovat se svým zdravotnickým týmem.

oblékání kalhot během těhotenství
skaman306/Getty Images

Pokud máte Crohnovu chorobu a chcete otěhotnět nebo jste nedávno zjistili, že jste těhotná, můžete se obávat, jak tato běžná porucha trávení může ovlivnit vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte.

I když Crohnova choroba pravděpodobně nenaruší zdravé těhotenství, existují některé důležité aspekty, kterým budete chtít porozumět, a některá opatření, která možná budete muset přijmout, abyste zajistili zdravý výsledek.

Zjistěte více o Crohnově nemoci.

Jak vás Crohnova choroba ovlivňuje během těhotenství?

Když je vaše Crohnova choroba v remisi, je nepravděpodobné, že by tento stav měl velký, pokud vůbec nějaký, vliv na vaše těhotenství. Hlavní obavy se týkají aktivní Crohnovy choroby. Vzplanutí může ztížit otěhotnění. Stejně tak vám může těhotenství zkomplikovat aktivní onemocnění.

Crohn’s and Colitis Canada naznačuje, že aktivní Crohnova choroba může narušovat zdravé těhotenství, protože může vést k tomu, že nebudete dostatečně jíst nebo nedostanete dostatečnou výživu pro vás a vaše dítě.

Crohn také zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, zejména v nohou (hluboká žilní trombóza), a prodělání těhotenské cukrovky. Riziko je největší při vzplanutí.

Jaké jsou příznaky Crohnovy choroby během těhotenství?

Hlavní příznaky Crohnovy choroby během těhotenství jsou stejné jako v jakémkoli jiném období života:

  • bolesti břicha a křeče
  • průjem
  • ztráta váhy

Další možné příznaky mohou zahrnovat:

  • anémie
  • únava
  • horečka
  • bolest kloubů
  • nevolnost a špatná chuť k jídlu

Ovlivňuje vaše dítě, pokud máte Crohnovu chorobu během těhotenství?

Aktivní Crohnova choroba zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti nebo předčasného porodu. Můžete však mít i donošené těhotenství bez komplikací.

Neexistuje způsob, jak předpovědět, zda Crohnova choroba nebo různé jiné zdravotní faktory ovlivní dítě během těhotenství. Z tohoto důvodu je důležité řídit se radami svého zdravotnického týmu, navštěvovat všechny lékařské schůzky a řídit se všemi laboratorními pracemi a screeningy.

Jaká je léčba Crohnovy choroby během těhotenství?

Většina Crohnových léků může během těhotenství pokračovat. V některých případech však může být nutné, aby váš zdravotnický tým upravil dávkování, aby pomohl snížit možnost, že vaše dítě pocítí jakékoli účinky léků.

Existují dva léky – methotrexát a tofacitinib – kterým se možná budete muset během těhotenství vyhnout. Methotrexát může zpozdit růst dítěte během těhotenství.

V ideálním případě, pokud plánujete otěhotnět a užíváte tyto léky, lékař vám je začne vysazovat 2–3 měsíce před potvrzením vašeho těhotenství.

Možná budete také muset přestat užívat kortikosteroidy během těhotenství, i když toto je rozhodnutí, které učiníte se svým zdravotním týmem.

Pokud je to možné, možná se budete muset během těhotenství vyhýbat antibiotikům. Váš zdravotnický tým vám poradí, zda je to nezbytný krok.

Jaký je výhled pro jednotlivce, kteří mají Crohnovu chorobu během těhotenství?

Většina jedinců s Crohnovou chorobou má zdravá těhotenství a zdravé novorozence, podle Crohn’s & Colitis UK. Učiníte-li veškerá nezbytná opatření, která váš zdravotnický tým radí, abyste udrželi onemocnění v remisi během těhotenství, poskytne vám a vašemu dítěti nejlepší šanci na zdravý výsledek.

Často kladené otázky

Je Crohnova nemoc považována za rizikové těhotenství?

I když většina lidí s Crohnovou chorobou může mít zdravá těhotenství a kojence, existuje mírně zvýšené riziko komplikací během těhotenství a porodu. Z tohoto důvodu může Crohnova choroba vést k vysoce rizikovému těhotenství, které vyžaduje zvláštní prenatální péči a pozornost.

Může Crohnova choroba postihnout děti?

Aktivní onemocnění během těhotenství může podle Crohn’s and Colitis Foundation zvýšit riziko předčasného porodu nebo nízké porodní hmotnosti. Pravděpodobnost, že dojde k potratu nebo že váš novorozenec bude mít vrozené vady související s Crohnovou chorobou, je nízká, zvláště pokud dodržujete lékařská doporučení svého zdravotnického týmu.

Můžete užívat Crohnovy léky během těhotenství?

Nejčastěji předepisované léky jsou během těhotenství považovány za bezpečné. Váš zdravotnický tým však může upravit dávkování, aby pomohl snížit všechna rizika a nepříjemné vedlejší účinky pro vás. Pokud je to možné, pokud je to možné – a určitě během těhotenství – koordinuje váš OB/GYN s vaším gastroenterologem – pomůže to omezit šance na komplikace, včetně obav souvisejících s léky.

Jaká je očekávaná délka života člověka s Crohnovou chorobou?

A studie 2020 zveřejněný v časopise Canadian Medical Association Journal naznačuje, že očekávaná délka života některých jedinců s Crohnovou chorobou může být o několik let kratší než u lidí bez této nemoci. Avšak řádná lékařská péče, dodržování doporučeného stravovacího plánu a zaměření na další volby zdravého životního stylu může podpořit zdravou dlouhověkost při životě s Crohnovou chorobou.

Odnést

Mít jakýkoli chronický zdravotní problém nebo stav během těhotenství – nebo dokonce při zvažování těhotenství – může být znepokojující. Crohnova choroba může být bolestivá a ovlivnit kvalitu vašeho života. Společně mohou být tyto situace ještě náročnější.

Úzká spolupráce se svým zdravotnickým týmem před a během těhotenství a dodržování jejich lékařských doporučení však může vést k tomu, že budete mít vynikající šanci na zdravé těhotenství a zdravého novorozence.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY